FETÖ soruşturmasında sıra onlara geldi!

Kamuda memur ihraçlarıyla başlayan FETÖ ile mücadelenin ikinci ayağı üst düzey bürokratlara sıçradı.

FETÖ soruşturmasında sıra onlara geldi!
FETÖ soruşturmasında sıra onlara geldi!
GİRİŞ 08.12.2016 07:51 GÜNCELLEME 08.12.2016 08:03
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

15 Temmuz darbe girişimi gecesi ve hemen öncesinde Ankara'yı terk eden 400 bürokrat mercek altına alındı.

TÜBİTAK, TİB, Başbakanlık, bakanlıklar gibi kritik kurumlarda görev yaptığı belirlenen bürokratların ByLock kullanıp kullanmadıkları, telefon irtibatları, mail hesapları tek tek araştırılıyor. 15 Temmuz gecesi nerede olduklarına, neden şehirden ayrıldıklarına ilişkin sorular da yöneltiliyor. Bugüne kadar kamuda yaklaşık 80 bin kişi görevden alındı, açığa alınan 50 bin kişiyle ilgili soruşturma sürüyor. Soruşturmanın bir diğer ayağı da üst düzey bürokrasiye uzandı. Darbe gecesinden hemen önce Ankara dışına çıkan ya da ailesini gönderen bürokratlara ilişkin ayrı bir çalışma yürütülüyor. MİT ve emniyetin özel yazışma programlarındaki paylaşımlar, telefon konuşmalar, ekonomik networklar üzerinden yürütülen para trafiğini dikkate alarak ortaya çıkardığı risk grubuna 400'e yakın isim takıldı.

İFADELER IŞIK TUTTU

Gözaltına alınanların ifadeleri, gizli tanıklar, itirafçıların verdiği bilgilerin soruşturmayı genişlettiği belirtildi. Soruşturmayı yürüten yetkililer, "Doğal akış dışında kısa sürede terfi eden, özel görevlere getirilmiş isimler var. Bu isimlerden bazılarının 15 Temmuz gecesi Ankara'da olmadıklarına yönelik ifade, ihbarlar dikkate alınarak inceleme başlatıldı. Bazıları tatil, toplantı, konferans gibi gerekçeler gösterdi. Gerçekliği inceleniyor" değerlendirmesini yaptı.

SABAH

ETİKETLER
FETÖ
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Vatandaş 5 yıl önce Şikayet Et
  Bir türlü siyasilere gelmiyor nedense sıra sütten çıkmış ak kaşık mı onlar!
  Cevapla
 • Freud 5 yıl önce Şikayet Et
  Biraz düşünerek konuşmak gerek.Cumhurbaşkanımız bilmiyormu fetöcü Akp milletvekillerini almayı.Ama zamanı şimdi değil.Ülkede mali darbe teşebbüsü,fetöçüler,pkk,daeş,güneyde savaş halindeyiz.Akp nin meclisteki koltuk sayısı giderek düşerse bunlar yetmezmiş gibi birde siyasi kriz çıksın,Hükümet düşşün,içteki siyonistlere ve dünyaya yem mi olalım, onumu istiyorsun? Biraz akıllı olun artık, bu konularda siyaset olmaz. Siyaseti başka konularda yapın. Mevzuubahis olan vatansa gerisi teferruattır...
  Cevapla
 • fertan 5 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl biliyorsun?
  Cevapla
 • Ftm 5 yıl önce Şikayet Et
  Millete kurşun sıkan, yıllardır dağda PKK ile savaşıyoruz diye kandıran o da yetmez mi 100 lerce şehite neden olan, darbe başarılı olsaydı daha binlerce şehit edecekleri ortadayken bu insanların cezası nasıl ölüm olmuyor! Ohal var isteseler hemen çıkartırlar neden yapılmıyor? ???
  Cevapla
DİĞER HABERLER
19 Ocak Çarşamba gazete manşetleri - NATO çaresiz
Türkiye'de ilk kez üretildi! Zeytinyağı ile eşdeğer