Davutoğlu'ndan net açıklama: Kimse aramıza giremez

Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Davutoğlu, Marmara Üniversitesi'nde 27 Kasım tarihinde yapılacağı açıklanan programın iptal edilmesiyle ilgili olarak açıklama yaptı.

GİRİŞ 24.11.2017 15:05 GÜNCELLEME 24.11.2017 15:30
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ahmet Davutoğlu "Benimle öğrenciler ve gençler arasına kimse giremez, kimse bariyer koyamaz” dedi.

 

Öte yandan Marmara Üniversitesi Davutoğlu'nun konferansının iptal edilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Söz konusu etkinliğin planlanması, gerekli izinlerin alınması ve ön hazırlıkların yapılması sürecinde yönergenin ilgili maddesine uygun bir şekilde hareket edilmemesinden dolayı, Sayın Davutoğlu'nun katılımından rektörlüğümüzün çok geç haberi olmuştur" denildi.

Şehir Üniversitesi'nde geçen yıl 90 yaşında hayatını kaybeden akademisyen Şerif Mardin anısına düzenlenen sempozyuma katılan Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, sempozyum çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

'KİMSE BARİYER KOYAMAZ'

Marmara Üniversitesi'nde 27 Kasım tarihinde yapılacağı açıklanan programın iptal edilmesiyle ilgili soruya Davutoğlu, ''Her şeyden önce bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Meslektaşlarım olarak bütün öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Bugün burada benim de hocam olan rahmetli Şerif Mardin üzerine biraz önce bir konuşma yaptım. Öğretmenler Günü'nde Şerif Mardin hocamızı da rahmetle anıyorum. Beni tanıyanlar bilir, doğal yaklaşım içinde her zaman vurguladığım bir husustur. Benimle öğrenciler ve gençler arasına kimse giremez, kimse bariyer koyamaz. Çünkü hoca-talebe ilişkisi ve hoca-gençlik ilişkisi, bu anlamda öğretmenlerle gençler arasındaki ilişki, bir makam ilişkisi bir unvan ilişkisi, bir statü ilişkisi değil bir yürek ve ruh ilişkisidir. Ne olursa olsun kimse bizimle gençler arasına giremez'' yanıtını verdi.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ'NDEN GERİ ADIM

Türkiye Cumhuriyeti’nin 62., 63. ve 64. Hükümetlerinin başbakanı ve değerli bilim insanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun, Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Araştırmalar Öğrenci Topluluğu adlı öğrenci kulübünün daveti üzerine Üniversitemizde bir konferans vermesi hususunda medyada çıkan haberler dolayısıyla kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılması ihtiyacı duyulmuştur.

Bilindiği üzere Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu 1996-1999 yılları arasında Üniversitemiz bünyesinde bulunan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda doçent doktor kadrosunda görev yapmış ve sonrasında istifaen ayrılmıştır.

Üniversitemizde öğrenci kulüplerinin faaliyetleri Öğrenci Kulüpleri Yönergesine uygun olarak yürütülmektedir. Yönergeye göre, bütün öğrenci kulüpleri, herhangi bir etkinliği düzenlemeden önce, planlanan etkinlik tarihinden en az on beş (15) gün önce Rektörlüğe yazılı olarak müracaat eder ve Rektörlükten onay alır (md. 16). Bu hüküm, A grubu protokole dâhil şahsiyetlerin Üniversitemizdeki etkinliklere katılımı halinde, daha hassas bir şekilde uygulanmaktadır.

Söz konusu etkinliğin planlanması, gerekli izinlerin alınması ve ön hazırlıkların yapılması sürecinde yönergenin ilgili maddesine uygun bir şekilde hareket edilmemesinden dolayı, Sayın Davutoğlu’nun katılımından Rektörlüğümüzün çok geç haberi olmuştur. Ayrıca, kulübün gecikmeli olarak yaptığı başvuruda ise Rektörlük onayı bulunmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmiş değerli bir devlet adamı ve saygın bir bilim insanı olarak Sayın Davutoğlu’nun Üniversitemizde konferans vermesi, taşıdığı sıfatlar dolayısıyla özel önem taşımaktadır. Bu nedenle, hem güvenliğin sağlanması hem de gerekli hazırlıkların kapsamlı bir şekilde yapılması bir zarurettir. Sayın Davutoğlu’nun uygun bir zamanda teşrif etmesi halinde, etkinliğin en iyi şekilde gerçekleştirileceği hususu, hem öğrenci kulübünün yetkililerine hem de ilgili diğer çevrelere açıkça ifade edilmiştir.

Bir öğrenci kulübünün, yönergeye aykırı olarak sebep olduğu fiilî durum, köklü bir mazisi ve yerleşmiş gelenekleri olan Üniversitemizi müteessir etmiştir. Ortaya çıkan bu durumun, Sayın Davutoğlu’nun şahsı ve Üniversitemizin duruşu ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Yaşanan bu durumun malûm çevrelerce başka mecralara çekilmesi ve iyi niyetle bağdaşmayan bir kampanyaya dönüştürülmesi, Marmara Üniversitesi camiasını derinden üzmüştür.

Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Üniversitemizdeki bilimsel ve kültürel faaliyetlere katılımının, camiamızı her zaman memnun edeceğini özellikle belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • 44Abdullah44 2 yıl önce Şikayet Et
  dava daha önemli .... sağduyu galip gelecektir....
  Cevapla
 • zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  soru işaretleriyle dolu bi adam
  Cevapla
 • Tuba 2 yıl önce Şikayet Et
  Kim ne yaparsa yapsın, Ahmet hocanın yeri bizde farklıdır. Boğaziçi bir, marmara üniversitesi iki. Kendi cumhuriyetlerinde yaşıyorlar..
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne ise bir daha olmasın.Özür kerhen kabul edilmiştir. Ama istenseydi buna çok pratik çözüm bulunamaz mı idi?Ölmüşe ve olmuşa çare yok derler.Niğde'ye yol alalım ha:)
  Cevapla
 • mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  marmara üniversitesinin tek artı tarafı istanbulda olması.kalabalık nüfusun verdiği potansiyel.onun haricinde başarılı bir üniversite değildir.hatta eğitimden ziyade idolojik bir üniversitedir.bazı anadoludaki küçük illerdeki üniversiteler bundan daha kaliteli ve özgürlükçü eğitim anlayışına sahip.bizzat kendi gözlemlerim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberleri: Tarihi gelişme duyuruldu! Rusya'dan gündemi değiştiren Libya kararı
Son dakika... Enflasyon rakamları açıklandı