Semih Terzi için gözyaşı döktü!

Cuntacı Semih Terzi’yi vurarak darbenin seyrini değiştiren şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in öldürülmesinden sorumlu 18 sanık hesap vermeye devam ediyor.

Semih Terzi için gözyaşı döktü!
Semih Terzi için gözyaşı döktü!
GİRİŞ 23.02.2017 07:43 GÜNCELLEME 23.02.2017 07:56
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı (ÖKK) ele geçirmeye giden darbeci general Semih Terzi'yi vurarak etkisiz hale getiren şehit Astsubay Ömer Halisdemir'i öldürülmesinden sorumlu 18 sanığın yargılanmasına dün devam edildi. Cuntacı general Semih Terzi'yi vurarak darbenin seyrini değiştiren Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine ilişkin görülen davada yargılanan sanıklar adeta üç maymunu oynadı. Savunmalarında 15 Temmuz gecesi Diyarbakır'dan Ankara'ya ve sonrasında ÖKK'ye nasıl geldiklerini detaylı olarak anlatan sanıklar, Halisdemir'in vurulma anına ilişkin hiçbir şey söylemedi. Şu ana kadar konuşan sanıklar, aynı ağızdan savunma yaparak o anı, “görmedim, bilmiyorum" şeklinde geçiştirdi.

HEPSİNİ YALANCI ÇIKARDI

Ancak sanıklardan darbeci Semih Terzi'ye ilk müdahaleyi yapan sıhhiyeci Başçavuş Hüseyin Oğuz, şu ana kadar Terzi'yle birlikte gitmelerini “emir komuta" diye açıklayan ve suçu Terzi'ye atan sanıkları yalancı çıkardı. Oğuz, Terzi'nin vurulmasının ardından etrafındakilerin ağlayıp sızladığını, sivil kıyafetli Yüzbaşı Ali Kapucu'nun gözünden yaş aktığını söyledi. Çevresindekilerin Terzi'ye Kelime-i Şahadet getirtmeye çalıştığını dile getiren Oğuz, “Terzi, 'siz beni bırakın kendi emniyetinize bakın' dedi.

FATİH ŞAHİN 'VURDUM' DEDİ

Bir kişinin 'arkadaşlar ne oldu?' diye sorması üzerine Fatih Şahin, 'Vuran Ömer Halisdemir idi, ben de vurdum, öldürüldü, etkisiz hale getirildi' dedi. GATA'ya gittiğimizde Ahmet Kemal Yüzbaşı aradı ve Semih Terzi ile Fatih Şahin'in hain olduğunu söyledi ve Şahin'i vurmamı söyledi. Ben de 'nasıl vurum hastane ortamı' dedim. 'Vuramıyorsanız etkisiz hale getirin ya da uzaklaşın, kimseye güvenmeyin' karşılığını verdi" ifadelerini kullandı.

YANINDA OLDU AMA GÖRMEMİŞ

Sıhhıyeci Astsubay Gökay Engin de yaptığı savunmada, ÖKK'ye gidişlerini tüm detaylarıyla anlattı. Engin, Halisdemir'in vurulma anını ise anlatamadı. Engin, “Aramızda 50 metre vardı. Kapıya yaklaştıkları sırada silah sesi geldi. Çok seri oldu bu atışlar. Herkes yere yattı. Kimin kimi vurduğunu göremedim. Ondan sonra Semih Terzi'nin sesini duydum. Bağırdı, canı yandığı belliydi. Öyle bir durum ki kendi kışlandan biri birini vurdu. Anıtın olduğu yere gidinceye kadar ikinci vurulan kişinin olduğunu görmedim. Bu sırada Semih Terzi içeriye taşınmıştı. Ambulans geldi, o sırada Ömer Halisdemir karargahın girişinde yatıyordu. Yolu gözetlerken Mihrali Üsteğmen askerlerin sedye taşımasına yardım etmemi söyledi. Sedyeyi tam tuttum 2-3 el silah sesi geldi. Arkadan biri 'tamam, tamam sıkıntı yok' dedi. Kimin dediğini hatırlamıyorum. Daha sonra ambulans oradan ayrıldı."

