Kadir Topbaş'tan o iddialara tokat gibi cevap!

İBB Başkanlığı'ndan istifa eden Kadir Topbaş bugün hem yerine seçilen Mevlüt Uysal’ı ziyaret etti hem de yakın mesai arkadaşları ve basın mensuplarıyla vedalaştı.

GİRİŞ 05.10.2017 17:35 GÜNCELLEME 05.10.2017 22:45
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Uysal'la birlikte basın mensuplarının karşısına geçen Topbaş açıklamalarda bulundu.

Topbaş 2014'te aday olmayı düşünmediğini belirterek, "Ancak Gezi sonrası partimiz İstanbul'da kan kaybederse fatura bana kesilir diye düşündüm" dedi.

BENİMLE GEÇİNEMEYEN KENDİNİ GÖZDEN GEÇİRSİN

Kadir Topbaş şunları söyledi: "Bilirsiniz savaşları askerler kazanır, kahramanlıklar komutanların olur" diyen Topbaş, kendisiyle mesai yapan 76 bin çalışana teşekkür etti. "Kendi yapısal özelliğimdir. Kindar değilim. Kimseye kin gütmem. Hoşgörülü bir yapım var. Hiç geride kalmam. ’Bu da geçer yahu’ diyerek, ilerleyen bir yapım var" şeklinde konuşan Topbaş, ''Benimle geçinemeyen kendisini tedavi ettirsin. Benimle geçinemeyen tedaviye muhtaçtır. Kendisini gözden geçirsin derim. Çünkü ben herkesle geçinebilen birisiyim'' dedi.

BİLGİ VE DENEYİMİMİ AKTARMAYA HAZIRIM

"Siyasette kararı kendiniz verirsiniz ama sizin hakkınızdaki kararları bir başkaları veya üçüncü kişiler verir" diyen Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: İstanbul gibi bir kentte üç dönem belediye başkanı olmam konusunda hem partimin gösterdiği, genel başkanımın gösterdiği güven duygusu ile gerçekleşti. Böyle bir süreçte sayın başkanımızın kendileri takdir edildi, meclisimiz bu kararı verdi. Bilgi ve deneyimlerimizi her daim kendilerine aktarmaya hazır olduğumuzu, başladığımız projeleri de kendilerinin kararıyla devam edenler edebilir.

DUALARIM GERÇEKLEŞTİ

Yeni projelerde de kendi değerlendirmelerini, yapacakları bir çalışma sürecine girecektir. Çok şükür İstanbulluların bize karşı olan duygularını hep hissediyorum, görüyorum. Şu anda görevi bıraktığım halde İstanbul’dan, hatta tüm Türkiye’den arayanlar var. Görüşmek isteyenler var. Bu bana bir mutluluk vermekte. İnsanların demek ki gönüllerinde bir yer bırakmışız. İki şey istedim Rabb’imden. Bunlardan bir tanesi başkanlıktan ayrılırken yerime bir AK Partili belediye başkanının gelmesiydi. Çok şükür, bu gerçekleşti. Bir başka duam da ben ayrıldığım zaman insanların gönüllerinde bir muhabbet kalsın. Bu da başarıldı.

68 KUŞAĞINDANIM

Her kesimden insanla iyi geçindiğini tekrarlayan Topbaş," 68 kuşağından birisiyim. O dönemde üniversite öğrencisi olan birisiyim. O dönemlerde ben aşırı sağ ve solun masalarında otururdum. Fakültede beraberce konuşurduk. Herkesle rahatlıkla diyalog kurabilen bir yapım vardır" dedi.

'DOSYA' İDDİALARINA CEVAP VERDİ

İstifasının iddia edilen 5 imar dosyasıyla alakası olmadığını tekrarlayan Kadir Topbaş, "Bu kararım benim çok daha eski. Düşüncelerimde, değerlendirmelerimde hep bunları mütalaa ettiğim bir süreç vardı. Daha önce de dosya iade ettim bu belediyede. Yedikule Bostanları’nı iade ettim. Marmara Forumu iade ettim. İade ettiğim dosyalar vardı meclise, bunlarla hiç alakası yok" dedi.

FETÖ'CÜ İDDİALARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Kendisiyle ilgili iddialara da tepki gösteren Topbaş, "Bakın tüm samimiyetimle söylüyorum. Ben imam hatip eğitimi almış, Işık lisesinden sonra İlahiyat eğitimi almış birisiyim. Dinini bilen, inancını bilen insan, Allah’la kul arasına kimsenin giremeyeceğini bilir. Biz bundan dolayı FETÖ’cü olamayız. Asla böyle bir yafta bize yapışmaz. İrtikap, şu bu filan. Burada şu kadar yıl, 105 milyar yatırım yapmış bir belediye olarak, hiçbir müteahhitle oturup ikili görüşmem yoktur. Bir tane müteahhit diyemez ki, 'başkan bizi çağırdı, şu işi bize yaptırdı' veya şunu dedi’" şeklinde konuştu. İlaç kullanmadığını, hastalığı olmadığını söyleyen Topbaş," ’Kanser oldu başkan. Hastaymış, kalp varmış’. Geldiğimden beri bu söyleniyor. Gözlük dahi kullanmıyorum çok şükür" diye konuştu.

