15 yumurta için 15 bin lira ceza geldi

İzmir'in Foça İlçesi'nde, 65 yaşındaki Mümin Ihlamur'a pazarda damgasız yumurta sattığı gerekçesiyle 15 bin TL cezası kesildi.

15 yumurta için 15 bin lira ceza geldi
15 yumurta için 15 bin lira ceza geldi
GİRİŞ 14.09.2017 20:40 GÜNCELLEME 14.09.2017 20:40
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Ihlamur, Foça İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün 2 yıl, 4 ay önce tuttuğu tutanağa istinaden kesilen cezaya, avukatı aracılığıyla Foça Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz etti.

Foça'nın kırsal Gerenköy Mahallesi'nde çiftçilik yapan Mümin Ihlamur, 2015 yılı Mayıs ayında, kümesindeki 30 yumurtayı satmak için Foça Pazarı'na götürdü. Yumurtalardan 15'ini satıp, diğer 15'ini de tezgahının yan tarafına koyarak, sipariş verip almaya gelecek kişiyi beklemeye başladı. Bu sırada denetime gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Ihlamur'un sattığı yumurtaların kabuğunda, işletme numarası, kümes numarası ve yumurtlama tarihi ibarelerinin yer aldığı damganın bulunmadığını belirledi. İddiaya göre, ekipler Ihlamur'u uyarıp, söz konusu damgayı temin etmesi için 30 gün süre verdi. Ancak, bir daha kendisini ne görmeye, ne de denetlemeye gelen olmadığını ileri süren Ihlamur, aradan geçen 2 yıl 4 aylık sürenin ardından gelen tebligatla, 15 bin liralık para cezası kesildiğini öğrenince şoke oldu.

15 yumurta için toplam 15 bin lira ceza kesilen Ihlamur, "15 bin lira param olsa zaten ben niye çalışayım. Hayatım boyunca bu kadar parayı ben bir arada görmedim. Kıt kanaat geçinen bir aileyiz. Bunun suç olduğunu bilsem, bırakın yumurta satmayı, ihtiyacım kadar bile tavuk beslemem. Köylü kardeşlerim düşünsünler, taşınsınlar, tavuğu olanlar ona göre dikkat etsinler. Benim başıma gelen onların başına gelmesin. Biz işletme değiliz ki damgamız olsun. Altı üstü ihtiyacımızın fazlası olan birkaç yumurtayı satmak istedik, başımıza gelmeyen kalmadı" dedi.

Ihlamur, geçen 11 Eylül'de eline ulaşan tebligat üzerine avukatı Aycan Güler aracılığı ile Foça Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurup, cezaya itiraz etti.

YORUMLAR 22
 • Yıldırım 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu iş de bir eksiklik olmalı. Bu ne biçim bir iştir. Bir sürü gariban kıt kanaat geçinen insanlarımız, çiftçilerimiz var. Şimdi bu insanların ürünlerini pazarda satmaya hakkı yokmu dur. Veya bunlar için belge mi gereklidir.
  Cevapla
 • belenli erdal 4 yıl önce Şikayet Et
  köylü satmasın zengine versin oda damgalayıp organik diye 5 katına satsın
  Cevapla
 • Vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  CHP nin işidir
  Cevapla
 • çetin 4 yıl önce Şikayet Et
  bakanlığı göreve çağırıyorum bu lakayıtsız davranışın hesabını o bölgenin tarım il müdürü dahil her kese sorsun sayın kaymakam beyde 15 yumurtadan geçim yapmak isteyen insana yardım elini uzatsın sayın savcılarımızın kararı bozacağından şüphem yok saygılar
  Cevapla
 • alper 4 yıl önce Şikayet Et
  köylü satmasın zengine versin oda damgalayıp organik diye 3 katına satsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'tan deplasmanda kritik galibiyet!
Peygambere hakaret eden Sezen Aksu'yu savunmak İmamoğlu'na kaldı