Hükümetten F-35 açıklaması: Her şey tehlikededir

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli "(F-35 savaş uçaklarının teslimi) Uzun yıllar önce başladığımız bir projede şartları, taahhütleri yerine getirmemize rağmen Amerika tek taraflı olarak, hiçbir hukuki gerekçesi olmaksızın iptal edebiliyorsa o zaman her şey tehlikededir, tehdit altındadır, şüphelidir" dedi.

GİRİŞ 14.06.2018 12:55 GÜNCELLEME 14.06.2018 13:20
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Canikli'ye, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının yapılmaması durumunda ABD'ye bazı yaptırımlar uygulanabileceğine yönelik açıklaması hatırlatılarak, "ABD tarafından Türkiye'ye F-35'lerin teslimi yapılacak mı? ABD, Rusya'dan S400 füzesi alınmaması şartını, F35'lerin teslimatı için öne sürebilir mi? Türkiye'nin böyle bir durumda sizin söz ettiğiniz olası yaptırımları ne olur?" sorusu yöneltildi. 

Beklentisinin, F-35 savaş uçaklarının zamanında teslim edilmesi yönünde olduğunu dile getiren Canikli, "Beklentimize neden olan husus da şu, bu bir ticari anlaşma, sözleşme, alışveriş. Her iki tarafın da yükümlülükleri var. Biz bugüne kadar yükümlülüklerimizi harfiyen yerine getirmişiz. NATO üyesi 9 ülke Amerika'nın öncülüğünde bir araya gelmiş, F-35 savaş uçağının birlikte üretilmesi konusunda karar almışlar, uygulanmış ve şimdi teslim zamanı gelmiş." değerlendirmesinde bulundu.

 

Türkiye'nin bütün taahhütlerini yerine getirdiğini vurgulayan Canikli, şöyle devam etti:

"100 uçak için toplam 11 milyar dolar civarında ödeme yapacağız. Şu ana kadar da 800 milyon dolardan fazla ödeme yaptık. Biz yükümlülüklerimizi yerine getirmişiz, şimdi karşı taraftan onların taahhütlerini yerine getirmelerini beklemek en doğal hakkımız yani F-35'lerin teslimini beklemek. Ayrıca yine anlaşma gereği birlikte üretim çerçevesinde F-35 uçaklarının önemli bir kısım parçaları da Türkiye'de TAİ tarafından yapılıyor."

"ŞANTAJ ANLAMINA GELEBİLECEK BİR TAVIR"

Projenin teknolojiye yönelik önemli kısmının ABD tarafından sağlandığını söyleyen Canikli, "Tam teslim aşamasına gelmişken Amerika'da senato 3 karar teklifi sundu. (ABD) F-35'lerin Türkiye'ye tesliminin belli şartların gerçekleşmesi halinde yapılması yönünde birtakım karar tetkiklerini gündeme getirdi. Bu, doğru bir yaklaşım değil. Bu, bir tür şantaj anlamına gelebilecek bir tavırdır. Doğru değildir." diye konuştu.

F-35 savaş uçaklarının, kendi kuralları çerçevesinde bir proje olduğunu, anlaşmalara uygun şekilde yürütülmesi gerektiğini dile getiren Canikli, "Bunun birtakım olaylarla karıştırılmaması gerekiyor. Öne sürülen şartlardan biri de Rusya'dan hava füze savunma sistemi S400'ün alımından vazgeçilmesi. Böyle bir şart ileriye sürüldüğü zaman bunu normal, diplomatik ve ticari teamüller çerçevesinde kabul etmek mümkün değil. O zaman şantajın tanımına uygun bir durum ortaya çıkmış olur." ifadelerini kullandı.

S400 füze savunma sisteminin F-35 savaş uçakları başta olmak üzere diğer NATO unsurlarını tehdit etme potansiyeli taşıdığı yaklaşımının doğru olmadığını vurgulayan Canikli, "S400 sistemi hiçbir şekilde NATO unsurlarını tehdit etmiyor. Öyle bir durum söz konusu değil. NATO sistemine entegre olmayacak ama onlarla da çatışmayacak bir yapıda kuruluyor. Herhangi bir tehlike söz konusu değil." değerlendirmesini paylaştı.

ABD Senatosunca, F-35'lere ilişkin ABD Savunma Bakanı James Mattis'in vereceği rapora göre nihai kararın verileceğini bildirdi. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 51
 • Mesutto 6 yıl önce Şikayet Et
  Evet katiliyorum mesela incirlik kurecik de tehlikededir
  Cevapla
 • cuneytt69 6 yıl önce Şikayet Et
  vermesinler, kendimiz yaparız
  Cevapla
 • Bozkurt 6 yıl önce Şikayet Et
  Daha fazla geç kalmadan natodan çıkmalıyız,Ülkemizdeki tüm abd üslerini biran önce kapatıp abd ile sadece büyük elçilik düzeyinde kontrollü ilişki içinde olmalıyız,Artık herkes anlamalı en azılı düşmanımız ABD'dir...!!!
  Cevapla
 • Vatandaş 6 yıl önce Şikayet Et
  Hele seçim bitsin, Reis gelsin, tıpış tıpış gibi verecekler.
  Cevapla
 • kaptan 6 yıl önce Şikayet Et
  yahu artik biraz akillanin ya sizler ki üniversiteler okumus insanlarsiniz güya TFX konusunda belkide bu köseye ilk okul mezunu oalan dahi YAPMAYIN INGILIZLE YOLA CIKMAYIN diye hatirlatma yazdi hic mi okumuz siniz bir haber altinda ki yorum kösesini MILLETIMIZ NASIL BAKIYOR OLAYA diye F35 ile büyük TARTISMA yasamdan önce GELIN RUSYA ILE bir anlasma ya varin ki ABD kudursun BU TÜRKIYE NE YAPMAYA CALISYOR ´DIYE tfx icin de derhal ikinci ve ücüncü proje yi devreye alin rus ve cin ortakligi olarak adini da tfx 1 tfx2 yapin mesela ama tek ve SIYONIT ülke nin yani abd ve ingiliz bagimliligindan cikin yaa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Donald Trump'tan 'Gazze Kasabı' Netanyahu kararı!
Irak'tan PKK kararı: 'Yasaklı örgüt' ifadesi kullanılacak