İlber Ortaylı: Montrö'yü değiştireceğiz

İstanbul Boğazı'ndaki kazaya ilişkin değerlendirmede bulunan Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Montrö'yü değiştireceğiz tabi ama bunlar kolay değil, önce statüyü değiştireceksiniz." dedi.

GİRİŞ 11.04.2018 10:33 GÜNCELLEME 11.04.2018 11:52
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

İstanbul Boğazı'ndaki kazaya ilişkin değerlendirmede bulunan Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Montrö'yü değiştireceğiz tabi ama bunlar kolay değil, önce statüyü değiştireceksiniz. Bunun için boğazda faciaların yaşanmasını bekleyecek değiliz. İkinci kanalın lazım olduğu görülüyor” dedi.

İstanbul Boğazı'nda geçtiğimiz cumartesi günü, Malta Bayraklı ‘VITASPIRIT’ adlı geminin çarptığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nda ağır maddi hasar meydana gelmişti. Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, kaza sonrası incelemelerin sürdüğü tarihi yalı ve yaşanan kazayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın İstanbul'un en önemli yalılarından olduğunu söyleyen Ortaylı, kazayla İstanbul Boğazı'nın büyük bir değerini kaybettiğini ifade etti.

 

 

"EL DEĞİŞTİRMEYEN YALILARDAN BİRİYDİ"

Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Yalıya gelip biri çarpacak dediğim zaman aklıma hep Hekimbaşı Salih Efendi geliyordu. Çünkü eski ve çok orijinal bir yalı. İçinde de bir hayli kıymetli eşyalar varmış. Eski yalılar çok sahip değiştirmiştir, bu öyle değil. Eski bir aile, çünkü mütemadiyen el değiştirmeyen yalılardan biri, gün geçirmişlerin elinde. Bunun gibi ibretlik bir örnek de Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı. Tamir edilen çok güzel yalılar var ama hep aklıma bunlar geliyor. Tedbir almak lazım insanlar yaşıyor orada” diye konuştu.

"HÜKÜMET VE UZMANLAR VATANDAŞI BİLGİLENDİRMELİ"

‘Mühim olan İstanbul ve İstanbullunun hayatı’ diyen Prof. Dr. Ortaylı, yaşanan bu tür olaylar karşısında ikinci bir kanalın gerekli olduğuna dikkat çekti. Hükümetin ve konunun uzmanlarının vatandaşı bu konuda bilgilendirmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ortaylı, şöyle devam etti:

“Boğaz geçişini hükümet söyledi diye bazıları alerji duyuyor. Ben bunu anlamıyorum. Bu lazım mı değil mi, olur mu, olmaz mı? Bunun raporu verilsin. Böyle bir ikinci kanalın lazım olduğu görülüyor. Türkiye ve dünya jeolojisini çok iyi bilen Prof. Dr. Celal Şengör buna taraftar. Bu projeye karşı ciddi bir şey yazılması lazım. İlmi şeylerle dolu değil, sadece halka açık anlatılabilir bir rapor gerekiyor. Böyle bir şey yazılmıyor, sözlü bir edebiyattır gidiyor. Yok sular karışır, yok bilmem ne olur. Peki, o zaman bir yazın. Mesela kanal çok geniş tutuluyor. Hakikaten neden geniş tutuluyor? Onu bir sorgulasınlar. Artık iş yalıdan çıktı. Bundan sonra boğazda seyr-ü sefa halinde işine gücüne gidip gelen insanlar, çoluk-çocuk var. Bu kadar lakayt kalıp sonra ‘su kirlenir’ diyorlar. Kirlenecekse onu da lütfen izah etsinler. Bu işte görevli uzmanlar ve hükümet bence kamuoyunu bilgilendirmiyor. Bazı meslek grupları maalesef 17 Ağustos depreminden beri çok iyi imtihan vermediler. İçlerinde konuşan, uyaran ve rapor verenler olduğu gibi bunu ticaret vasıtası haline getirenler de oldu. Bütün ilgili odaları göreve davet etmek hakkımız.”

"MONTRÖ'YÜ DEĞİŞTİRMEK KOLAY DEĞİL"

Transit gemi geçişlerinde Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden kaynaklanan sorunlar olduğunu belirten Ortaylı, Montrö'yü değiştirmenin kolay olmadığını vurguladı.

