Ertuğrul Gazi tarihte nasıl öldü? Ertuğrul Gazi kimdir?

Yeni sezonu başlamasıyla birlikte herkesi ekranlara kilitleyen Diriliş Ertuğrul'da Engin Altan Düzyatan diziden ayrılıyor mu? Son bölümde yayınlanan Ertuğrul'un ölüm sahnesi izleyenleri şaşırtmıştı. Peki Ertuğrul gazi aslında nasıl öldü? Ertuğrul tarihteki yeri ve ölüm sebebi...

Ertuğrul Gazi tarihte nasıl öldü? Ertuğrul Gazi kimdir?
Ertuğrul Gazi tarihte nasıl öldü? Ertuğrul Gazi kimdir?
GİRİŞ 04.05.2018 10:25 GÜNCELLEME 04.05.2018 10:25
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Beklenen gün nihayet geldi. Büyük ilgi ile izlenen “Diriliş Ertuğrul” bu akşam yeni sezon 92. bölümü ile TRT 1 ekranlarında seyirci ile buluşuyor. Yeni sezonun yayınlanan fragmanının ardından herkeste aynı soru işaretleri oluştu. Engin Altan Düzyatan’ın canlandırmış olduğu Ertuğrul Gazi tarihte nasıl öldü? Başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan diziden ayrılıyor mu? Büyük merak ve heyecanla beklenilen Diriliş Ertuğrul bu akşam itibariyle yeni sezon bölümleriyle ekranda olacak.

ERTUĞRUL GAZİ KİMDİR?

 

 

Ekranlara gelen dizi Diriliş Ertuğrul  ile reyting rekorları kırılmasına sebep olan Ertuğrul Gazi kimdir? Kaç yılında ve nerede doğmuştur? Ertuğrul Gazi nasıl vefat etmiştir?

Ertuğrul Gazi'nin Hayata

Ertuğrul Gazi, 13. Yüzyılın ortalarında Oğuzların Kayı Boyunun lideri ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Beyin babasıdır.

Ertuğrul Gazi, 1188 yılında Ahlat’da doğdu. Babası Süleyman Şah, annesi Hayme Hatun’dur. Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyuna mensuptur. Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar adlarında 3 kardeşi vardır. Ertuğrul Gazi, Halime Hatun ile evlendi. Gazi Sarı-Batı Savcı Bey, Gündüz Alp ve Osman Bey adında 3 oğlu oldu..

ertuğrul-gazi-kimdir

Ertuğrul Gazi'nin ataları, Anadolu'nun ilk fethi sırasında Sultan Tuğrul Bey ve Alparslan'ın emirlerinin maiyetinde, önce Ahlat bölgesine gelmişler, Anadolu'ya yapılan seferlere katılmışlardı. Ahlat'ın Eyyubiler'in eline geçmesinden sonra, Mardin yöresine yerleşen Ertuğrul Gazi'nin babası Gündüz Alp'in içlerinde yer aldığı Türkmenler, Moğolların Mardin ve çevresini yağmalamasından sonra, bu bölgeden ayrılarak Anadolu içlerine doğru ilerlediler. Gündüz Alp idaresindeki Kayılar da batıya göç ederek önce Erzurum yakınlarındaki Pasinler ovasına, Sürmeliçukur'a yerleştiler. Kayılar'ın Pasinler'e gelmesinden kısa bir süre sonra Gündüz Alp hastalanarak vefat etti ve yerine oğlu Ertuğrul Gazi aşiretin başına geçti.

