Ermeniler resmen başvurdu! 'Türklerin değil bizim'

Türkiye ve Ermenistan’ın arası bu kez UNESCO’da açılacak gibi. Nedeni ise; Lavaş ekmeği...

Ermeniler resmen başvurdu! 'Türklerin değil bizim'
Ermeniler resmen başvurdu! 'Türklerin değil bizim'
GİRİŞ 09.07.2016 08:25 GÜNCELLEME 09.07.2016 08:41
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Ermenistan’ın lavaşı UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aldırmasının ardından Türkiye, Azerbaycan, İran, Kırgızistan ve Kazakistan da lavaş için birlikte dosya hazırlayarak UNESCO’ya sundu. 5 ülkenin hazırladığı “İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş, Katırma, Jupka, Yufka” dosyası için verilecek kararın tarihi de belli oldu. Dosyayla ilgili nihai karar 28 Kasım-2 Aralık 2016’da Etiyopya’da düzenlenecek Somut Olmayan Kültürel Miras 11. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda verilecek. 

İLK İTİRAZI DEĞİL

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ermenistan lavaş dosyasını ilk olarak UNESCO’ya “Ermenistan Ekmeği Lavaş” olarak sundu. Komitede söz sahibi olan Türkiye, dosyanın isminin ulusal sahiplik taşıdığını belirterek dosyanın ismine itiraz etti. Türkiye ve Azerbaycan’ın itirazları sonrasında dosyanın adı “Ermenistan’da Lavaş” olarak değiştirildi. 5 ülkenin hazırladığı ortak dosyaya ise “İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü: Lavaş, Katırma, Jupka, Yufka” adı verilerek lavaşın bu coğrafyada yaşayan halkların ortak kültürel mirası olduğu vurgulandı. 

LAVAŞ DÜĞÜN TAKISI 

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, dosyada lavaşın Türkiye’de geleneklere girdiğine dikkat çektiklerini belirterek “Birisi yemin ettiği bir şeyi bozduğu zaman kafasında kuru bir lavaş kırıyorlar. Düğünlerde takı takılır gibi lavaş takılır. Burada sadece ekmek yeme kültürü yok. Lavaşın etrafında dönen kültürel ritüeller var. Bunlar tanımlanıyor. Bu farklılıklar anlatılıyor ortak dosyada” dedi.

KAYNAK: HABERTÜRK
ETİKETLER
lavaş ekmeği
YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Bir gün Bakü' de işten çıktım eve gidiyordum radyoda yerel bir kanalda Azerbaycan mahnıları-türküleri dinliyordum.Sıradaki parça çalmaya başladı, kulaklarıma inanamadım, çalınan türkü Selvi Boylum Al Yazmalım filminin müziğinin bire bir aynısıydı. Film müziğinin son bölümünde biraz değişiklik yapılmış o kadar. Bu Müziği yapan da ermenidir ve uyarlama değil resmen çalıntıdır.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Krasnodar' da içinde fırın olan küçük bir yerden hamur içi etli hamur işi aldım, dükkanda satılan hamur işlerinin Türk işi olduğu çok belliydi. Dükkan sahibi Ermeniymiş, bunlar Ermeni işi mi diye sordum, Evet dedi, eminmisin diye tekrar sordum, o zaman arkada fırının önünde ekmekleri yapıp pişiren Özbek çalışanları gösterdi.
  Cevapla
 • hirsizizm trk 4 yıl önce Şikayet Et
  Turk kulturu diye bisey yok anatolia kulturu nu turkler zamanla sahiplrnmislerdir..anadolu kulturunde her ne varsa hepsi kurd rum ermeni fars arab kulturlerinden olusur..kulandiginiz turkcenin yuzde 90 turkce bile degil.
  Cevapla
 • murat 4 yıl önce Şikayet Et
  ermenistan çok gereksiz bir ülke :) türkiye'yi taşlıyor basalım geçelim üstüne
  Cevapla
 • adalet 4 yıl önce Şikayet Et
  ne anlar ermeni yemekten, incelikten yahu. geçmişte banyoyu bile bilmeyen pis ecnebiler ne bilir lavaşı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: TBMM'de kabul edildi: Baro Reformu yasalaştı!
Arap dünyası Ayasofya'yı konuşuyor! Dikkat çeken yorumlar