2014'DE ADAY OLMAK İSTEMEDİM

MSP’den bu yana siyasetin içinde olduğunu 1977’de Artvin’den milletvekili adayı, 1987’de Refah Partisinin Artvin adayı olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu dönemde Bakırköy Belediye başkan adayı olduğunu anlatan Topbaş, "Aktif siyasetin içinde oldum. Her kademede siyaset yaptım. Şuanda siyasi kimliğim sadece parti üyeliğim. Bundan sonra idari ve siyasi bir görev beklemiyorum. 2014 seçimlerinde aday olmak istemedim. Artık bir başka arkadaşımın aday olmasını arzu ediyordum" ifadesini kullandı.

GEZİ'NİN FATURASI BANA KESİLİR DİYE DÜŞÜNDÜM

Topbaş, "Gezi olayları sonrası eğer İstanbul’a partimiz, siyasetimiz kan kaybeder ve İstanbul’u alamazsa, faturasının bana kesileceğini düşündüm. Çünkü kamuoyundaki destek beni işaret ediyordu. Aksi takdirde bizi başka türlü değerlendirirdi siyasilerimiz. Bıraktı, gitti derlerdi. Bunu yapmamak için özellikle aday olduk. Ve adaylığımız ilan ettiler. Ben esasında 2014 seçimlerinde iki dönem yeterli diye düşünmüştüm" dedi.

İSTİFASI BEKLENEN DİĞER BELEDİYE BAŞKANLARI

Kendisinin ardından diğer bazı belediye başkanlarının da istifa edeceğiyle iddialara da yanıt veren Topbaş, "Diğer belediyelerle ilgili partimin veya diğer siyasi kademelerde görev yapanlarla ilgili partimin kararları sayın Genel Başkanımızın ve partimizin üst düzey yetkililerinin kararları partinin kendi içerisindeki bir çalışma anlayışı demektir. Yürürken yolda kendilerince bir değişiklik düşünebilirler. Ona birileri katılır, katılmaz onu ben değerlendirmeyeceğim. Onlar her görevli olan arkadaşımızın kendi kararıdır. Kendi düşüncesidir, Partimizin kendi kararlardır" diye konuştu.

YORUMLAR 12
 • Kazim 4 yıl önce Şikayet Et
  Başkanım sizde hakkınızı helal edin. Çok emeğin iz var
  Cevapla
 • Barhallı Bir Komşu 4 yıl önce Şikayet Et
  Buradan tüm ülkeye haykırıyorum. Sn. Topbaş Bey 1935 ten beri aileden gelen ciddi bir İstanbul esnafıdır. Sn. Kadir Topbaş bey kardeşleriyle ortak kendi iş yerinde bile kardeşinin hakkı üzerine geçmesin diye yediğinin içtiğinin hatta bir bardak çayın ücretini bile ödeyen şahsiyettir.. Kadir Başkan 13 yıllık Bld başkanlığında devletten bir kuruş maaş almamış İstanbul aşığı bir başkandır..Çünkü O Büyük REİS RTE’Nin yol gönül ve dava arkadaşıdır vesselam
  Cevapla
 • Hakverdili Kardeş 4 yıl önce Şikayet Et
  Barhallı kardeşim, bende Sn başkanı yakından tanıyan-bilen biri olarak derim ki, YEMİN olsun bu yazdıkların doğru. Milli Görüş terbiyesinden gelmiş Dünya Lideri Tayyip beye yol ve dava arkadaşı olmuş Sn.Başkan, bu şehir İstanbul'a ibadet aşkıyla çalıştı.Bıraktığı binlerce devasa eserler zaten bunun kanıtıdır..
  Cevapla
 • BİRLİK LAZIM TC 47 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar yıl faydalı hizmetlerden sonra bundan sonra da insanlığa ve islama faydalı olacağına inanıyorum. Allah sağlıklı uzun ömür versin. Keşke belediye de taşeronda çalışan bir çalışan bırakmayıp kodroya alsaydı. Kimse yarın işsiz kalır mıyım, ne olacağım diye düşünmeden düzgünce işini yapsa idi. Bir veya birkaç kişi binlerce kişi yüzbinlerce kişinin hakkını yemesi fırsat eşitliliğine anayasaya, islama, inssn haklarına aykırı.
  Cevapla
 • MÜSLÜMAN TÜRK 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu adam çok çalıştı helal olsun bravo
  Cevapla
 • Yörük oğlu 4 yıl önce Şikayet Et
  Kadir Topbaş tüm Türkiye nin gönlünü kazandı. herkes onu çalışkan ve dürüstlüğüyle tanıdı. O Türkiye nin Kadir abisi. Allah uzun ömür versin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kuzey Akım 1 ve 2'de sızıntı! Kaza mı sabotaj mı?
Mimarlar Odası'nın cami düşmanlığı: 10 caminin ihyasına taş koydular!