Kayseri'den gömülü savaş uçakları çıkıyor!

Kayseri’de 50’den fazla gömülü savaş uçağı tespit edildi. Focke-Wulf FW-190 tipi uçakların ABD’nin dayatması ile ortadan kaldırıldığı 70 yıldır da saklandığı belirtiliyor.

Kayseri'den gömülü savaş uçakları çıkıyor!
Kayseri'den gömülü savaş uçakları çıkıyor!
GİRİŞ 14.10.2016 07:54 GÜNCELLEME 14.10.2016 18:37
Bu Habere 123 Yorum Yapılmış

Türk savunma sanayisinin en gizemli olaylarından biri gün yüzüne çıkmaya hazırlanıyor. 70 yıldır Türk kamuoyundan gizlenen kayıp savaş uçakları skandalında yeni belgeler ortaya çıktı.

Sabah'tan Metin Can'ın haberine göre, 1947'de ABD'nin Türkiye'ye yardım planı ile bir anda ortadan kaybolan, envanterlerden silinen 72 adet Focke-Wulf FW-190 tipi uçaklardan 50'si Kayseri Eski Havalimanı'nın altında (2. Hava İkmal Komutanlığı ön cephesi) gömülü. Uçakların ortaya çıkarılması ile ilgili ilk resmi çalışma 2015'te gerçekleşti. Bu kapsamda yapılan metaldedektör testleri de uçakları tespit etti. Ancak uzayan bürokrasi ve araya giren 15 Temmuz darbe girişimi uçakların gün yüzüne çıkmasını engelledi.

Kaynaklar, konuyla ilgili çalışmaların en yakın zamanda yeniden başlayacağını ifade etti.

YERLİ ÜRETİMİ BİTİRDİ

FW-190 A3'ler yerlilik açısından ayrı bir öneme sahip. Zira 1. Dünya Savaşı'nda başlayan Alman işbirliği Cumhuriyet'in kurulmasından sonra Junkers ile üretim işbirliğine dönüşmüştü. Türkiye'de TOMTAŞ kurulmuş ve A-20'ler ülkemizde üretilmişti. Ortak üretimin devamı amacıyla 1941'de Alman büyükelçisi, eski şansölye Franz von Papen'in gayretleri sonucu bir ticaret antlaşması imzalandı. Bu anlaşma gereği Türkiye Almanya'ya demir ve krom cevheri sattı. Karşılığında da 72 adet FW-190A3 tipi savaş uçağı aldı. Parçalarının önemli kısmı Anadolu'daki tesislerde üretilen uçaklar 1943'te Türkiye'ye getirildi. İlk uçuşunu 10 Temmuz 1943'te yapan bu uçaklar 5 farklı ile dağıtıldı. 50 adet uçak da Kayseri'ye gitti. Türk-Alman yapımı savaş uçaklarının kaderi 1947'de son buldu. Ortaya çıkan gizli belgelere göre olay şu şekilde gelişti: ABD, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından elinde kalan binlerce uçağı müttefiklerine dağıtmak üzere çalışma başlattı. Ankara ile uzun süren görüşmeler gerçekleşti. Nihayetinde ABD'li yetkililer ile 1947'de anlaşmaya imza atıldı. Anlaşma gereği Türk ordusunun envanterdeki tüm Alman FW-190'lar imha edilecekti. O tarihten sonra uçaklar hiç görülmedi.

YAĞLI BRANDALARA SARDILAR

Konuyu 25 yıla yakın süredir araştıran Hasdal Kışlası'na adı verilen komutanın torunu olan Uluhan Hasdal, "ABD kendi uçaklarını ücretsiz vermek istedi. Ancak bir şartı vardı. Alman uçaklarının yok edilmesi. 50'ye yakın uçak Kayseri Havalimanı'na getirildi. Envanter dışı bırakıldı. Hatta belgelere göre, uçaklar yağlı brandalara sarılarak gömüldü. Alman havacılık temsilcileri ile görüştüm. Bu model uçakların korozyana dayanıklı olduğunu ve çıkarılması halinde uçurulabileceğini söyledi" dedi.

