Alo Fetva e-devlet'e taşındı!

Vatandaşlar dini sorularını, Diyanet İşleri Başkanlığı’na artık e-Devlet üzerinden soracak. www.turkiye.gov.tr adresine yeni eklenen “Dini Soru Sor” bölümünü tıklayan vatandaşlar, en fazla 2 bin karakterle sorularını yöneltebilecek.

Alo Fetva e-devlet'e taşındı!
Alo Fetva e-devlet'e taşındı!
GİRİŞ 07.04.2018 09:50 GÜNCELLEME 07.04.2018 12:56
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılan Alo Fetva hattı, e-Devlet’e taşındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı ilahiyatçıların toplumu ayrıştıran değerlendirmelerine karşı Diyanet’i göreve çağırmış; Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, il müftüleri ve ilahiyat fakülteleriyle bir araya gelerek, dini açıdan sahih bilginin iletişim kanallarından halka ulaşması için yapılması gerekenleri görüşmüştü.

Toplantıların ardından, telefonla arayanlara fetva verilmesi döneminin kapandığını belirten Bozdağ, soruların yazılı olarak yanıtlanacağını açıklamıştı.

 

ALO FETVA HATTI E-DEVLET'E TAŞINDI

Bu gelişmeler sonrası, Alo Fetva hattı e-Devlet’e taşındı. Yeni eklenen “Dini Soru Sor” hizmeti, Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile e-Devlet altyapısı üzerinden sunuluyor. “Dini Soru Sor” bölümüne tıklayanların karşısına, “Bu hizmeti kullanarak T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’na sormuş olduğunuz tüm soruları listeleyebilir, dilerseniz ‘Yeni Soru Sor’ düğmesine basarak yeni bir dini soru sorabilirsiniz” ifadesi çıkıyor.

Sayfadaki “Yeni Soru Sor” bölümüne tıklayanlar, “Kişi ve kurumları hedef alan, üçüncü şahısları ilgilendiren ve dini içerikli olmayan sorular cevaplandırılmayacaktır. Lütfen sorunuzu anlaşılır ve öz olarak belirtiniz.

2 BİN HARF SINIRI

Soru metni her soru için 2 bin harf ile sınırlandırılmıştır” uyarısıyla karşılaşıyor. Daha sonra vatandaşlardan dini soru formunu doldurmaları isteniyor. Formda, ilköğretimden doktoraya kadar sıralanan eğitim durumundan birinin seçilmesi isteniyor. Cep telefonu ve elektronik posta adresinin verilmesinin zorunlu olduğu formda; adak ve yemin, ahlak, aile hayatı, inanç, hurafeler, dinler, dua ve zikir, hac, umre, Hz. Peygamber, kadınlara özel, Kuran-ı Kerim, kurban, mezhepler, miras ve vasiyet, namaz, oruç, sosyal hayat, taharet, tasavvuf, ticari hayat, tıp ve sağlık, vakıf, yiyecek ve içecekler, zekât ve sadaka gibi ana konulardan birisinin seçilmesi talep ediliyor. Daha sonra 2 bin karakterle sınırlandırılmış dini sorunun yöneltilmesi isteniyor.

HABERTÜRK

YORUMLAR 8
 • halil 6 yıl önce Şikayet Et
  bu iş e-fetvayla düzelmez. diğer kurumların yaptığı gibi bu çok basit bir uygulama.canlı canlı ciddi din eğitimi gerekiyor. mesleğini aşkla yapan din görevlileri arzuluyoruz.
  Cevapla
 • TNR-BYGL 6 yıl önce Şikayet Et
  Dinini imanını kaybetmek mi istiyorsun? O zaman dini konulardaki sorularını Diyanet İşlerine sor ve verilen fetvaya göre yaşa uygula...
  Cevapla
 • AMİN. 6 yıl önce Şikayet Et
  Hoca ve müezzinlerin asli görevini yapıp yapmadığını hangi sorumlu mahallinde kontrol etti varmı ?
  Cevapla
 • horasani 6 yıl önce Şikayet Et
  önemli bir ihtiyaç,hayırlı olsun..
  Cevapla
 • Mustafa 6 yıl önce Şikayet Et
  Neden müftü imam vaiz kalmadımı vatandaşın sorularını cevaplayacak da e devlet aracılığı ile soracağız.Ne büyük bir eksikdi teşekkürler.
  Cevapla
 • Abdullah 6 yıl önce Şikayet Et
  E devlet üzerinden yine diyanete sorulacak. Haberi iyi okuyun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı paylaşımı
Kızını ve torununu öldüren cani dededen skandal savunma!