Fatih şehit tüfeği gazi!

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile TÜBİTAK SAGE’nin projeleri imza töreni için gittiği Kırıkkale’de MKEK’nın ağır silah ve çelik fabrikası ile silah müzesini de gezdi.

Fatih şehit tüfeği gazi!
Fatih şehit tüfeği gazi!
GİRİŞ 24.05.2018 11:31 GÜNCELLEME 24.05.2018 11:31
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Canikli müzede geçmişte kullanılan silahlar ile ‘Gazi Tüfek’ olarak adlandırılan, 27 Ocak 2018’de Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan’a ait tüfeği inceledi.

MKEK Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakçıoğlu Gazi Tüfeğin hikayesini VATAN’a anlattı:

MÜZEYE KONULDU

MPT-76 geldiğinde şarapnel darbeleri yüzünden dipçiği ve namlu ağzındaki alev gizleyeni ağır hasarlıydı. Parçaları değiştirip, kontrolünü yaptıktan sonra gönderecektik. Ancak Astsubay Fatih Mehmethan’ın Afrin’de şehit olduğunu öğrenince çok duygulandık. Şehidimizin hatırasının yaşaması için silahı müzede sergilemek istedik. Tozunu bile almadan, geldiği haliyle müzeye kaldırdık.

GAZİ KOVAN DA VAR

Mehmet Ocakçıoğlu, “MKEK’nın Ankara’daki müzesinde meşhur ‘Gazi Kovan’ımız var. Gazi Kovan, Kurtuluş Savaşı sırasında 1.5 yıl içinde 8 kez doldurulup, 9 kez cephede kullanılan ve her kullanılışından sonra atölyeye getirilen, son olarak ise Cumhuriyet’in ilanı şerefine yapılan 101 pare top atışındaki en son atışın yapıldığı kovandır” dedi.

YORUMLAR 1
  • Cihad 6 yıl önce Şikayet Et
    "ALLAH"Rahmet etsin,yerini cennet eylesin.Amin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cenk Tosun transferinin perde arkası belli oldu! KAP açıklaması bugün geliyor
Yunan da gerçeği gördü: Türkiye yumuşak gücüyle fethediyor