Elektrik panolarına silahla saldırdılar

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü beldesinde kaçak elektrik kullanımını önlemek ve enerji kalitesini artırmak üzere kurulan Otomatik Sayaç Okuma Sistemi, (OSOS) silahlarla açılan ateş sonucu tahrip edildi.

Elektrik panolarına silahla saldırdılar
Elektrik panolarına silahla saldırdılar
GİRİŞ 12.02.2018 20:10 GÜNCELLEME 12.02.2018 20:10
Bu Habere 156 Yorum Yapılmış

DEDAŞ, bölgede kaçak elektrik kullanımının önüne geçmek ve enerji kalitesini arttırmak amacıyla bölgede Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) uyguluması başlattı.

Bu amaçla öncelikle kaçak kullanımının yüzde 91'e ulaştığı Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü beldesinde Otomatik Sayaç Okuma Sistemi için çalışma başlattı. Ancak sistemin kurulmaması ve uygulamaya başlanmaması için belde sakinlerinin engellemeleriyle karşılaşıldı.

DEDAŞ tarafından güçlükle kurulan sistem ise daha sonra silahla ateş açılarak tahrip edildi, bir başka bölgedeki ise yakıldı. Konu ile ilgili DEDAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri, geçtiğimiz Çarşamba günü kaçak kullanımının yüzde 91'e ulaştığı İkiköprü beldesinde OSOS uygulaması için çalışma başlatmak istemiş, ancak belde sakinlerinin tepki göstermesi üzerine jandarmanın talebiyle enerji şirketi elemanları çalışma yapmadan buradan ayrılmıştı. Cumartesi günü bir kez daha güvenlik güçleri eşliğinde beldeye giden ekipler, bu kez ateş yakıp yolu kapatan, güvenlik görevlilerini taşlayan gruplarla karşılaştı. Eylemci grup dağıldıktan sonra söz konusu beldede OSOS yerleştirme çalışmalarına başlandı. Yapılan çalışmalarla iletim hatları değiştirilen yerlerde OSOS kullanımı için 3 pano takıldı. Elektrik şirketinin ekipleri hava kararıp beldeden ayrıldıktan sonra kimliği belirsiz bazı kişiler, kurulan OSOS panolarına saldırdı. Panolardan biri pompalı tüfekle açılan ateş sonucu tahrip edildi, biri kırıldı, bir diğeri ise yakılarak kullanılamaz hale getirildi. Ertesi gün çalışmalarına devam etmek için beldeye gelen ekipler, yakılmış, parçalanmış ve kurşunlanmış panolarla karşılaştı. Yapılacak soruşturma için jandarmanın tutanak tutmasının ardından tahrip edilen panolar yenilendi ve beldede kaçak elektrik kullanımını ortadan kaldıracak OSOS uygulaması için çalışmalara devam edildi."

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 156
 • vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  elektiriği komple kesin, akılları başlarına gelince açarsınız
  Cevapla
 • kılıç 3 yıl önce Şikayet Et
  kolayıvar kesersin elektiriği
  Cevapla
 • isimsiz 3 yıl önce Şikayet Et
  buranın kordinatını bir pilota verin
  Cevapla
 • işçi. 3 yıl önce Şikayet Et
  haramlar ne zaman helal oldu,ey kendini bilmez müslüman,zerre hakkın iade edileceği o günüde bilmezmisin,bu ne cahillik.
  Cevapla
 • dadas 3 yıl önce Şikayet Et
  önce kamara koyun. sonrada yapanları tespit edip türkiye vatandaşlığından çıkarın. bunlar vatan haini.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe Kadıköy'de 90+3'te yıkıldı!
İzmir'de CHP isyanı! Dert anlatalım derken fırça yediler