İzmir'de cuma namazında inanılmaz provokasyon

İzmir'de cuma namazı kılındığı esnada, cemaatin bulunduğu yere giden Büyükşehir Belediyesi Bandosu İstiklal Marşı çaldı. Cemaat ise ne yapacağını şaşırdı.

GİRİŞ 29.10.2016 19:12 GÜNCELLEME 29.10.2016 19:18
Bu Habere 177 Yorum Yapılmış

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, dün Konak Meydanı'ndaki Yalı Camisi'nde Cuma namazını kılarken Büyükşehir Belediyesi bando ekibinin İstiklal Marşı'nı çalmaya başladığını, hutbeyi dinlemek isteyen bazı cemaatin saygı duruşuna geçtiğini belirterek, "Biz asla İstiklal Marşı niye çalındı demiyoruz. Sadece zamanlaması yanlıştı. Cuma namazımızla, İstiklal Marşı'mız bizim için iki ayrı değer. Keşke bando İstiklal Marşı'nı çalmak için 10 dakika bekleseydi, tüm cami cemaati namazın ardından hep bir ağızdan okusaydı." dedi.

Delican, yaptığı açıklamada, dün, AK Parti olarak Cumhuriyet'in kuruluşunun 93. yıldönümü nedeniyle Konak'ta çeşitli faaliyetlerde bulunduklarını, bu sırada Cuma namazını da Yalı Camisi'nde kıldıklarını belirtti.

KASITLI MI YAPILDI?

Cuma hutbesi esnasında Büyükşehir Belediyesi bandosunun Valiliğin önünde İstiklal Marşı'nı çalmaya başladığını anlatan Delican, "Hutbeyi duyamadık. Bazı insanlar İstiklal Marşı okunduğu için ayağa kalktı, bir bölümü oturdu. Kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyorum, bu hareketin sorumlusunun da bulunmasını istiyorum." diye konuştu.

"HUTBENİN TAM ORTASINDA GELDİLER"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, insanların inancının rencide edilmesine izin vermemesi gerektiğini vurgulayan Delican, şunları kaydetti:

"Hutbenin tam ortasında bilerek ve kasıtlı olarak gelindi. Canlı şekilde çalmaya başladılar. Hutbe, hocanın sesi duyulmadı. İnsanların bir bölümü İstiklal Marşı çaldığı için ayağa kalktı.

"ZAMANLAMASI YANLIŞ"

Biz asla İstiklal Marşı niye çalındı demiyoruz. Sadece zamanlaması yanlıştı. Cuma namazımız da İstiklal Marşı'mız da bizim için iki ayrı değer. Keşke bando, İstiklal Marşı'nı çalmak için bir 10 dakika bekleseydi, tüm cami cemaati cuma namazının ardından hep bir ağızdan okusaydı. Biz, namazlarımızla İstiklal Marşı'mızla bir bütünüz. Dünyanın her yerinde inançlar ve değerler çok önemlidir. Kenti yönetenler de buna önem vermeli. Benim kent yöneticilerine önerim İstiklal Marşı'mız ile namazlarımızı kimse yarıştırmasın.

"İNSANLAR İBADETLERİNİ YAPARKEN SAYGI DUYULMALI! ŞİDDETLE KINIYORUM"

Büyükşehir Belediye bandosununun bu hareketini şiddetle kınıyorum. İnsanlar ibadetlerini yaparken saygı duyulmalı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, bu kentin inancıyla örf ve adetiyle asla rencide edilmesine izin vermemeli. Bunun sorumlularını ortaya çıkarmalı. Bu, öyle üstü kapatılacak bir iş değil."

Delican, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından İzmirlilerin 27 gün boyunca Konak Demokrasi Meydanı'ndaki nöbetlerine İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayıp bitirdiğini belirtti.

GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI

Bu arada, Büyükşehir Belediyesi bandosunun Cuma namazı sırasında İzmir Valiliğinin önüne gelerek bayrak töreni için İstiklal Marşı'nı çalması güvenlik kameralarına yansıdı.

Görüntülerde, bando ekibinin caminin yanından geçerek valiliğin önüne geçmesi ve İstiklal Marşı'nı seslendirmesi ile Konak Meydanı'ndaki vatandaşların saygı duruşunda bulunduğu görülüyor.

HUTBE DİNLEYEN CEMAAT SAYGI DURUŞU İÇİN AYAĞA KALKTI

Bu sırada, caminin avlusunda hutbe dinleyen bazı cemaatin de ayağa kalkarak saygı duruşunda bulunduğu dikkati çekiyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 177
 • hazım 7 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman önce cuma namazını kılar sonra istiklal marşını okur chp 90 senedir bunu öğrenemedi...
  Cevapla
 • Ramazan 7 yıl önce Şikayet Et
  Aynı hareketi Kilise' de veya Havra' da tam ayin yapılıyorken yapın bakalım yapabiliyormusunuz.
  Cevapla
 • ertuğrul gazi 7 yıl önce Şikayet Et
  Ey izmir ne gavura nede müslümana benziyorsun yakında izmirde izmir olacak
  Cevapla
 • metin 7 yıl önce Şikayet Et
  namaz önceliklidir. marş da çalsa namazı terk etmeyeceksin. bu açık bir provokasyondur.
  Cevapla
 • Sivil 7 yıl önce Şikayet Et
  şuursuz köpekler... o istiklal marşı dindar bir şair tarafından yazıldı. sizi görse yüzünüze tükürür.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dev projede sona gelindi! Tabelası bile asılmıştı! Erdoğan müdahale etti, ismi değişti!
Tatilin ardından gündemde ekonomi var! Takvim yoğun