Ertuğrul Gazi kardeşi Dündar Bey ile birlikte batıya hareket etti. Sivas yakınlarına gelip konakladığında burada Selçuklu ordusu ile Moğolların savaştığını ve Selçuklu ordusunun bozulmak üzere olduğunu gördü. Ertuğrul Gazi Selçuklu ordusuna yardım edince savaşın seyri değişti ve savaşı Selçuklar kazandı. Alaaddin Keykubad, Ertuğrul Gazi'ye yardımlarından dolayı iltifatlarda bulunarak hi'lat giydirdi. Selçuklu ülkesinde yaşamak için göç ettiklerini öğrenince, Ankara yakınlarındaki Karacadağ ve çevresini ona verdi. Ertuğrul Gazi bir süre Karacadağ'da kaldıktan sonra, Bizans sınırlarına kadar gelerek aşağı Sakarya havzasına yerleşti. Burada Bizans sınırlarındaki kasaba ve köylere akınlar düzenlemeye başladı. Selçuklu ordusuyla İznik Rum İmparatoruna bağlı birlikler arasında bugünkü Pazaryeri ile Bozüyük arasındaki Ermeniderbendi denilen yerde yapılan savaşı, Selçuklular Ertuğrul Gazi'nin yardımlarıyla kazanınca, Alaaddin Keykubad ödül olarak Eskişehir ve çevresini Ertuğrul Gaziye verdi. Bu başarıdan sonra Karacahisar'ı da ele geçiren Ertuğrul Gazi, Söğüt üzerine yürüdü ve burayı fethetti. Söğüt'ü yurt olarak tutan Ertuğrul Gazi, Bizans sınırlarına saldırılar düzenlediği gibi dostluk ilişkileri de geliştirdi.  

Oldukça yaşlanan Ertuğrul Gazi yerine oğlu Osman Beyi bıraktı ve 1281 yılında vefat etti. Türbesi Bilecik ili Söğüt ilçesinde bulunmaktadır.

ertuğrul-ölümü

SEZON FİNALİNDE NELER OLDU?

Büyük bir orduyla birlikte Hanlı Pazar’a baskın yapmak üzere gelen Vasilius, Ertuğrul’un tuzağına düşmüş ve Ertuğrul tarafından öldürülmüştür. Ertuğrul şimdi gözünü Karacahisar kalesine dikmiştir. Peki Sultan, Kalenin fethi için ordusuyla Ertuğrul’a destek olacak mıdır? Ertuğrul başsız kalan kaleye Selçuklu sancağını dikebilecek midir? Diğer yandan Ekaterina, kaledeki boşluktan istifade ederek imparatora mektup yazmış ve yetki istemiştir. Ertuğrul’ların ve Çavdar’ların zaaflarını bilen Ekaterina’nın bu talebi imparator tarafından kabul görecek midir? Ekaterina Ertuğrul’a karşı nasıl bir hamlede bulunacaktır? Ares, sefere giden Ertuğrul ve Alpleri tuzağa düşürür, tuzakta İshak ölür, Artuk Bey'in kaderi ise yeni sezonda belli olacak.

ENGİN ALTAN DÜZYATAN DİZİDEN AYRILIYOR MU?

Zaman zaman diziden çıktı haberlerinin asılsız olduğunu söyleyen Engin Altan Düzyatan,''Bu haberlerin bizimle alakası yok. Birileri benim diziden çıkmamı istiyor herhalde. Ben diziden çıkmıyorum, önümüzdeki sezonda da oynamaya devam edeceğim. Hayalim oyuncu olmaktı ve tiyatro yapmaktı. Ben aşık olduğum mesleği yapıyorum. Diriliş öncesi en büyük dönüm noktası olarak gördüğüm', Bir Bulut Olsam' dizisi var, film olarak da Anadolu Kartalları'nın benim için yeri çok başkadır. Geçmişe dönüp baktığımda keşke bu yapımda oynamasaydım dediğim bir proje yok. Ama bir önceki bölümü izlediğimde keşke bu sahneyi böyle oynasaydım dediğim oluyor zaman zaman'' ifadelerini kullandı..

YORUMLAR 10
 • Fahri 2 yıl önce Şikayet Et
  Şùper bi filim
  Cevapla
 • meraklu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ertuğrul ölmez oba bölünmez
  Cevapla
 • Yse 3 yıl önce Şikayet Et
  Aslida neslide kurt
  Cevapla
 • goca yusuf 3 yıl önce Şikayet Et
  alah cc atalarımızdan razı olsun inşallah
  Cevapla
 • kraliçe ceyda 3 yıl önce Şikayet Et
  kurt mu ne alakaa yaa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Uludağ'da kaybolan kadın 3 gün sonra sağ bulundu! Yaşadıklarını anlattı
Rum lider küstahlaştı! Türkleri tehdit etti