CHP'den flaş anket teklifi! Suçluyu buldular

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "kamuoyu araştırma şirketlerinin kamuoyunu yanıltmasını" önlemek amacıyla kanun teklifi verdi.

CHP'den flaş anket teklifi! Suçluyu buldular
CHP'den flaş anket teklifi! Suçluyu buldular
GİRİŞ 24.04.2017 11:49 GÜNCELLEME 24.04.2017 11:51
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Referandum sonuçları sonrası özeleştiri yapmak yerine sağa sola çamur atan CHP şimdi de anket şirketlerini gözüne kestirdi. 1 Kasım seçimleri öncesi AK Parti'nin oyunu yüzde 39 gösteren anketlere sesi çıkmayan CHP, referandum sonucunu anket şirketlerine fatura etti.

TANRIKULU'NDAN TEKLİF

Tanrıkulu'nun TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da değişiklik yapıyor. 

Teklif, seçimden önceki 10 günlük sürede, basın ve yayın araçlarıyla, kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir partinin veya adayın lehinde, aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapan ve herhangi bir surette dağıtılması yasağına uymayan şirketlere ceza getiriyor.

3 YILDAN 6 YILA KADAR HAPİS

Teklife göre, bu yasağa uymayan ve kanunda belirtilen şartları yerine getirmeyen şirketlere; birlikte çalıştıkları tespit edilen partiden fatura karşılığı aldığı ücretin 100 katı idari para cezası kesilecek. Şirket yetkilileri, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Teklifin gerekçesine ise seçim yasaklarına aldırış etmeden hükümet lehine yapılan manipülasyon çalışmalarının, araştırma şirketlerinin açıkladıkları sonuçların meşruiyetine gölge düşürdüğü belirtildi, "Kamuoyu araştırmalarında yüzde 2’lik hata payı makuldür. Bu oranın üzerinde ya da altında gösterilen sonuçlar, bunun kasıtlı olduğunu ve bir algı operasyonu yapıldığını göstermektedir" denildi. 

ETİKETLER
Sezgin
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Namyelüs 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir teklif de yalan söyleyenler için versinler.
  Cevapla
 • KIRK iKi 3 yıl önce Şikayet Et
  delidir deli
  Cevapla
 • cengiz 3 yıl önce Şikayet Et
  anketlerdeli yüzde 2 lik yanılma payı, o şirketlerin başarılı, yüzde 2 nin üstündeki yanılma ise şirketlerin başarısız olduğunu gösterir, tüm dünyada aynı olan bir kuraldır. Buna ceza istemek de Ancak yasakçı chp ye yakışır.
  Cevapla
 • Hüseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok saçma. Başkasının fikirlerine göre etkilenip oy atanlar, ve ankette nasıl olsa Evet çıkacak diye oy atmaya gitmeyenler aynı koyun psikolojisinin etkisindedir. O anketler en yüksek 30 - 40 -60 bin kişiyle yapılıyor. Tabi ki yanlış çıkabilir, bu da cahilliğin bir diğer göstergesidir yani yazdıracaksınız illa
  Cevapla
 • boa 3 yıl önce Şikayet Et
  vatandaşın oyun hiç kimse etkileyemez. siz kendi kafanızı değiştirin. Bu Ülke insanının %80'i Müslüman. Müslüman ile uğraşmaktan onun değerlerine saldırmaktan, münafıklık yapmaktan vazgeçin. Bu ülkede artık size iktidar yüzü 16 Nisan 2017 tarihi itibarıyla bitmiştir. Bu ülkenin asıl unsuru sahibi Müslümanlardır. Bunu ister seve seve ister sevmeye sevmeye kabullenmek zorundasınız.
  Cevapla
 • Işte bu kadar 3 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle katılıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Doğu Akdeniz'de patlak veren krizin sebebi ortaya çıktı! Erdoğan duyar duymaz talimatı vermiş
MSB son dakika duyurdu: Öldürüldüler! Şehitlerin kanı yerde kalmadı