VURANI HATIRLAMIYOR

Sanıklardan Astsubay Halit Çelik ise ÖKK'ye geldiklerinde Terzi'nin 10 metre gerisinde karargaha doğru ilerledikleri sırada silah sesi duyduğunu anlatarak, “Daha sonra ağaçlık alana doğru kaçan kişinin arkasından çok seri bir şekilde ateş açıldı. Ben de bir el ateş ettim ama rahmetlinin kaçtığı yöne değil, sonra silahımı emniyete aldım. Daha sonra ağaçların arasından bir kişi 'tamam vurdum' diyerek geldi. Ama bunun kim olduğunu hatırlamıyorum. Ben mevzide beklediğim sırada 2 el silah sesi daha geldi. Ağaçların arasında olduğum için bir şey göremedim" dedi.

ATEŞ TALİMATI ŞAHİN'DEN

Darbeci Semih Terzi'nin yakın koruması olarak görev yapan sanık Astsubay Hasan Aksoy, ÖKK'ye indiklerinde Semih Terzi'yi karşılayan ekibin yanında bulunan Ömer Halisdemir'in yanağını sıktığını kaydederek, “Bana 'kim tugay komutanı' diye sordu. Ben de Semih Terzi'yi gösterdim. 'Ne oluyor abi' diye sordum. 'Ben de hiçbir şey bilmiyorum' dedi. Sonra yürüdü tugay komutanına doğru ateş etti. Tabur komutanı (Fatih Şahin) hem kendisi ateş etti hem de ateş baskısı diye emir verdi. Ama buna rağmen böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Her şey var görüntülerde. Baskın atış talimatı üzerine Halit Çelik'in çalılıklara doğru ateş ettiğini gördüm. Tabur komutanı vurduğunu, ve etkisiz hale getirildiğini söyledi. Bu esnada geri dönerken Semih Terzi'nin vurulduğunu gördüm" dedi.

HERŞEYİ UNUTMUŞ

Aksoy, Terzi'yi helikopterle GATA'ya götürdüklerini anlatarak, “Terzi'nin bilinci açıktı. Fatih Şahin'i kendisine çekerek kulağına bir şeyler söylüyordu. Fatih Binbaşı GATA'da Zekai Aksakallı ile konuşmaktan kaçındı. Açıkçası tabur komutanını bizi böyle bir yalanın içine sürüklediği için o gece onu orada öldürmeyi düşünmüştüm" ifadelerini kullandı. Mahkeme Başkanı Ademoğlu'nun Aksoy'un beyanlarını sorması üzerine Fatih Şahin, “Semih Terzi can çekişiyordu, kulağıma da bir şey söylemedi, hatırlamıyorum. Zekai Aksakallı ile de görüşmeyi hatırlamıyorum" demekle yetindi.

KAYNAK: YENİŞAFAK
ETİKETLER
FETÖ
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Doğru 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede çok Ömer halisdemir var erkekseniz darbeyi tekrar düşünün
  Cevapla
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  şu alçakları artis gibi çıkarmayın vurun kafaları sıfır numaraya giydirin mahkum tulumlarını ayaklarındanda zincir sıralansınlar koyun gibi insanın zoruna gidiyo adamlardaki havalara bak ya
  Cevapla
 • Eyt mağduru 3 yıl önce Şikayet Et
  Şeytanın kuklalari nasıl ağlamasın 40 yıllık ekmekleri bir gece de hayal oldu. 15 temmuz gece si Şehit ve gazi lerine saygilar.
  Cevapla
 • önce paşalar 3 yıl önce Şikayet Et
  tıpkı 60 ve 80 darbesi gibi herşey bulanık fetöcü,ergenekoncu,atatürkçü,solcu ,perinçekci vs kimin eli kimin cebinde belli değil. "yalan makinası bağlayın kardeşim yalan makinesi"bu makine çok gelişti yalan söylemenin imkanı yok.önce paşaları/beyinleri sorgulamadanda bu mahkemeler bitmez
  Cevapla
 • cemşit 3 yıl önce Şikayet Et
  şimdi bunlar böyle mi mahkeme oluyorlar!!! heyhat!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Biden'den Türkiye ve Dağlık Karabağ talebi!
Son dakika: Azerbaycan vura vura ilerliyor! Ermenistan'da ağır kayıplar, Paşinyan Putin'i aradı