Irak'ta Barzani gerilimi! Şii liderden flaş çağrı

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr, IKBY'nin yasa dışı referandumunu Irak hükümeti ve halkına karşı "meydan okuma" olarak niteleyerek teyakkuz çağrısı yaptı.

Irak'ta Barzani gerilimi! Şii liderden flaş çağrı
Irak'ta Barzani gerilimi! Şii liderden flaş çağrı
GİRİŞ 25.09.2017 16:09 GÜNCELLEME 25.09.2017 16:09
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) yasa dışı referandumunu Irak hükümeti ve halkına karşı "meydan okuma" olarak niteleyerek teyakkuz çağrısı yaptı.

Sadr, Irak Federal Mahkemesi'nin anayasaya aykırı bularak durdurma kararı verdiği referanduma ilişkin yazılı açıklamasında, "Referandum fikri bile Irak hükümeti ve tüm Irak halkına meydan okumadır. Bu, merkezi yönetimle bölgesel yönetim arasındaki boşluğun ne kadar derin olduğunu gösteriyor. İlk yansıması da mezhepçilik kadar ırkçılığı körüklemek olacak." ifadelerini kullandı.

Krizden çıkılması için bazı tavsiyelerde bulunan Sadr, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Durum toparlanmayı gerektirdiği için acil bir Şii-Sünni siyasi toplantısının yapılması lazım. Kürt muhaliflere sözü edilen taraflarla bir araya gelerek dert ve sıkıntılarını anlatmalarını tavsiye ediyoruz. Müslüman ve Arap ülkeleri Irak veya başka yerde toplanarak ülkemizi içinde bulunduğu çileden çıkarmalı. Irak'ın iç işlerine karışılmadan komşu ve bölge ülkeleriyle bir araya gelinmesi gerekir. ABD ve İsrail'in iç işlerimize müdahale etmesini durdurmak için BM bağlayıcı tutum sergilemeli."

Bağdat yönetimine teyakkuz çağrısı yapan Şii lider, "Merkezi hükümeti kara ve hava sınırını kontrol etmeye çağırıyorum. Güvenlik güçlerinin de 'hazır ol' konumunda bekletilmesi lazım. Ancak bu mezhep ya da ırkçı savaş kapsamında değerlendirilmemeli." ifadelerini kullandı.

Sadr, ayrıca Bakanlar Kurulu toplantısı ve meclis oturumlarının sürekli açık tutulmasını da talep etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • Meded 6 yıl önce Şikayet Et
  BM derken gülesim geldi.
  Cevapla
 • Konyalı 6 yıl önce Şikayet Et
  IRAK Hükümeti hatalı olmasaydı durum bu noktaya gelmezdi Fakat Tek Çıkar Yol Müslümanların İş Birliğidir Onun İçin Müslümanlar Olarak Kendimizi Sorgulamamız Gerekiyor İhtilafları Derinleştimek Ancak İslam Düşmanlarının İşine Yarar
  Cevapla
 • Momedoglu 6 yıl önce Şikayet Et
  Şii sunni toparlanmamız lazım demesi şianın da ırak içinde artık resmi olarak söz sahibiyiz manası doğuyor. Bu gibi olaylarda kendilerini hemen resmileştirdiler. Türkiye hemen ırakta şii oluşumuna karşı çıkmalı yoksa akraba olacaz ve şia türkiyenin içinede yerleşecek.
  Cevapla
 • veli 6 yıl önce Şikayet Et
  meğer ne kadarda cesurmuşsunuz amerika kızlarınıza tecavüz etti ses çıkarnadınız,şehrinizi yerle bir etti ses çıkarmadınız vel hasıl hepiniz hainsinız
  Cevapla
 • Fatih 6 yıl önce Şikayet Et
  Senin gibiler oldukça, Irak daha çok karışır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Çin'den beklenmedik Rusya kararı! Ukrayna son dakika duyurdu
TBMM'de AK Parti ile DEM Parti milletvekilleri arasında yumruklu kavga çıktı