HİÇBİR MÜZEDE ÖRNEĞİ YOK

Uçakların gün yüzüne çıkması için sanat düşkünü işadamları da yoğun çaba sarf ediyor. Bu isimlerden biri olan Hisart Müzesi'nin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, yakın zaman önce Kayseri'deki görevli komutanlarla birçok görüşme yaptığını ifade ediyor. Uçakların çıkarılması konusunda önemli mesafe alındığını belirten Çuhadaroğlu, "Ancak araya 15 Temmuz darbe girişimi girdi ve çalışmalar rafa kalktı. Bu model uçaklar şu an dünyada hiçbir müzede yok" dedi.İstanbul'da 'İsmail Akbay Havacılık ve Uzay Bilimleri' adlı bir müze kurmayı hedefleyen araştırmacı Stuart Kline da konuyu takip eden isimlerden. 14 yıldır Türk havacılık tarihi üzerine 2 önemli Kitap yazan Kline, "Konuyla ilgili bürokratik çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Ayrıca bir müze projemiz var. Hükümet tarafından da projemiz ilgi gördü" dedi.

İLK UÇUŞU 1939'DA YAPTI

Focke-Wulf FW-190 ilk uçuşunu 1 Haziran 1939'da yaptı ve 1941'de hizmete girdi. İlk olarak Eylül 1941'de Kuzeybatı Fransa üzerinde görüldü ve kısa sürede RAF'ın en iyi av uçağı olan Spitfire Mk.V'ye karşı üstünlüğünü ispatladı. Tanınmış Alman tasarımcısı Kurt Tank tarafından projelendirilen Fw-190 esas itibariyle tek kişilik bir av uçağı olup kara-taarruz ve gece av uçağı olarak da savaş sonuna kadar kullanıldı.

YORUMLAR 123
 • habib 7 yıl önce Şikayet Et
  erdoğan boşa lozan hezimettir demedi , bunlarda bizim bilmediğimiz maddeleri işte tankı topu gömün,dini çıkarın.
  Cevapla
 • MilleT 7 yıl önce Şikayet Et
  Bunlarda yıllanmış uçak pastırması olması gerek.
  Cevapla
 • musti34 7 yıl önce Şikayet Et
  zaten chp kıvranmaları çıldırmaları hep bu ve bunun gibi çok şeylerin çıkacağındandır
  Cevapla
 • Ümit 7 yıl önce Şikayet Et
  Tabi ki uçakları zamanında bedava - hibe verirler nasılsa tüm bakım yedek parçasının eşi benzeri olmadığından istediği fiyata yine satar yine kazanır, kazandı da.
  Cevapla
 • Adalet 7 yıl önce Şikayet Et
  Ordu'nun tüm envanteri 1923 den bu tarafa gözden geçirilip kayıp silah tank helikopter uçak mühimmat cephane kayıtları araştırılıp sayıma gidilmeli hainler hiç boş durmamış Ordu'yu ülkeyi soymuşlar
  Cevapla
 • muddo 7 yıl önce Şikayet Et
  Ilyas haberi oku bi istersen amerika sana iyilik olsun diye verirmi ucaklari bu ucaklar onlarinkinden ustun oldugunu kanitlamis
  Cevapla
 • ilyas 7 yıl önce Şikayet Et
  Ya kardeşim kraldan çok kralcılık yapmayın..Bu uçaklar Alman malı..Biz 1944'ten itibaren ABD ve İngiltere'nin safına yaklaştık.Onlardan epey ( 2. el ) savaş uçağı aldık..Savaş sonu bu uçaklar yedek parça vb. sıkıntılar sebebi ile zaten kötü durumdaydı.ABD ile yapılan anlaşma neticesi bu uçaklar gömüldü..Yerine bu uçaklardan daha sağlam ve güçlü p-47d thunderbolt tipi av-bombardıman uçaklarını aldık ki 1950 yılında da Türk Hava Kuvvetleri t-33 ve f-84g uçakları ile jet çağına girdi..Bilip bilmeden atıp tutmayın lütfen..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail’den Reisi için saygı duruşunda bulunan BM Güvenlik Konseyi’ne tepki
Erdoğan'dan CHP'li belediyelere içki tepkisi!