Halk sizi parçalar sözü üzerine silahları sakladık

Ömer Halisdemir'in şehit eden darbecilerin yargılandığı davada, 15 Temmuz gecesine ait yeni detaylar ortaya çıktı.

Halk sizi parçalar sözü üzerine silahları sakladık
Halk sizi parçalar sözü üzerine silahları sakladık
GİRİŞ 22.02.2017 21:11 GÜNCELLEME 22.02.2017 21:12
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi'yi vurarak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'i şehit eden darbecilerin yargılandığı davanın ikinci duruşması sanıkların savunmalarıyla devam ediyor.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya verilen öğle arasının ardından sanık Astsubay Hüseyin Oğuz savunma yaptı.

Oğuz, Diyarbakır'dan alarm verilmesi üzerine tam teçhizatlı operasyona gider gibi hazırlanarak uçakla yola çıktıklarını, bu süreçte kimsenin neden Ankara'ya gidildiğini bilmediğini savundu.

"BAŞBAKAN YILDIRIM'IN AÇIKLAMASINI OTOBÜSTE DUYDUK"

Diyarbakır'da havaalanına giderken otobüste Başbakan Binali Yıldırım'ın darbe teşebbüsüne ilişkin açıklamalarını dinlediklerini, uçakta Ahmet Kemal Yılmaz Yüzbaşı'nın da kendilerine, "İnince bize üniformalı kişiler ateş edebilir, çatışmaya girilebilir." dediğini söyleyen Oğuz, "Başbakanın açıklaması duyup, köprülerdeki hareketliliği de öğrendikten sonra bir gariplik vardı, defalarca sorduk ama kimse bilmiyordu. Herkes kafasına göre yorum yapmaya başladı." diye konuştu.

"SEMİH TERZİ İLE HELİKOPTERE BİNDİK"

Oğuz, uçakla Etimesgut Hava Alay Komutanlığına indikten sonra hazır bekleyen helikoptere Semih Terzi ile binerek hemen harekete geçtiklerini, kimin hangi helikoptere bineceğine Ahmet Kemal Yılmaz Yüzbaşı'nın karar verdiğini anlattı.

"AKSAKALLI İLE TERZİ'NİN TOPLANTI YAPACAĞINI DÜŞÜNDÜK"

Kendi birlikleri ÖKK'ya indiklerini gördüklerinde rahatladıklarını, Zekai Aksakallı ile Semih Terzi'nin bir toplantı yapacağını düşündüklerini söyleyen Oğuz, Halisdemir'in vurulma anını şöyle anlattı:

"TERZİ'NİN ETRAFINDA AĞLAYIP SIZLANIYORLARDI"

"Semih Paşa ile indik, karargaha doğru yürümeye başladık, ben arkada kalmıştım. İki el namlu alevini gördüm, hemen kaldırım kenarına kendimi attım. Birkaç el daha silah sesi duydum ama ağaçlardan fazla bir şey görmedim. Semih Terzi'nin vurulduğunu gördüm. 16 yıldır bu birlikteyim, ÖKK'da böyle bir şey ilk defa yaşıyordum, 'Tugay Komutanıma suikast nasıl olur' diye düşündüm. Etrafında daha önce tanımadığım rütbeli insanlar vardı. Terzi'ye kelimeyi şehadet getirtiyorlardı, ağlayıp, sızlanıyorlardı. Sivil halde orada bulunan Ali Kapucu'nun gözünden yaş geliyordu.

"ELİM AYAĞIM BOŞALDI"

