Sarraf'ın telefon görüşmesi her şeyi değiştirecek

Rıza Sarraf'ın dayısıyla yaptığı telefon görüşmesi kumpas davasının seyrini değiştirecek.

GİRİŞ 05.12.2017 06:14 GÜNCELLEME 05.12.2017 11:47
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirmek istediği yargı darbesi girişimi ABD'de sürdürülüyor.

Dün Rıza Sarraf'ın davanın seyrini değiştirecek ses kayıtları ortaya çıktı. Sarraf'ın ABD'de tutuklu olduğu 15 Eylül 2016'da telefonda görüştüğü dayısı Ahad Khabbaz Tamimi'ye "Eğer ABD'de hapsedilmişsen, çıkmak için ya yalan söyleyeceksin ya da kurtulabilmek için işlemediğin suçları kabul edeceksin" dediği mahkeme tutanaklarına girdi. ABD'deki kumpas davasında tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları, söz konusu ses kaydını New York Güney Bölge Hakimi Richard Berman'a mektupla sundu.

Reuters haber ajansı da Atilla'nın avukatlarının yazdığı bu mektubun ayrıntılarını yayımladı. Mektupta Sarraf ile Ahad Khabbaz Tamimi'nin 15 Eylül 2016'da gerçekleştirdiği telefon görüşmesine yer verildi. Söz konusu telefon görüşmesinde, Sarraf'ın ihtiyaç durumunda hapisten çıkmak ya da daha az ceza almak için yalan söyleme konusunu Tamimi ile konuştuğu aktarıldı.

Mektupta, "Sarraf, daha az ceza almak için bir ifade uydurmak konusunda istekli olduğunu ifade ediyor" denildi. Duruşmayı takip eden The Daily Beast muhabiri Katie Zavadski, hakime sunulan bu kayıtların, bir süre sonra ABD Mahkemeleri Elektronik Belge Erişim Sistemi'nden (PACER) kaldırıldığını bildirdi. İşadamı Sarraf 22 Mart 2016'da, son 3 yılda 7 defa ABD'ye giden ve hakkında herhangi bir işlem yapılmayan Atilla da 29 Mart 2017'de ABD'de tutuklandı. 8 Eylül 2017'de ise eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan hakkında tutuklama kararı verildi.

Kenan Kıran - Sabah

YORUMLAR 13
 • ihsan 5 yıl önce Şikayet Et
  foyalar çıktı meydana o mahkeme fesedilmeli avukatlar niye ret etmiyor hakim savcıları hayret
  Cevapla
 • velhasıl 5 yıl önce Şikayet Et
  Ve bunları CHP ülkem aleyhine kullanıyor.HAİN CHP....
  Cevapla
 • tanar olca 5 yıl önce Şikayet Et
  ABD neden çıkardığı kararı gizli tutup tıpkı sarrafta olduğu gibi davranmadı. ABD mahkeme kararını yayınladıysa burada Türkiye ile pazarlık için zemin arıyor olmalı veya Türkiye'yi bunun üzerinden tehdit etmeyi ve yıpratmayı planlıyor olmalı Bizim yöneticilerimize psikolojik baskı yaparak hataya zorluyor olmalı. ama unuttukları bir şey var insan kendi elleriyle yaptıkların cezasını çeker.
  Cevapla
 • Adnan 5 yıl önce Şikayet Et
  Biraz gec kalmadinizmi
  Cevapla
 • H.B.V. 5 yıl önce Şikayet Et
  Amerika ve Batı böyle ucuz oyunlarla Erdoğanı veya Hükümeti indiremez! 15 Temmuzda Türk Milleti gösterdi, Erdoğanın ve Hükümetin gideceği yer Halkın Divanıdır Amerikanın Türkiyedeki Hainleri Fetö veya kim olursa olsun bunu böyle beynine soksun! öyle Darbe ile Ekonomik krizlerle, veya dışardan müdahale ile karşılarında bizi bulacaklar! Buna yeltenen önce kendi kendi Canını ortaya koyacak! Çünkü 15 Temmuz Bir Milletin dirilişidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den son dakika Gazze ve açıklaması: Filistinliler için kurulacak devletle...
Bahçeli'den son dakika Filistin çıkışı: İlk kez bu ifadeyi kullandı