ABD'den Türkiye’ye aba altından sopa

ABD Kongresi’nde temaslarda bulunan Türk parlamenterler heyetine başkanlık eden emekli Büyükelçi Volkan Bozkır, verdiği röportajda Kongre’de ‘Rusya’dan S-400 (füze sistemi) alırsanız biz de size F-35 (savaş uçakları) satmayız’ gibi bir havanın söz konusu olduğunu söyledi

ABD'den Türkiye’ye aba altından sopa
ABD'den Türkiye’ye aba altından sopa
GİRİŞ 27.03.2018 06:23 GÜNCELLEME 27.03.2018 06:23
Bu Habere 142 Yorum Yapılmış

Volkan Bozkır, “Tehdit değil ama aba altından sopa gösterme psikolojisiyle bunu yapıyorlar” yorumunda bulundu.

TBMM’den bir parlamento heyeti Türk-Amerikan ilişkilerinde tansiyon yaratan konuların ABD Kongresi boyutuna etki etme hedefiyle geçen hafta Washington’a bir ziyaret gerçekleştirdi. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır’ın başkanlık ettiği heyette AK Parti’den Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu Başkanı Akif Çağatay Kılıç ve NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı Ahmet Berat Çonkar’ın yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı yer aldı. Heyet ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu’ndan toplam 16 isimle yaptıkları görüşmelerden memnun ayrıldı. Türkiye’ye dönmeden önce ziyareti değerlendiren heyet başkanı Bozkır, iki ülke arasında bir süredir kriz yaşanan temel alanlarda önümüzdeki günlerde önemli açılımlar yaşanabileceğinin sinyalini verdi.

 

 

TEHDİT DEĞİL AMA...

ABD Kongresi bir süredir Rusya’dan alınan S-400’ler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım seçeneğini tartışıyor. Kongredeki görüşmelerinizde S-400’ler konusunda nasıl bir mesaj verdiler?

Amerika’da bu çok önem verilen bir konu. Özellikle Kongre’de bunu F-35 satışlarıyla bağlamak niyeti hissediliyor. ‘S-400’leri alırsanız biz de Kongre’den karar çıkartır, size F-35’i satmayız’ gibi bir havadalar.

Bazı parçaları Türkiye’de üretilen ve ilk partisinin bu yıl teslim edilmesi öngörülen F-35’leri vermeyeceklerini mi söylüyorlar?

Vermeyiz demeye getiriyorlar. Kongre’den geçmez diyorlar. Senatörler bunu tam olarak kendileri dile getirmedi ama danışmanlarıyla konuştuğumuzda mesaj olarak geldi. Ben de dedim ki; F-35 projesi iki tarafın menfaatine çok büyük bir projedir, çok büyük rakamlar ödenecek ve iki ülkenin ilişkilerinde de önemli bir boyut teşkil edecek, bunu ona bağlamanın hiçbir anlamı yok. S-400’ler ve F-35’ler bambaşka iki konu. F-35 projesini birlikte yürütmemiz Türk-Amerikan işbirliğinin ve Türkiye’nin güvenliğinin, NATO’nun güvenliğinin çok daha fazla ileri götürülmesini sağlayacak. Ama belli ki, böyle bir hava dönüyor. Tehdit değil ama aba altından sopa gösterme psikolojisiyle bunu yapıyorlar.

Biz de bütün konuşmalarımızda şunu anlattık. Türkiye’de 10 senedir dört firma ve dört teknoloji yarışıyordu. Fiyat olarak ilk sırada Çinliler vardı, ikinci sırada Amerikan-Fransız konsorsiyumu, üçüncü sırada Patriot ve dördüncü sırada S-400’ler vardı. Bütün bu yıllar süren müzakereler sonrasında Çin tasfiye oldu. ABD’nin Patriot projesi bizim teknoloji transferini gerçekleştirmeyi kabul etmedi. Ve de Kongre’den geçmesinde tehlikede olduğu için şu anda gündemde değil. Ruslar çok cazip bir teklifle geldiler. Teknoloji transferi de anlaşmada var.

Dışişleri Bakanlığı sözcümüzün açıklamasına göre bu hafta bir Amerikan heyeti Patriotlarla ilgili cazip bir teklif sunmak için Türkiye’ye geliyor. Bu teklif geldiğinde tabii ki bu değerlendirilecek, ona göre alınacak tutum da ortaya çıkar. Biz teknoloji transferi ve Kongre’den geçme garantisinde ısrarlı olduğumuz için şu ama kadar Patriot anlaşması imzalayamadık. Eğer Amerikan hükümeti ve Patriot firması böyle bir teklifi sunabiliyorlarsa, fiyat olarak da cazip olacak ise Türkiye değerlendirir onu.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
S-400 Türkiye
YAZDIR
YORUMLAR 142
 • Eren 2 yıl önce Şikayet Et
  Yorumları okuyunca kanım dondu. Nasıl bu kadar cahil oluyorsunuz? Rusydan savaş uçağı aldık diyelum ne değişecek? Tüm pilotlarımız ve teknolojilerimiz Amerika ile uyumlu. Diyelim mig35 aldik pilotlar sil baştan eğitilecek. En az 3-5 yıl. Alt yapı değişecek bakım yapan mühendislerde dahil. Daha sonra bombalarımızı onlara gore sil baştan yazılımını değiştireceğiz. Diyelim 100 mig35 3.000.000$+ bu yazdıklarımın masrafı ile 10.000.000$ geçiyor. + 10 yıl hava kuvvetleri kullanamacak migleri.
  Cevapla
 • Mtn 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu tehtitten sonra bide patriot mu alacaz bunlardan para kazandiracaz oylemi..insallah boyle bir hata olmaz
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  S400 den dönenin kaşığı kirilsin
  Cevapla
 • Cengiz B. 2 yıl önce Şikayet Et
  Siz patriot ve mümbiç tekliflerine balıklama atlarsanız, daha çok sopa gösterirler... hemen rusya, çin, japonya vb ile savaş uçağı pazarlığına başlayın, abd parayı sever, siz tüm malları tek tüccardan almaya şartlanırsanız, asla pazarlık gücünüz olmaz.
  Cevapla
 • bülent 2 yıl önce Şikayet Et
  S-400 ler savunma silahıdır, saldırı değil, kimsenin rahatsız olmasına gerek yok, dostsanız!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe, Caner Erkin'i resmen açıkladı!
Koronavirüs aşısı dağıtıma çıkıyor! Fiyatı belli oldu! Dünya bu gelişmeye kilitlendi