Kandil'e özel yöntem! 90 günde bayrak dikilir

Mehmetçiğin 90 gün içinde Kandil’e bayrak dikeceğini söyleyen emekli Korgeneral Pekin, hem Türkiye hem de bölge halkının kalıcı güvenliği için sınır haritasının mutlaka değişmesi gerektiğini belirtiyor.

Kandil'e özel yöntem! 90 günde bayrak dikilir
Kandil'e özel yöntem! 90 günde bayrak dikilir
GİRİŞ 13.06.2018 07:24 GÜNCELLEME 13.06.2018 08:53
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

ürk Silahlı Kuvvetleri, 27 yıldır terör üssüne dönüşen Irak’ın kuzeyine yönelik operasyonlarını sürdürüyor. Hava destekli harekât kapsamında 150 terör noktası imha edilirken 500’ü aşkın PKK’lı da etkisiz hale getirildi.

1991-2018 aralığında 15 farklı sınır ötesi operasyon düzenlenen Irak’ın kuzeyine yönelik mart ayında başlanan operasyon dahilinde TSK birlikleri 30 kilometre derinliğe indi. Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, yaptığı açıklamada, Kandil operasyonunda kritik eşiğin aşıldığını ve Mehmetçiğin bölgede kalıcı olacak adımları atmakta olduğunu kaydetti. 1990’lı yıllarda 5. Hudut Alay Komutanlığı görevinde bulunduğunu hatırlatan İsmail Hakkı Pekin, Kuzey Irak’ta izlenen yöntemin bu kez arklı olduğunu dile getirerek şunları anlattı:

ÖZEL BİR YÖNTEM...

 

 

“Terör tehdidinin arttığı 90’lı yıllar ve sonrasında düzenlenen sınır ötesi harekâtlar, 30-35 bin asker ve birden fazla tümenin katıldığı operasyonlar oldu. Şu an atılan adımlar ise daha çok güvenli bir ikmal hattı oluşturma ve terör merkezlerine giden yolları temizleme özelliği taşıyor. Şu an Türkiye kara ve hava istihbaratı açısından çok daha iyi bir konumda ve bu durum mutlak manada mevcut operasyona yansıyacak. Bölgede şu an hudut tugayımız ve birkaç komando tugayından gelen sınırlı sayıda özel birliklerimiz savaşıyor. Lojistik hattının güvenli bir boyut kazanması sonrası ülke genelinde aktif 12 komando tugayı ve Özel Kuvvetler’den tecrübeli askerler bölgeye sevk edilecek. Bu operasyonun takip edilen yöntem itibariyle kendine has bir sınır ötesi harekât olacağını düşünüyorum. Bu sefer birkaç bin askerle tüm bölge terörden temizlenecek. Bu noktada en önemli unsur hiç şüphesiz helikopter, uçak ve İHA desteği olacaktır.”

DİPLOMASİ ÇOK ÖNEMLİ

“Şu an Türkiye’nin bölgesel aktörlerle geliştirdiği pozitif işbirliği PKK’nın ana üssüne vurulacak darbe konusunda büyük artılar sağlayacak. Türkiye hem Barzani, Talabani ve diğer yerel aktörlerle hem de Irak yönetimi ve İran’la iyi ilişkiler içerisinde. Kandil operasyonu konusunda ABD’nin de engelleme amaçlı atabileceği herhangi bir adım yok. Olayın diplomasi ayağında doğru adımlar atılmaya devam edildiği takdirde elimiz çok daha fazla güçlenecektir.”

90 GÜNDE BAYRAK DİKİLİR

“Kandil’de terör merkezinin imha edilmesi, askeri olduğu kadar psikolojik açıdan da büyük önem taşıyor. Mehmetçik 90 gün içinde Kandil’in zirvesine Türk bayrağını diker. Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve ardından gelecek Kandil zaferi ile PKK çok ciddi bir çözülme sürecine girecek. Kato Dağı’ndan başlayan hazırlık aşamasından buyana devam eden operasyonlar mevcut durumda dahi İran, Irak, Türkiye ve Suriye’deki PKK’lılarda büyük bir paniğe neden oldu. Türkiye bir yandan kendi güvenliği diğer yandan bölge halkının yeni terör tehditlerine maruz kalmaması için mevcut sınır haritasını değiştirmelidir. Irak içlerine doğru 80 kilometrelik bir güvenlik şeridi oluşturulmaz ise gelecek yıllarda bölgede bizim için yeni tehditler başgösterebilir. Şu an tam zamanı ve Türkiye bu konuda ciddi adımlar atmalıdır. Mevcut haritanın değiştirilebilmesi için ben konjoktörün de uygun olduğunu düşünüyorum.”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 34
 • Recep 4 yıl önce Şikayet Et
  oldur oldur bitmiyorlar. nasil bir istir bu arkadas
  Cevapla
 • Ömer 4 yıl önce Şikayet Et
  Diyor ki Atilla Han : Sınırlarınızda sorun varsa sınırlarınızı genişletin. Atamızdan bunu gördük bizde bunu yaparız.
  Cevapla
 • Katibiadil 4 yıl önce Şikayet Et
  Evet bu operasyon bile gösteriyorki sonyıllarda dışa bağımlı kalmadan savunma sanayide yapılan adımların güvenlik açısından ne kadar önemli olduğunu ve bunu başaranında mevcut hükümet olduğu anlaşılıyor, bu adımlar 90 yıllarda atılmaya başlasaydı şimdi böyle bir gündemimiz olmayacaktı basiretsiz ve dışa bağımlı yönetimler ile bağımsız ve kendi savunma araçlarını üreten kullanan yönetimlerin farkı aklın yolu birdir, selamlar
  Cevapla
 • temel 4 yıl önce Şikayet Et
  pkk dan sonra fetö nün merkezi Pensilvanyaya da bir operasyon isteriz
  Cevapla
 • Duyarlı Vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  ırak devleti kandile neden birşey yapmıyor?
  Cevapla
 • ÖMER 4 yıl önce Şikayet Et
  Yapacak gücü yok eskiden SADDAM kesiyordu onları SADDAMI DEVİRDİLER İŞTE ..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cihat Yaycı'dan TBMM'ye açık çağrı: Önleyici vuruş şart oldu
Ekonomide sıkıntılı dönem geride mi kalıyor?