Ankara bayram namazı saat kaçta? Kurban bayramı Ankara namaz saatleri

Ankara'da oturan binlerce vatandaşımız 2017 Kurban bayramı namazı saatini merak etmeye başladı. Bayrama çok az bir zaman kala Ankara bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı.

Ankara bayram namazı saat kaçta? Kurban bayramı Ankara namaz saatleri
Ankara bayram namazı saat kaçta? Kurban bayramı Ankara namaz saatleri
GİRİŞ 31.08.2017 10:02 GÜNCELLEME 31.08.2017 10:02

Kurban Bayramı bu senede milyonlarca kişi tarafından coşkuyla kutlanacak. Durumu olanlar kurban kesip ibadetlerini kesecek durumu olmayanlar ise dağıtılan kurbanlardan nasiplerini alacak. Bu özel günün anlamını arttıran bir diğer unsur ise bayram namazıdır. Peki 2017 Ankara'da bayram namazı saat kaçta kılınacak. Özellikle kurban kesecek vatandaşlarımız tarafından merak edilen Ankara Kurban bayramı namazı saati Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Yapılan açıklama neticesinde haberimizin detayından Ankara ilçe ilçe bayram namazı saatlerini öğrenebilirsiniz.

KURBAN BAYRAM NAMAZI ANKARA'DA SAAT KAÇTA?

Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılı Kurban Bayramı namazı Ankara'da  06:56:00'da kılınacak. Ankara'nın bazı ilçelerinde ( Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle, Akyurt, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Elmadağ, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kalecik, Kazan, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı ve Şereflikoçhisar' ) ise bu saat değişkenlik gösterebilir. Bunun için https://diyanet.gov.tr/ adresini ziyaret edebilir bulunduğunuz il ve ilçenin bayram namazı saatini öğrenebilirsiniz.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

(-) Kurban Bayramı namazı 2 rekat ve 9 tekbir ile kılınır.

(-) Bayram namazı kesinlikle cemaat ve camide ile kılınır. (Evde yalnız başımıza bayram namazı kılmayız)

(-) Bayram namazı vacip olan bir namazdır.

(-) Bayram namazına niyet ederken zaten caminin içerisinde müezzin bizi niyetlendirir. "Niyet ettim ALLAH rızası için bayram namazını kılmaya, uydum hazıl olan imama" deriz.

(-) "Allahu Ekber" deriz ve ellerimizi bağlarız. İçimizden Sübhâneke suresini okuruz. "Sübhânekellâhümme ve bi hamdik ve tebârakesmük ve teâlâ ceddük ve lâ ilâhe ğayrük."

(-) Suremizi okuduktan sonra, hep beraber imam ile birlikte "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (Bir) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (İki) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi bağlarız. İmam Fatiha ve Zamm-ı sureyi okur.

(-) Rükuyu ve secdeyi yapar iken rükuda ve secdede söylememiz gerek tesbihleri söyleriz.

(-) İkinci rekate kalktığımızda ellerimizi bağlarız. Biz sessiz kalırız ve imam efendi Fatiha ve Zamm-ı sureyi okur. Bu sureler okunduktan sonra hep beraber imamla birlikte "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (Bir) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (İki) "Allahu Ekber" diyerek ellerimizi yana salarız. (üç) Dördüncü tekbirin sonunda  "Allahu Ekber" diyerek rükuya varırız. Rükuda ve secdede söylememiz gerek tesbihleri söyleriz.

(-) Otururken "Ettehiyyatü, Allâhümme Salli & Barik ve Rabbena" surelerini okuruz.
Son olarak imam selam verir bizde imamla birlikte önce sağa "Esselamüaleyküm ve rahmetüllah" sonra sola "Esselamüaleyküm ve rahmetüllah" der ve namazı bitiririz.
Namazdan sonra camide hutbe okunur, o hutbeyide dinlemekte mükellefiz.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Sıradan bir taş gibi görünüyor ama... İçinden bakın ne çıktı!
Gerçek bir kahraman: Cezayirli Gazi Hasan Paşa!