Enis Berberoğlu'na mahkemeden kötü haber!

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutukluluğuna yapılan itirazı reddetti.

GİRİŞ 19.06.2017 12:40 GÜNCELLEME 19.06.2017 13:07
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

 İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, durdurulan MİT tırlarının görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiasıyla yargılandığı davada 25 yıl hapis cezasına çarptırılan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutukluluğuna yapılan itirazı reddetti.

Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün'ün, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılan müvekkilinin tutukluluğuna yaptığı itiraz, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesince değerlendirildi.

Mahkeme heyeti, sanık Berberoğlu'nun tutuklanmasına ilişkin yapılan itirazın reddine karar verdi. Heyetin, gerekçe olarak sanığa verilen hapis cezasının süresini gösterdiği öğrenildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, geçen hafta yapılan davanın karar duruşmasında, sanık Berberoğlu'nun üzerine yüklenen "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçunu işlediği sabit olmakla beraber, suçun işlenişi biçimi, suçun işlendiği yer ve zaman, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı, sanığın kasta dayalı kusurunun yoğunluğu, sanığın güttüğü amaç ve saik dikkate alınarak müebbet hapisle cezalandırılmasına karar vermişti.

Cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususları, sanık lehine takdiri hafifletici sebep olarak kabul eden mahkeme, Berberoğlu'nun cezasını 25 yıla indirmişti. Heyet, Berberoğlu'nun HTS kayıtları, Can Dündar'ın kitabında geçen beyanlarıyla işlediğinin sabit olduğu anlaşılan suç üzerine hükmolunan cezasının haddi itibarıyla kaçacağı ve saklanacağı hususunda somut emarelerin bulunması nedeniyle tutuklanmasını da kararlaştırmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Vangolu 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu ulkenin bütünlüğünü bozan kendini bişey zanneden kim olursa olsun cezasını çekmeli
  Cevapla
 • hakkı 4 yıl önce Şikayet Et
  can dündar efendi buyur sende gel Türkiye ye
  Cevapla
 • mustafa 4 yıl önce Şikayet Et
  Cumhuriyet'e ve halk'a hayrı olmayan sözde Cumhuriyet'çi sözde Halk'çı parti'nin için de bu Enis Berberoğlu oğlu gibi adam çok var. 15 Temmuz darbesine kontrollü darbe diyen.15 Temmuz darbesini gerçekleştiren Fetö terör örgütüne ve teröristlerine sahip çıkan.Gezi parkı olaylarının yıl dönüm de gezi parkı olaylarını anan teröristlerle yürüyüş yapan.Dhkp c terör örgütü mensubu teröristlerin sözde açlık grevine destek veren ve sonra da bize biz Cumhuriyet'çiyiz Halk'çıyız diyen ama aslın da Cumhuriyet ve Halk düşmanı olan bu zihniyetin hepsi tutuklanmalı.
  Cevapla
 • BİLGİNAKREP 4 yıl önce Şikayet Et
  Vatan hainleri için ülke içinde İDAM ülke dışında İNFAZ işletilmelidir. Abd Rusya İsrail bunu yapıyor. Gayri nizami harp kurallarına göre uygulanmalı.
  Cevapla
 • taner 4 yıl önce Şikayet Et
  hainler tek-tek-tek hesap verecek! kimse içerden devletine düşmanlık yapamaz.. yapanların cezası kesilir!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Aşı zorunluluğu olacak mı? Karar günü...
119'u kontrol altına alındı! Yangında son dakika gelişmesi