Faciaların yaşanmasını bekleyecek değiliz diyen Ortaylı, "Akdeniz'de bir sürü ucuz şirketin elinde sayısız gemi var. Bunlar takip edilemiyor. Biz boğazlardayız ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne göre boğazdan geçen gemilerin kılavuz alma mecburiyeti bile yok. Oysa bunlar çok kontrole muhtaç geçişler. Mesela bu gemide anlaşılan hiçbir şekilde teknik donanım, teknisyen donanımı falan yok. İki yakada 20 milyona yakın insan yaşıyor ve kıtalar arası gidip geliyor. İstanbullular denizi kullanmak zorundalar artık ve gittikçe yoğunlukla kullanıyorlar. Beykoz, Yeniköy gibi bir sürü hat çıktı. Bu nedenle artık küçük gemilerin hayatı bunlar yüzünden tehlikede. Bunlar son derece başıboş, dikkatsiz ve personeli üzerine hiç iyi şeyler düşünemeyeceğimiz gemiler. Sintine bırakıyorlar ve çöp döküyorlar. Boğazın ekolojisini değiştiriyorlar. İstanbul'un yakın gelecekte bunlarla baş etmesi mümkün değil. İlla felaket beklemeyelim” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 15
 • nevzat 6 yıl önce Şikayet Et
  Sayın hocam düğün alayı geçtikten sonra kınayı kulağın arkasına yak demişler. Asıl kanal İstanbul tartışmaları yapılırken niçin Reisin yanında durmadın ,şimdi tanıdık yalısı gidince konuşuyorsun. Herkes Reise vururken ya sizde vuruyorsunuz ya da susuyorsunuz. Bize karşı dik durduğunuz kadar biraz da karşı tarafa dik durun. Bırakın taraftar olmanızı sizden bir bilim adamı olarak bunu bekliyoruz.
  Cevapla
 • enver 6 yıl önce Şikayet Et
  hocam çok haklı. tarih bu günle sınırlı değil. geleceği de düşünmek gerekir. ilk aşamada klavuz zorunlu değilse, bu gemilerde klavuz standartlarına haiz yetkili personel bulundurmak mecburi olmalı gibi zorunluluk aranmalıdır yada benzer tedbirler ilk etapta düşünülebilir.
  Cevapla
 • Ali 6 yıl önce Şikayet Et
  Profesörler yapilsin ilerde bogazlarda facia olmasini engellemek gerek diyor. birde chp ye bakin.
  Cevapla
 • Çevreci 6 yıl önce Şikayet Et
  Önlem almak ve sıkı denetlemek ayrıca eski sözleşmeleri tekrar masaya yatırıp kendi çıkarlarımız doğrultusunda düzenlemek hem çevre korunması anlamında hemde ekonomik anlamda bize büyük faydalar getirir Boğaz trafiğini iyi denetlemek ayrıca Kanal, yol, köprü, bina yapmak yerine sorunu temelden çöz; trafik, göç ve yapılaşma ile ilgili İstanbul için radikal kararlar al. İstanbul 10 sene sonra olacak 30 milyon o zaman bina yapacak ne yer bulacaksın nede araç sürecek yol sonra Allah korusun salgın başlar.Nefsimize yenik düşmeyelim, vebal büyük, imtihandayız.
  Cevapla
 • Cengiz B. 6 yıl önce Şikayet Et
  Artan nufus ve gemiyi ne yapacaksın, boğazda kuyruk mu olacaklar, yoksa insan sayısını sınırlandırmak mı çözüm? Emin ol o kanal senin kafadakiler kadar zarar vemez.
  Cevapla
 • Tuba 6 yıl önce Şikayet Et
  Siz çevreci değil, paronayaksınız..
  Cevapla
 • vatandaş 6 yıl önce Şikayet Et
  o gemi benim eve çarpsa konuşmazdı ortaylı...
  Cevapla
 • pes 6 yıl önce Şikayet Et
  Senin evin yalı mı?.. Eğer değilse ve denize sıfır olmadığı takdirde gemi çarpsaydı İlber Ortaylı konuşmazdı belki ama emin ol dünyaya haber olurdun...
  Cevapla
 • Tarihçi vatandaş 6 yıl önce Şikayet Et
  Senin evin tarihi mi? Tarihi eser mi ki tarihçi konuşsun?
  Cevapla
 • RuHi 6 yıl önce Şikayet Et
  Niye seninle bi alıp veremediği mi var. Adam yalı değil diğer sebeplerden dem vurmuş. Yazıyı tamamen okursan ne demek istediğini anlarsın. Adam ileriye dönük konuşuyor. Her şeyden bir malzeme çıkarmayın arkadaş yahu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den KKTC kararı! Resmi Gazete'de yayımlandı: Dünyaya ilan ediyoruz...
Moody's, Türkiye'nin kredi notunu yükseltti