Bakanlık'tan Suriyelilere maaş açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan, Suriye'lilere maaş bağlandığı yönündeki söylentilere açıklama geldi, bu iddianın doğru olmadığı ifade edildi.

Bakanlık'tan Suriyelilere maaş açıklaması
Bakanlık'tan Suriyelilere maaş açıklaması
GİRİŞ 15.05.2017 21:42 GÜNCELLEME 15.05.2017 21:43
Bu Habere 209 Yorum Yapılmış

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Suriyeli göçmenlere yönelik Sosyal Uyum Projesi kapsamında 1 milyon 300 bin Suriyelinin kayıt altına alındığını belirterek, "Sosyal Uyum Projesi kapsamında kişi başı 100 lira yardım yapıyoruz. Bunun dışında devletimizin ödediği daha doğrusu devletimizin ödemesine aracılık ettiği hiçbir yardımı yoktur, devletimizin doğrudan yaptığı bir bağış da yoktur." dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Çorum Valiliği iş birliğinde düzenlenen 7. Türkiye Yüzme Şampiyonu Açılış Töreni'ne katılmak üzere, kente gelen Bakan Yardımcısı Ersoy, Vali Necmeddin Kılıç'ı ziyaret etti.

Ziyarette bakanlığın çalışmalarına ilişkin bilgi veren Ersoy, Türkiye'deki sığınmacı ve mültecilere yapılan yardımlar konusunda da açıklamalarda bulundu.

SURİYELİLERE MAAŞ İDDİASI YALAN

Suriyeli mültecilere yönelik Sosyal Uyum Projesi başlatıldığını ve tüm yardımların proje kapsamında yapıldığını vurgulayan Ersoy, söz konusu yardımların dışında mültecilerle ilgili hiçbir ödeme ve yardım bulunmadığını bildirdi.

Ersoy, şunları söyledi:

"Bakanlık kanalıyla mültecilere maaş verildiğiyle ilgili söylentiler tamamen yanlıştır, yanlıdır ve maksatlı çıkarılmış söylentilerdir.

Sosyal Uyum Projesi kapsamında kişi başı 100 lira yardım yapıyoruz. Bunun da şartları var. Ailede 4’ten fazla çocuk olacak ya da 50 yaşın üzerinde bireyler olacak. Aynı zamanda bize adres gösterecekler. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne kayıt yaptırmış olacaklar ki nerede yaşadıklarını bilelim.

Kaynağı, insani yardım fonu tarafından, dış kaynaklar tarafından karşılanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütçesinden bir kuruş çıkmadan tamamen o fonlarla karşılanan kaynakla bugüne kadar 1 milyon 300 bin Suriyelinin başvurusunu aldık. Geçen haftaki rakamlar itibarıyla söylüyorum. Aradan geçen bir haftada bu rakamlar daha da çoğalmıştır."

ŞARTLARI KARŞILAYAN SURİYELİLERE 100 TL YARDIM

Proje kapsamında başvurusu alınan 1 milyon 300 bin Suriyelinin de kayıt altına alındığına işaret eden Ersoy, değerlendirilen 800 bin başvuru arasından 600 bin Suriyelinin kişi başına aylık 100 lira yardım almaya başladığını kaydetti.

BU YARDIM DEVLETİN KASASINDAN ÇIKMIYOR, KAYNAK YURTDIŞINDAN GELİYOR

Söz konusu yardımın dışında mültecilere yönelik bir ödeme yapılmadığını anlatan Ersoy, "Bunun dışında devletimizin ödediği daha doğrusu devletimizin ödemesine aracılık ettiği hiçbir yardımı yoktur, devletimizin doğrudan yaptığı bir bağış da yoktur. Bu yardımın kaynağı yurt dışından gelir, sekreteryasını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yapar. Ödemeyi de Kızılayın verdiği kartlarla yapıyoruz. Üç ayrı kurumun iş birliğiyle insanların asgari ihtiyaçlarının karşılanmasına uluslararası bir camianın yaptığı katkıyı aktarmış oluyoruz." diye konuştu.

Ersoy'a ziyaretinde AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt da eşlik etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 209
 • Merhaba 7 yıl önce Şikayet Et
  Ne zamana kadar ?
  Cevapla
 • Fanatik 7 yıl önce Şikayet Et
  Ömür boyu . Geri gitmez bunlar .
  Cevapla
 • yp50 7 yıl önce Şikayet Et
  buyurun bu konuda referandum yapalım millet ne derse o
  Cevapla
 • mehmet 7 yıl önce Şikayet Et
  bu konuda da referandum yapalım. karşıyım kardeşim bu yardımlara. bana mı sordular
  Cevapla
 • Vuslat 7 yıl önce Şikayet Et
  Sana sorann yok zaten.milyonlarca dolar kuluplerin vergileri afediliyo onlara çemkirin goreyim sizi.muharicin bogazindan gecene goz dikeceginize
  Cevapla
 • mesut 7 yıl önce Şikayet Et
  Bu türk vatandaşlığına geçirilmesini halka sorsunlar biz uğrana öldüğümüz toprakları satıyoruz resmen. misafirin başımızın üstünde yeri var yediğimizi içtiğimizi giydiğimizi paylaşmasınıda biliriz ama bu vatan toprağına ortak etmek vermek bizi üzer toprak uğrunda ölen varsa vatandır.
  Cevapla
 • Vuslat 7 yıl önce Şikayet Et
  O zaman bosnaklari arnavutlari cerkezleri macirlari kurtleride atalim vatandasliktan.
  Cevapla
 • konya 7 yıl önce Şikayet Et
  Dünya göcmen fonunda yardım parası almadınızmı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehidin oğlu böyle seslendi: Bunlar bizim asker değil mi? Bize niye ateş ettiler?
Emekliye ek zamda son dakika gelişmesi!