TBMM'de 9. madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda "Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu"nu düzenleyen 9. maddesi kabul edildi.

TBMM'de 9. madde kabul edildi
TBMM'de 9. madde kabul edildi
GİRİŞ 13.01.2017 20:27 GÜNCELLEME 13.01.2017 22:24
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda "Cumhurbaşkanının cezai sorumluluğu"nu düzenleyen 9. maddesi 343 oy ile kabul edildi.

Söz konusu maddeyle, Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tamsayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek. Meclis, önergeyi en geç bir ay içinde görüşüp ve üye tamsayısının beşte üçünün gizli oyuyla soruşturma açılmasına karar verecek.

Soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde, Meclis'teki siyasi partilerin, güçleri oranında komisyona verebilecekleri üye sayısının üç katı olarak gösterecekleri adaylar arasından her siyasi parti için ayrı ayrı ad çekme suretiyle kurulacak 15 kişilik bir komisyon tarafından soruşturma yapılacak. Komisyon, soruşturma sonucunu belirten raporunu iki ay içinde Meclis Başkanlığına sunacak. Soruşturmanın bu sürede bitirilememesi halinde, komisyona bir aylık yeni ve kesin bir süre verilecek.

TBMM'nin üçte iki çoğunluğuyla Yüce Divana sevk
Rapor, Başkanlığa verildiği tarihten itibaren 13 gün içinde dağıtılacak, dağıtımından itibaren 10 gün içinde Genel Kurulda görüşülecek. TBMM üye tam sayısının üçte ikisinin gizli oyuyla Yüce Divana sevk kararı alınabilecek. Yüce Divan yargılaması üç ay içinde tamamlanacak, bu sürede tamamlanamazsa bir defaya mahsus olmak üzere üç aylık ek süre verilecek, yargılama bu sürede kesin olarak tamamlanacak.

Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen Cumhurbaşkanı, seçim kararı alamayacak. Yüce Divanda seçilmeye engel bir suçtan mahkum edilen Cumhurbaşkanının görevi de sona erecek.

Cumhurbaşkanının görevde bulunduğu sürede işlediği iddia edilen suçlar için görevi bittikten sonra da bu madde hükmü uygulanacak.

YORUMLAR 4
 • Karadeniz 3 yıl önce Şikayet Et
  Tam bağımsızlığa 3 ay kaldı Rabbim izin verirse. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.
  Cevapla
 • martli 3 yıl önce Şikayet Et
  görevi bitince dokunulmazligi da bitseydi acaba nasil olurdu savcilar o zaman her görevi biten baskani dava yagmuruna mi tutardi
  Cevapla
 • bay x 3 yıl önce Şikayet Et
  o dediginib dunyada ornegi yokk
  Cevapla
 • Karadeniz 3 yıl önce Şikayet Et
  Evet öyle olurdu.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dikkat çeken araştırma! İbre tersine döndü, Türkiye ilk halkada yer alacak
Bilim adamlarının çözemediği Türkler! 145 yıl yaşıyorlar!