Hatay'da şaşkına çeviren görüntü!

Hatay’da nesli tükenme tehlikesi altında olan çizgili sırtlan (Hyaena hyaena) kameralara takılarak türünün varlığını gösterdi.

GİRİŞ 08.12.2017 15:31 GÜNCELLEME 08.12.2017 17:46
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) kategorilerine göre Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'nde nesli gelecekte tehlikeye girebilecek türler arasında yer alan çizgili sırtlan geçtiğimiz günlerde Hatay'da gürüldü.

 

 

ÇİFT OLARAK DOLAŞIYORLAR

Etrafı tel ihatayla çevrili olan Hatay Dağ Ceylanı Yetiştirme Merkezinde alanı ve çevresini 7/24 izlemek için kurulan kameralara takılan çizgili sırtlan, bu bölgede leş yerken görüntülenerek türünün varlığını sürdürdüğünü herkese gösterdi. Belgesel tadındaki görüntülerde çizgili sırtlanların oldukça sağlıklı oldukları ve çift olarak alanda hayat mücadelesi verdikleri görülüyor.

ORTALAMA 15 SENE

Diğer yırtıcıların avladığı hayvanların kalıntılarıyla, hasta, sakat ve zayıf düşmüş hayvanlarla, böcekler ve yakalayabildiği küçük memelilerle, kavun, karpuz ve üzüm gibi meyveler ile bazı sebzeler ve yabani yemişlerle beslenebilen çizgili sırtlanlar, çok aç kaldığı ve yiyecek bulamadığı zamanlarda evcil hayvanlara da saldırabiliyor. Çizgili sırtlanlar ortalama 15 sene yaşayabiliyor.

KORUMA ÇALIŞMALARI TÜRLERİN GELECEĞE İNTİKALİ ADINA BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIYOR

Bakanlık olarak türün hayat alanlarını ve besin kaynaklarını koruyarak, popülasyonunu artırmak maksadıyla 2005 senesinde Hatay Altınözü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan ettiklerinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise "Alanda çizgili sırtlanları korumaya yönelik av koruma faaliyetlerini ve tür koruma çalışmalarını sürdürüyoruz" açıklamasını yaptı.

Yaban hayatı geliştirme sahasında bulunan yaşlı kalker ve kumtaşından oluşan kayalıklardaki mağaraların çizgili sırtlanın barınmasına imkan verecek oldukça elverişli yerler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu"Görüntülere de yansıdığı gibi tür korumaya yönelik olarak yürüttüğümüz çalışmalarımız başarıyla devam ediyor. Yapılan çalışmalar biyolojik çeşitliliği korumak ve türlerin geleceğe intikali sağlamak adına büyük bir önem taşıyor" şeklinde konuştu.

SIRTLANLARI ÖLDÜRMENİN CEZASI 14 BİN LİRA

Nesli tehlike altında olan bu türlere karşı vatandaşların daha duyarlı olmasını isteyen ve uyaran Prof. Dr. Eroğlu "Çizgili sırtlana zarar vermenin ve onu öldürmenin cezasının 14 bin lira olduğunu da sözlerine ekledi.

ETİKETLER
Hyaena hyaena
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Kubilay Muhammed 3 yıl önce Şikayet Et
  zaten vardı ki Hatay'da bu yeni görülmüş bisey değil
  Cevapla
 • Adanali 3 yıl önce Şikayet Et
  ulan ifşa etmeseydiniz bizimkiler bunuda yer bitirir simdi...
  Cevapla
 • Özet 3 yıl önce Şikayet Et
  Zavallı Suriye'den oda mülteci olarak gelmiştir.
  Cevapla
 • Murat 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne saçmalıyorsun? Bu ne çapsız bir bakış açısı?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Milli helikopter Gökbey için önemli gelişme: Onay verildi!
Opel Mokka Türkiye'de satışa çıktı! İşte fiyatı ve özellikleri