190 ülkenin iyilik elçileri Antalya’da toplanıyor

5-11 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya’da yapılacak Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu’na 190 ülkeden 1500 iyilik elçisi (Good hands) katılacak.

190 ülkenin iyilik elçileri Antalya’da toplanıyor
190 ülkenin iyilik elçileri Antalya’da toplanıyor
GİRİŞ 03.11.2017 14:32 GÜNCELLEME 03.11.2017 14:32

Dünyanın en büyük insani yardım organizasyonu olan Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ve Kızılay’ın ev sahipliğinde 5-11 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya’da toplanıyor. Böylece Türkiye, 48 yıl aradan sonra Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketi’nin küresel düzeydeki yasal toplantılarına ev sahipliği yapmış olacak. 1969 yılında 21’inci Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Konferansı İstanbul’da toplanmıştı. 

Antalya’da yapılacak yasal toplantıların ana konusu “İnsanlığın Gücü” olacak. İyilik elçileri, daha güçlü bir kırmızı için iyi, güvenilir ve emin eller diyecek. İnsani yardım alanında tüm kişilerin katılacağı genel kurulda Mynmar, Somali, Irak ve Suriye’de yaşanan insani krizler konusunda karşılıklı görüşmeler, çözüm önerileri de görüşmelerde ele alınacak. Genel Kurula Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra diğer bakanlar, milletvekilleri ve yurtdışından önemli protokol misafirleri de katılacak.

Dr. Kerem Kınık, Avrupa Başkan adaylığı için yarışacak

Genel Kurulda, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Federasyonu’nun Avrupa Başkanlığı için yarışacak. Ayrıca 4 yıllık süre için Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun Yeni Başkanı, Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Afrika, Amerika, Asya ve Avrupa olmak üzere 4 bölgenin yönetimleri için de seçim yapılacak.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) hakkında

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), hareket içinde bulunan 191 Kızılhaç ve Kızılay Derneği’nin koordinasyonunu sağlamakla görevli birliktir. 1919 yılında kurulan federasyonun merkezi Cenevre’dedir. Hükümetler dışı bağımsız bir kuruluş olan federasyon, 1963 yılında Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile (ICRC) ile birlikte Nobel Barış Ödülü almıştır. 100 milyon gönüllü üye tarafından desteklenir. Çalışmaları yedi temel ilke tarafından yönlendirilir.

IFRC Genel Kurulu ise Federasyonun en yüksek karar alma organıdır. Her iki yılda bir toplanır ve üye ülkelerin ulusal derneklerinin katılımı ile bir sonraki dönemde hayata geçirilecek insani yardım politikalarını belirler.  Bir önceki toplantı 4-7 Aralık 2015 tarihleri arasında Cenevre’de yapılmış ve Federasyon Başkanlığına Japon Kızılhaçı Başkanı Tadateru Konoe seçilmişti. Türkiye’de aynı toplantıda yeniden Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmişti. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Genç kızlardan sinir bozan deprem sözleri! Böyle alay ettiler, sonu onlar için kötü oldu
Son dakika: İşte 7.7'lik depreme neden olan fayın yer yüzünü kestiği nokta!