KPSS başvuru ücretinde artış yok

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer "KPSS, ÖSYM'nin yapmış olduğu sınavlar arasında en büyük katılımın olduğu bir sınav. KPSS sınav başvuru ücretlerinde 2017 yılına göre bir değişiklik yapmadık" dedi.

KPSS başvuru ücretinde artış yok
KPSS başvuru ücretinde artış yok
GİRİŞ 10.05.2018 15:14 GÜNCELLEME 10.05.2018 15:15
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) en büyük katılımlı sınav olduğunu belirterek, buraya başvuru ücretlerinde geçen yıla göre bir değişikliğin yapılmadığını bildirdi. 

Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KPSS lisans başvurularının bugünden itibaren alınmaya başlandığını anımsatarak, bunun 21 Mayıs'a kadar süreceğini 6 Haziran'ın ise geç başvuru günü olarak belirlendiğini ifade etti.

 

Tüm adaylar için zorunlu olan KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Testi'nin 22 Temmuz'da sabah oturumunda yapılacağını anlatan Özer, Eğitim Bilimleri Testi'nin aynı gün öğleden sonra oturumunda, Alan Bilgisi Testlerinin 28-29 Temmuz'da, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin (ÖABT) ise 5 Ağustos'ta uygulanacağını aktardı.

Prof. Dr. Mahmut Özer, KPSS başvurularına ilişkin, "KPSS, ÖSYM'nin yapmış olduğu sınavlar arasında en büyük katılımın olduğu bir sınav. Sınav başvuru ücretlerinde 2017 yılına göre bir değişiklik yapmadık." dedi.

Buna göre, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri ve ÖABT sınavlarına başvuru ücreti 60'ar lira, alan bilgisi sınavlarına başvuru ücreti ise 40'ar lira olacak.

e-YDS sınavları da ÖABT kapsamında değerlendirilebilecek

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, ÖABT kapsamında alan sınavı yapılmayan yabancı dillerdeki alanlarda öğretmen atamalarında, 2018 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar Dönemi ve e-YDS sonuçlarından oluşturulan KPSS puan türü kullanılacağını belirterek, "Bu yıl ilk kez ÖSYM tarafından elektronik olarak uygulanacak Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça e-YDS sonuçları da ÖABT kapsamında değerlendirilebilecek." dedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
kpss başvuru
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • birlik beraberlik 3 yıl önce Şikayet Et
  orta öğretim ler icin varmı bilgisi olan varsa yazsın
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  yerine kontenjandan mı kısılacakmış?
  Cevapla
 • necati dogan 3 yıl önce Şikayet Et
  haklisin kardesim
  Cevapla
 • Xyz 3 yıl önce Şikayet Et
  Memur olmayin memurluk hangi hükümet gelirse gelsin kalkacak
  Cevapla
 • Urfalı 3 yıl önce Şikayet Et
  Kpss den kimse alınmıyor kpss kaldırılsın boş yere giriyoruz yüksek not un bile önemi yok herkes bir şekilde bir yerlere yerleşiyor Allah görüyor...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
HDP binasına saldırıda yeni görüntüler! Saldırgan böyle etkisiz hale getirildi
Şehri sel vurdu! Vali şoke etti! Tepki çeken görüntüler