Taşeron kadroya geçiş sınavı ne zaman? Bu ayın kaçında?

Taşeron işçiler kadroya geçerken sınav yapılacak. Herkes merakla taşeron işçilere hangi sorular sorulacağını merak ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yaptığı açıklamada taşerona sınavla ilgili bilgi vermişti. Sarıeroğlu sınavın KPSS gibi olmayacağını ve kolay olacağını söylerken, herkesin kendi çalıştığı görevden sınav olacağını da eklemişti. İşte taşeron sınav takvimi ve detayları

Taşeron kadroya geçiş sınavı ne zaman? Bu ayın kaçında?
Taşeron kadroya geçiş sınavı ne zaman? Bu ayın kaçında?
GİRİŞ 16.03.2018 15:54 GÜNCELLEME 16.03.2018 15:54
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Taşerona kadro sınavı için araştırmalar devam ederken; ÖSYM, taşerona kadro sınavının sözlü şeklinde olacağını açıkladı. Kendi bünyesinde çalışan işçilerin kadrolaşmasıyla ilgili bilgi veren ÖSYM, sınav takvimi yayımladı. Peki diğer bakanlıklar ve kurumlarda durum ne? Taşerona kadro sınavı ne zaman?

ÖSYM TAŞERON SINAV TAKVİMİ

 

ÖSYM'den yapılan açıklamada, 696 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK hükümlerine göre adaylara sına yapılamsı öngörülüyor. ÖSYM İnsan Kaynakları Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına göre sınav günü belirlendiği açıklandı.

27 Şubat 2018 tarihinde saat 09:00'da yapılacak olan sınava; temizlik hizmetleri, bahçe bakım, yemekhane, ulaşım, tamir ve bakım grubu için sözlü sına yapılacak.

28 Şubat 2018 tarihinde saat 09:00'da : Büro işleri,  ofis hizmetleri, sekreterya,  kamera kayıt,  sınav evrak tarama iş grubu sözlü sınava alınacak.

01 Mart 2018 tarihinde saat 09:00'da ise teknik destek, aday danışma hizmetleri, mühendislik sınavı yapılacak. Adayların sözlü sınavdan en az 50 almaları gerekli olacak.

2 Mart 2018 tarihinde saat 09:00'da güvenlik hizmetleri 8 Mat 2018 tarihinde saat 10'da istanbul Koordinatörlük personel iş grubu için sınav yapılacak.

13 Mart 2018 tarihinde saat 09:00'da koordinatörlük personeli iş grubu içi sözlü sıanv gerçekleştirilecek.

TAŞERON KADRO SINAVI NE ZAMAN?

Taşeron işçilerin kadro sınavı, her kurumun sınavını kendi bünyesinde gerçekleştirecek olması dolayısıyla farklı tarihlerde gerçekleşebilecek. Resmi Gazete'de yer alan takvimde tavsiye edilen 3-22 Mart tarih aralığı, çoğu kurum tarafından yapılacak. 21-23 Şubat tarihinde yapması gereken itiraz sürecini yetiştiremeyen ve kesin listeyi geç yayımlayan kurumların, sınav sürecini bu tarih aralığının dışında gerçekleştirmesi beklenebilir.

TAŞERON SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın taşeron düzenlemesi için oluşturduğu "ww.altisveren.org" internet sitesinde yer alan takvime göre taşeron sınav sonuçlarının 27 Mart - 31 Mart 2018 tarihleri arasında açıklanması bekleniyor.

HANGİ KURUMLAR SINAVLARA BAŞLADI?

