Bitcoin ile kirli işler!

Dünya çapında hızla yayılan sanal para Bitcoin, takip edilememe özelliğiyle kanunsuz ticaretin de en önemli unsuru oldu.

Bitcoin ile kirli işler!
Bitcoin ile kirli işler!
GİRİŞ 28.11.2017 06:45 GÜNCELLEME 28.11.2017 12:51
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Web siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılan uyuşturucu, silah kaçakçılığı, kara para gibi kanunsuz alışverişler, artık tamamıyla ‘Bitcoin’ üzerinden yapılıyor. Sebebi ise çok basit; bitcoin iz bırakmıyor, takip edilemiyor. İşleyiş de çok basit; Bitcoin hesabı olan bir alıcı, sanal ortamda alışveriş yapıp ödemelerinde de bitcoin kullanabiliyor. Web sitelerinde bu işlemlerin nasıl yapılacağı çok açık bir biçimde anlatılıyor.

Ücret satıcıya ulaştığında, talep edilen uyuşturucu, kırmızı reçeteli ilaçlar, kanunsuz ürünler CD kutusu veya zarf içinde alıcıya postalanıyor. Bu ürünler oyuncak ayı ya da güzelce ambalajlanmış bir çikolatayla bile gönderilebiliyor. Böylece ne posta şirketleri zarfların içindekini biliyor, ne de para transferi kayıt altına alınabiliyor.

PARFÜM DE SİLAH DA

Bitcoin’le her türlü alışverişin yapılabileceğini anlatan Adli Bilişim Uzmanı Mustafa Sancar, “Çağımızın sorunlarından biri” dediği, Bitcoin’in en büyük özelliğinin takip edilememesi olduğunu söylüyor. Sancar, Bitcoin’in para karşılığının olduğunu ve borsada işlem gördüğünü de anlatıyor. Adli Bilişimci Fehmi Genç ise Bitcoin’in istenildiğinde dolara çevrilebildiğini belirterek durumu şöyle özetliyor: “Adli olarak en çok şantaj olaylarıyla karşılaşıyorsunuz. Uyuşturucu, terörle finansmanı ve silah ticareti yapılıyor. Bitcoin’i parfüm almak için de kullanabilirsiniz.”

 

 

Bitcoin’in dünya çapında çok yaygınlaştığını söyleyen Av. Doç. Dr. Murat Volkan Dülger ise şunları anlatıyor: “İnternet üzerinden; uyuşturucu ve silah almak, kara para aklamak, kiralık katil tutmak için yalnız bitcoin yeterli değil. Bunların olduğu pazara da girmeniz lazım. Özel tarayıcıyla ‘deep web’e giriliyor. Dark web ise bunun bir parçası. Söz konusu suçların işlendiği bölüm dark web. Orada alıcı ve satıcı bir araya geliyor. Takibi engellemek için bitcoin kullanılıyor.

Daha çok uyuşturucu ticaretinde ve satışı yasak hormon tipi ilaçların getirilmesinde, maalesef çocuk pornografisi gibi alanlarda kullanılıyor. Mesela silahları parçalayarak gönderiyorlar. Çok büyük bir tehlike ve Türkiye’de de yaygınlaştı...”

DEEP WEB NEDİR?

‘Derin internet’ anlamına gelen deep web kullandığımız internetin karanlık ve derin kesimini ifade ediyor. Deep web’in internet ortamının % 80’ini oluşturduğu belirtiliyor. ‘Dark net’ ise her türlü yasadışı bilgiye, iletişime ve eyleme zemin hazırlayan bir yapı.

YORUMLAR 21
 • canturk 6 yıl önce Şikayet Et
  arkadaslar abd ılk doları dunyaya surdugunde yokolma tehlıkesı ıcıne gırdı ıflasın esıgıne geldı sımdı para basarak ele gecırmeye bır cok ulkeyı parasıyla yonetmeye basladı ekonomi cok onemlı ekonomi paraya dayalı ve para kımdeyse guc ondadır o yuzden parayı kullanarak dunyaya hukmetmeye calısıyorlar bıt coıne asla bulasmayalım bıt coın le ulkelerı esır almaya calısıyorlar bence
  Cevapla
 • Birisi 6 yıl önce Şikayet Et
  Öğrenmiş olduk. Kirli işleri olanlar bu yöntemleri biliyordu. Kirli işleri olmayanlar da sayenizde detayları ile öğrenmiş oldu. Yoksa sizin e mi bitcoin ile ilgili işleriniz var?
  Cevapla
 • bıtcoın 6 yıl önce Şikayet Et
  ya arkadas gıdın bıraz arastırın ya mahalle agzıyla yorum yapmıslar kapıtalıst sıstemı tehdıt edıyor hepsı bu internet ıcınde zamanında oyle dıyordunuz ne yanı kotu mu sımdı nasıl kullanmana baglı
  Cevapla
 • 2019 6 yıl önce Şikayet Et
  Dünya karışmazdan evvel adam gibi canlı altın alın tutun elinizde. Düşmeyin bu Bit Koyun denilen yahudi son soygun tuzağına
  Cevapla
 • sami 6 yıl önce Şikayet Et
  çözüm devletler bitcoin borsalarını denetlesin o kadar.hayatı kolaylaştıran nimete karşı çıkmak kendi geri kalmışlığınmızı gösterir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hamas ve İslami Cihad'dan Filistinlilere tüyleri diken diken eden İsrail çağrısı!
IMF'den Türkiye açıklaması