'Halep'in kuzeyi ve El-Bab dedemin tapulu malıdır'

Sultan 2. Abdülhamid'in 4'üncü kuşak torunu Orhan Osmanoğlu, "Halep'in kuzeyi ve El-Bab Sultan Abdülhamid'in tapulu malıdır" dedi.

GİRİŞ 27.08.2017 16:05 GÜNCELLEME 27.08.2017 16:27
Bu Habere 174 Yorum Yapılmış

Osmanoğlu, Konya'da Meram Belediyesi'nin "Abdülhamid Han'ın İzinde Atiyye-i Seniyye" projesinin kapanış programına katıldı.

Sultan Abdülhamid'in Gazze ve Kudüs'ün etrafında bulunan birçok toprağı kendi parasıyla satın aldığını anımsatan Osmanoğlu, şöyle konuştu: 

"Filistin'den toprak alma 1880'lerde başladı. Sultan, Gazze'ye çok önem verdi. Bunu sadece Filistin'de değil o coğrafyadaki birçok yerde yaptı. Halep'in kuzeyi ve El-Bab Sultan Abdülhamid'in tapulu malıdır.

Bizim elimizde bazı belgeler var o kadar hassas yerleri satın almış ki Sultan, Kudüs'ün etrafının neredeyse tamamını almış. Bu hassasiyet çok önemli. Tabii burada Hicaz hattı da önemli. Yahudiler, Sultan Abdülhamid'in aldığı toprakları alamayacaklarını anladı. Yavaş yavaş toprak almalara başlamışlardı ama Sultan Abdülhamid tahta gelince bunu tamamen yasakladı. Sultan, bu toprakların önemini yani yüz sene sonrasını görmüş. Musul ve Kerkük'ü Lozan da kaybettik ama tapuları hala Sultan Abdülhamid'in üzerinedir."

“Abdülhamid’e yapılanların aynısı Erdoğan’a yapılıyor”

Orhan Osmanoğlu ise tarihte yaşanan olayların bugüne taşındığını işaret ettiği konuşmasında, “Sultan Abdülhamid Han’a yapılanların aynısı bugün Recep Tayyip Erdoğan’a yapılıyor. Bunlardan ders almamız lazım. Biz bugün 17 Aralık’ı yaşadık, 15 Temmuz’u yaşadık, Gezi meselesini yaşadık. Geçmişin fotokopisi gibi. Ama bugün millet eskisi gibi değil uyandık. Millet liderine sahip çıkıyor. Sultan Abdülhamid yalnız bırakıldı. Allah’ın izniyle bugün liderimizi yalnız bırakmıyoruz. Hepimiz arkasındayız. Ben şuna inanıyorum ki şimdiki gençlik, bambaşka bir gençlik. Devşirme vardır illaki içimizde az da olsa. Allah’ın izniyle onları da hep beraber temizleyeceğiz ve çok güzel bir Türkiye olacak” şeklinde konuştu.

KAYNAK: AJANSLAR
YORUMLAR 174
 • bozkurt 5 yıl önce Şikayet Et
  peygamber devleti olan osmanlıdaki padişahının bu kadar mal mülkü varda bu adil olmadığını gösterir bu kadar mal mülk fani dünyada helal mi?
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  tapuyu görelim,bi zahmet
  Cevapla
 • haktan 5 yıl önce Şikayet Et
  yani vatanın milletin değil sultan abdulhamitin malıdır yani dedenin ,, ee get al bizene senin dedenin malından, yıllarca asker ver vergi ver köle gibi kullanıldık, sultanlarda saraylarda yaşıyordu
  Cevapla
 • Müslüman Türk 5 yıl önce Şikayet Et
  Adamın lafını çarpıtıyorsun, 2.Abdülhamid'in önemli yerleri kendi parası ile korumaya çalıştığından bahsediyor. Müslümanları beğenmeyen çeksin gitsin.
  Cevapla
 • Anlamak zor mu? 5 yıl önce Şikayet Et
  Buna vatan, devlet, bayrak diyoruz. Senin gibi düşünenleri Suriyede gördük, ülkenin ömrü 100 sene sürmedi oysa Osmanlı 650 sene nam saldı..
  Cevapla
 • gökhan 5 yıl önce Şikayet Et
  Cennet mekan ulu hakan Abdülhamit hanın mirasına sahip çıkmasını biliriz.
  Cevapla
 • Mert 5 yıl önce Şikayet Et
  Musul,Kerkük,Suriye'nin kuzeyi,Halep,Filistin ve Mescid-i Aksa toprakları Misak-ı Milli(Milli sınırlar) içindedir.Buraları Türkiye'nin alması lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emeklilik için kritik gün yarın: İşte EYT'de kesinleşen şartlar ve maaş detayı
Türkiye'nin 'Akıllı robotu' Kapgan ilk kez ateş etti