Tabur Komutanı Fatih Şahin'in emriyle sıhhiyeci olmam nedeniyle müdahale ettim. Terzi çok rahat konuşuyordu, 'Arkadaşlar beni bırakın, kendi emniyetinize bakın' dedi. Daha emniyetli olsun diye karargaha taşıdılar. Çantamı topladım, arkalarından gittim. Göğüs bölgesindeki mermi deliğini kapattım, serum taktım, detaylı muayeneye geçtim. Sol göğüs altına iki mermi deliği daha gördüm, mermi giriş-çıkışı diye düşündüm, göğüs bandajıyla kapatacağım sırada yanındaki insanlar, Tabur Komutanı Şahin'e, 'vuran kimdi, vurana ne oldu, kaçtı mı?' dediler. Şahin, 'Ömer Halisdemir idi, öldürüldü, ben vurdum' dedi. O sırada elim ayağım boşaldı. Hatta göğüs bandajını açamadım. 'Ömer Halisdemir'in Semih Paşa ile ne husumeti olur?' diye düşünmeye başladım. Halisdemir ile 5 yıl birlikte çalıştım, bunları düşünürken, 'Sakin ol, panikleme' diye telkinde bulundular."

"HALK SİZİ BÖYLE GÖRÜRSE PARÇALAR" SÖZÜNÜ DUYUNCA SİLAHLARI BIRAKTIK

Bu sırada Terzi'nin helikopterle hastaneye götürüleceğinin söylendiğini, bulunan bir çarşafla Terzi'nin helikoptere taşındığını, sıhhiye çantasını toplamak için odada kaldığını anlatan Oğuz, tabur komutanının emri üzerine helikoptere kendisinin de geçtiğini söyledi.

Oğuz, GATA'ya indiklerinde Terzi'nin acil servise götürüldüğünü, Fatih Şahin'in de ameliyathaneye girmeye çalıştığını belirterek, yanlarına gelen GATA Kurmay Başkanının, "Robokop gibi burada durmayın, burası hastane, siviller var, silahlarınızı bırakın." dediğini anlattı.

Bu sırada Fatih Şahin ile GATA Kurmay Başkanı arasında zaman zaman silah bırakma konusunda tartışma yaşandığını ve gerginlik olduğunu anlatan Hüseyin Oğuz, Kurmay Başkanının kendilerine, "Silahlarınızı teslim edin, dışarıda yer yerinden oynuyor, sizi bu şekilde siviller görürse parçalar." dediğini aktardı.

"ÇOCUKLARA BASKI MI YAPIYORSUN"

Acil servis yanındaki otoparka geçtiklerini, bu sırada bir aracın bagajına silahlarını bıraktıklarını anlatan Oğuz, bunun üzerine Şahin'in, "Emrimden çıkıyor musunuz?" dediğini, GATA Kurmay Başkanının da "Çocuklara baskı mı yapıyorsun, burada emir veremezsin, sicille mi tehdit ediyorsun." şeklinde Şahin'e çıkıştığını söyledi.Ü

"ZEKAİ PAŞA, SEMİH TERZİ'NİN HAİN OLDUĞUNU SÖYLEDİ"

Hüseyin Oğuz, bu sırada Diyarbakır'dan birlikte geldikleri Başçavuş Barış Batmaz'ın telefonla aradığını, "Biz helikoptere binmedik, özel hava alayda kaldık. Burada kontrolü sağlamaya çalışıyoruz, kendine dikkat et. Ahmet Kemal Yüzbaşı, Zekai Paşa ile görüştü, Semih Terzi hainmiş, bizi kandırmış." diyerek telefonu kapattığını belirtti. Oğuz, telefonda yaptığı konuşmayı Şahin'e çaktırmamaya çalıştığını, bu sırada Kurmay Başkanının Terzi'nin öldüğünü söylediğini, Ali Kapucu'nun gözyaşlarına boğulduğunu ifade etti.

YÜZBAŞI ARADI, "TABUR KOMUTANI HAİN, VUR ONU" DEDİ, VURMADIM

Ardından kendisini Ahmet Kemal Yılmaz Yüzbaşı'nın aradığını belirten Oğuz, Yılmaz ile aralarında geçen konuşmayı şöyle aktardı:

"Bana, 'Söyleyeceklerimi iyi dinle, Zekai Paşa ile görüştüm. Semih Terzi ile Tabur Komutanı Fatih Şahin hain' dedi. Dondum kaldım, 'Ne demek hain, neye göre söylüyorsunuz?' dedim. 'Olayın tam farkında değilsiniz, tabur komutanını vurun emrini veriyorum' dedi. 'Komutanım nasıl vurayım' dedim. 'Ben sana vurma emrini veriyorum' dedi. 'Hastane ortamındayım, siviller var, silahları bıraktık, tabur komutanı hala silahlı, benim bunu yapmam mümkün değil' dedim. O da 'Vurabiliyorsanız vurun, etkisiz hale getirin, onu da yapamıyorsanız onun bulunduğu yerden uzaklaşın, canınızı koruyun, kimseye güvenmeyin' dedi. 5-10 dakika algılayamadım, tabur komutanına sezdirmemeye çalıştım. 15 yıldır tanıdığım Halisdemir, Tugay Komutanını vuruyor, sonra bana sicil amirim ölüme gitme emri verecek komutanım için vur emri veriliyor. Hemen yanımdaki Hasan Aksoy'a anlattım. 'Hasan bir sen, bir ben varız, kimseye güvenmiyoruz, tabur komutanı hainmiş' dedim."

Bu konuşmaları Fatih Şahin'in duymamasına çalıştığını ve yanından ayrılmaya karar verdiklerini belirten Oğuz, GATA Destek Kıtaları Komutanı'nın odasına gittiklerini anlattı. Oğuz, bu sırada Ahmet Kemal Yılmaz'ı tekrar aradığını ve "Şahin'in yanından ayrıldık, vurmam veya etkisiz hale getirme gibi bir durumum yok, haberiniz olsun." dediğini, Yılmaz'ın da "Fırsat olursa değerlendir." yanıtını verdiğini kaydetti.

Hüseyin Oğuz, "Bir ara Hasan Aksoy, Fatih Şahin için, 'Arkasından gidip kafasından vurup yatıralım.' Düşündüm ama 'Her taraf sivil dolu, suçu varsa adalete hesap versin, biz kendimizi koruyalım' dedim." şeklinde konuştu.

Mahkeme Başkanı Ademoğlu'nun sorusu üzerine Oğuz, FETÖ üyesi olmadığını, emir komuta zinciri içinde hareket ettiklerini savundu.

Başkan Ademoğlu'nun bir başka sorusuna karşılık Hüseyin Oğuz, TSK içindeki FETÖ mensuplarından haberdar olmadığını söyledi.

Hüseyin Oğuz, Başkan Ademoğlu'nun, "Bunlar sizin birliğinize hiç mi sirayet etmemişler? Nasıl oluyor da hiçbiriniz kimseyi tanımıyorsunuz? Vatandaşa ateş açanlar da ÖKK mensubu idi ama siz tanımıyoruz diyorsunuz." şeklindeki sözleri üzerine, "Bilmiyorum, hiç karşılaşmadım." karşılığını verdi.

Oğuz, yaralanan Terzi'ye ilk müdahaleyi yaparken hain olduğunu bilmediğini de ileri sürdü.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 27
 • vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  at at bakalım korkak hainler. mahkeme de bunu çok yer. sizi bırakacak hakim tanımıyorum.
  Cevapla
 • Ramo 3 yıl önce Şikayet Et
  Hainler ve Zalimler korkaktır.
  Cevapla
 • Vatan sevgisi 3 yıl önce Şikayet Et
  Asın bunu!
  Cevapla
 • ümit altuntaş 3 yıl önce Şikayet Et
  nedense kimse darbeyi bilmiyor ama silah elde koşuyor yalanın vergisi yok...
  Cevapla
 • Kitap kurdu 3 yıl önce Şikayet Et
  Neden ? Asker elinde çiçekle mi koşacaktı?
  Cevapla
 • Zazaoğlu Bingöl 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu darbeyi yapanlar köprüde milleti şehit edenler. helikopterlerden ateş açanlar. meclisi bombalayanlar ve tankları sürenler. askeri havaalanlarını yönetenler. denizde gemileri yürütenler. emniyete adalete sızanlar hepsi hain.. içlerinde iyi olanları ayırt edecek durumda değiliz. şimdi bunları idam edip yeni kriptoları çözmemiz lazım. hemde çok acilll..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
İşte Altındaki düşüşün sebebi! Altın yeni fırsat verecek