Bünyesinde en çok taşeron çalışan bulunan kurumlardan olan Sağlık Bakanlığı’nın kadroya geçiş sınavları başladı. Merkez teşkilatındaki toplam bin 17 çalışan için, yarın itibariyle sınavlar başlayacak ve 17 Mart’a kadar sürecek. Bakanlık ve bakanlığa bağlı kurumlar ise toplam 28 işkolunda kadroya geciş sınavı düzenleyecek. Bu alanlar içinde, tercüme hizmetleri, diş klinik destek hizmetleri, klinik destek hizmetleri, klinik mühendislik gibi uzmanlık gerektiren alanların da bulunması dikkat çekiyor. Bunun dışında odacılık, otopark ve bahçe gibi alanların bakımı, şoförlük gibi alanlarda da sınav yapılacak.

Sağlık Bakanlığı’nda il sağlık müdürlükleriyle, bakanlığa bağlı ve ilgili kuruluşlarda sözlü sınav yapılırken, her iş kolunda farklı kriterlere bakılacak. Buna göre temizlik hizmetinde “zemin temizliği bilgisi, büro tezimliği bilgisi, elektronik eşya temizliği bilgisi, temizlik malzemelerini hazırlama, temizlik araç gereçlerini kullanma ve hijyen kurallarını uyma bilgisine” bakılacak. Yabancı hasta ve işaret dile tercüme hizmetlerinde ise, çalışana “milli ve kültürel sorumluluklar bilgisi, sözlü, yazılı ve işaret dili tercümanlığı bilgisi, dil, terminoloji ve redaksiyon bilgisi, medikay-tıbbi tercüme bilgisine” bakılarak sözlü sınav notu verilecek. Odacılıkta ise, “büro temizliği ve bakımı, müracat sahiplerini karşılama ve yol gösterme, yazı, evrak ve dosya dağıtma, toplama, koruma ve muhafaza” hizmetleri açısından çalışanlara sözlü sınav uygulanacak.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı kadroya geçiş sınavlarının yeri, günü ve saati internetten ilan edilecek, ayrıca çalışanlara bildirim yapılmayacak.

YORUMLAR 7
 • Hulya 4 yıl önce Şikayet Et
  Yillarca calisan iscilerimiz yani kitlere kadro vermediniz 1 .2.5. Yil calisana kadro veriyorsunuz birde diyorlarki bu sinav nerden cikti yillarca okuyan kardeslerimiz o sinavlari kazanmak icin yillarca emek veriyorlar biryerlere gelmek icin hak edenleri kadrolu yapin sayin bakanim bu haksizlik deyilmi adaletli olun sayin cumhurbaskanim rica ediyorumm
  Cevapla
 • Melis 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu takvim de bir yanlışlık var 27 Şubat temizlik hizmetleri grubu yazıyor ama biz Mart a geldik sonuçlar zaten yeni aciklandi
  Cevapla
 • Yorumsuz 4 yıl önce Şikayet Et
  1 sınıf sağlık birimi olan Aile sağlığı merkezi kamu değil özel geçiyo denerek taşeron bile sayılmadık red aldık nasıl bir kanun nizam
  Cevapla
 • Hülya 4 yıl önce Şikayet Et
  Kitler katro bekliyor sözünüzü tütün sayın bakanım hiçbir ayrım yapmadan hepsi kadroya alacağız diye söz verdiniz..
  Cevapla
 • acıların cocugu 4 yıl önce Şikayet Et
  teşke taşörene kadro vermeseydiler sınav olayı mağdur duruma soktu bizi sevinecek yerine sıkıntıdan ölüyoruz
  Cevapla
 • Adem 4 yıl önce Şikayet Et
  Şeker pancarı kararında taşeron işçilerine kadro nezaman verilecek hiç bir yerden bilgi alamiyoz
  Cevapla
 • yildiz yildiz # 4 yıl önce Şikayet Et
  Okul calisanlarinada ikramiye verilecekmi acaba sınav takviminde 28 Şubat diyor ama daha cuma günü bizim sınav tarihi belli oldu 15 martta olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir korucumuz şehit oldu, Pençe-Kilit bölgesinde 7 terörist etkisiz hale getirildi
Konya'da köpeği vahşice öldüren zanlıların ifadeleri ortaya çıktı