İstanbul'u kana bulayacaklardı!

Bahçelievler'de ele geçirilen patlayıcı yüklü minibüsün hedefinde polisleri taşıyan çevik kuvvet otobüsü olduğu öğrenildi.

İstanbul'u kana bulayacaklardı!
İstanbul'u kana bulayacaklardı!
GİRİŞ 14.12.2017 23:32 GÜNCELLEME 15.12.2017 03:56
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, dün Bahçelievler'de ele geçirilen patlayıcı yüklü minibüsle ilgili soruşturmada patlayıcı yüklü aracın sahibinin de aralarında olduğu gözaltındaki şüphelilerin sayısı 10'u buldu.

BÜYÜK BİR SALDIRI ÖNLENDİ

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Bölge Başkanlığı ve İstanbul Terörle Mücadele (TEM) ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenledikleri ortak operasyonla büyük bir saldırının önlendiği ortaya çıktı.

 

PATLAYICILAR KIRSALDAN GETİRİLDİ

Bomba yüklü araç dün güvenlik güçleri tarafından kontrollü şekilde etkisiz hale getirilirken, emniyet yetkilileri, bomba yüklü aracın sahibi ile gözaltında olan bir kadının minibüsü doğu ve güneydoğu illerine götürdüğünü, Irak'ın kuzeyindeki PKK kamplarından yurda sokulan patlayıcıların doğu illerinde yerleştirildiğini tespit etti.

Strafor kutular içine yangın tüpleri ve çok sayıda plastik kovaya konularak patlayıcı maddelerin İstanbul'a getirildiğini belirleyen emniyet güçleri, minibüsteki patlayıcı türünün fabrikasyon RDX, PTN ve HMX karışımı olduğunu ortaya koydu.

Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ile Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, minibüsteki plastik kovalar ile 8 farklı boyda yangın tüpünü detaylı şekilde incelerken, araçta bulunan 8 farklı boydaki yangın tüplerinin kafaları sökülerek içlerine saldırıdaki etkiyi arttırmak amacıyla demir bilye ve çivilerle desteklendiği anlaşıldı. Patlayıcıların, tasarlanan saldırıdan kaç gün önce yurda sokulduğu henüz tespit edilemezken, eylem planın arkasındaki bağlantılarını araştıran polis, teröristlerin bombaları kırsal alandan getirdikten sonra İstanbul'da park edilen yerde geçen sürenin 24 olduğunu belirledi.

BEŞİKTAŞ SALDIRISINDA KULLANILAN BOMBALARLA BENZERLİK TAŞIYOR

Patlayıcı yüklü minibüse uzaktan kumanda ile patlatılmaması için frekans kırıcı cihaz kullanılarak müdahale edilen araçla ilgili yeni ulaşılan ayrıntılarda, teröristlerin İstanbul polisine ait bir çevik kuvvet otobüsüne saldırmayı hedefledikleri belirtildi.

Öte yandan saldırı aşamasındayken etkisiz hale getirilen minibüsteki patlayıcıların, geçen yıl çoğu polis 46 kişinin şehit olduğu Beşiktaş'taki saldırıda kullanılan bombalarla benzerlik taşıdığı tespit edildi.

Soruşturma kapsamında dün akşamdan bu yana İstanbul'da çeşitli ilçelerde bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyen güvenlik güçleri, olaya ilişkin dün ilk etapta 1 kişiyi gözaltına almış, devam eden operasyonlarda gözaltı sayısı 3'ü kadın olmak üzere 10'a yükselmişti.

ETİKETLER
bombalı araç
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • bülent 2 yıl önce Şikayet Et
  amin..
  Cevapla
 • zekha kol 2 yıl önce Şikayet Et
  rabbim fırsat vermesin haine inlerine girelim inlerine diplerine vuralım diplerine ellerine akıllarına sağlık
  Cevapla
 • vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  Mehmetçik içindeki hainlerin temizlenmesine ve İHA lara rağmen kuzey ıraktan bombalar gelmemesi lazım artık. Allah milletimizi ve vatanın bölünmez bütünlüğünü korusun.
  Cevapla
 • samet 2 yıl önce Şikayet Et
  kurban oldugum rabbim firsat vermesin hicbir ana baba goz yasi dokmesin
  Cevapla
 • Sadık 2 yıl önce Şikayet Et
  Öncelikle Tüm istihbarat birimlerinde çalışan kahramanları ve emniyet birimlerini, Jandarma ve diğer güvenlik birimlerimizi, içeride ve dışarıda 24 saat/ 7 gün daime can siperane vatan müdefasında savaşan TSK. Lerimizi tebrik ediyoruz. Onlar daima dualarımız dadır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Zam tepkisinden korkan firmaların yeni oyunu! İfşa oldular
MGK kararları korkuttu: Yunanistan’da adalar telaşı