Hasan Cemal'e terörü övmekten hapis cezası

Gazeteci Hasan Cemal, PKK elebaşlarından Fehman Hüseyin ile ilgili yazdığı yazı nedeniyle, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hasan Cemal'e terörü övmekten hapis cezası
Hasan Cemal'e terörü övmekten hapis cezası
GİRİŞ 14.02.2017 13:14 GÜNCELLEME 14.02.2017 13:30
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Gazeteci Hasan Cemal 11 Temmuz 2016 tarihinde “Bahoz” kod adlı PKK terör örgütü elebaşlarından Fehman Hüseyin ile ilgili yazdığı yazısı nedeniyle, 
“terör örgütü propagandası yapmak” ile “suçu ve suçluyu övmek” suçlarından yargılanıyordu. İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugün yapılan 2. duruşmasında Hasan Cemal ve avukatları hazır bulundu. 

SAVCI, ‘ÖRGÜT PROPAGANDASINDAN’ CEZA ‘

Duruşmada ilk olarak savcı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Savcı Mütalaasında Cemal’in “suçu ve suçluyu övmek” suçunun yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek bu suç kapsamında beraat kararı verilmesini talep etti. Savcı bir diğer suç olan, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan ise ceza verilmesini talep etti.

SUÇLUYU ÖVMEKTEN BERAAT

Savcının mütalaasının ardından kararını açıklayan mahkeme, mütalaa doğrultusunda “suçu ve suçluyu övmek” suçundan Hasan Cemal’in beraat etmesine karar verdi. Mahkeme Cemal’e, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan ise 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

CEZA ERTELENDİ

Sanığın geçmişteki hali, suç işleme hususundaki eğilimine göre cezanın ertelenmesi halinde yeniden suç işlemekten çekineceği yönünde mahkemede yeterli kanaat oluştuğu belirtilen kararda, cezanın ertelenmesine karar verildi. 

 

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • SULTAN 4 yıl önce Şikayet Et
  söylenecek o kadar söz varki vatan millet devlet için can verip şehit olan vatan evlatlarının hakkı için ASLA BAGIŞLAMAM cehenneme kadar yolları var
  Cevapla
 • Can Hüdaverdi 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu gazeteciler bu terör liderleri ile çok rahat buluşup görüşebiliyorlar, Memleket olarak biz (Askerimiz ve Polisimiz) bu adamların yerlerini bir türlü bulamıyoruz ve yok edemiyoruz. Çok Tuğaf bir durum.
  Cevapla
 • Aydoğan 4 yıl önce Şikayet Et
  kimin torunu ittihat ve terakkici cemal paşanïn dedesi osmanlıyı dağıttı bu da rahat durmuyor işte , sen alnanyaya git can dündarın yanına yakışır ...
  Cevapla
 • makif 4 yıl önce Şikayet Et
  E v e T .....evet EVET
  Cevapla
 • faruk 4 yıl önce Şikayet Et
  az verilmis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mucize kurtuluş! Dünya bu olayı konuşuyor (13 Haziran 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Bakanlıktan muhteşem video: Kartal olur süzülürüz gökten, aslan olur kükreriz yerden