Türk askeri Menbiç’e girdi! TSK'dan açıklama

Türkiye-ABD anlaşması sonunda sonuç verdi. Türk ve Amerikan askerleri, Menbiç Kırsalında ortak devriyeye başladı. Türk konvoyuna ABD helikopterlerinin eşlik ettiği de gelen bilgiler arasında. Başbakan Binali Yıldırım da, Türk askerinin bugün Menbiç'te göreve başladığını duyurdu.

GİRİŞ 18.06.2018 14:59 GÜNCELLEME 18.06.2018 16:41
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki Menbiç'te ABD ile ortak devriye faaliyeti gerçekleştirdi. 

Menbiç'teki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, TSK'ya ait zırhlı araçlar, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ilçesi ile Menbiç cephe hattını birbirinden ayıran Sacu Çayı'nın civarına girdi.

TSK ve ABD unsurları, bu bölgede ABD üssünün de bulunduğu Dadat ilçesi karşısında ortak devriye-koordinasyon faaliyeti gerçekleştirdi.

Söz konusu çalışma, yaklaşık 3 saat sürdü. 

ERDOĞAN SAMSUN'DAN AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda Menbiç'te devriye gezme olayının başladığını açıkladı.

BAŞBAKAN: ASKERİMİZ MENBİÇ'TE GÖREVE BUGÜN BAŞLADI

Başbakan Binali Yıldırım, Türk askerinin bugün Menbiç'te göreve başladığını duyurdu.

TSK'DAN AÇIKLAMA GELDİ

 Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Menbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından bağımsız devriye faaliyetlerine başladığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, şu bilgilere yer verildi:

"Daha önce mutabık kalınmış Menbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Menbiç arasında kalan hatta TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca bugünden itibaren bağımsız devriye faaliyetlerine başlanmıştır."

DIŞİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Menbiç bölgesine yönelik harekatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD ile belirlenen yol haritasının uygulanmaya başlandığını söyleyen Çavuşoğlu, "Şu anda Menbiç içinde değiller ama Menbiç içine de gireceğiz. Bu yol haritasını burada uygularız daha sonra diğer şehirlere geçeriz. Amacımız YPG'yi bu bölgelerden çıkarmaktır. Buraları kimlerin yöneteceğine dair beraber çalışacağız. Hayırlı olsun, hareketlilik başladı. Bizim askerlerimiz yola çıktığı zaman arkası da gelir. Menbiç en kısa zamanda PKK ve YPG'den de temizlenir." ifadelerini kullandı.

 

 

GÜVENLİK TÜRKİYE'YE EMANET

Ankara ile Washington arasında yapılan ikili anlaşma neticesinde PKK'nın Menbiç'ten çekilmesi konusunda fikir birliğine varılırken, bölgede teröristlerin çekilişinin hemen ardından Türk askeri bölge güvenliğini sağlamak için Menbiç'e giriş yaptı. Konvoylar ile yapılan girişte Türk bayraklı zırhlı araçlar ile askerler dikkat çekti.

Menbiç kuzeyinde bulunan Dadat mevkiinde ortak devriye koordinasyonuna başlayan TSK bölgede asayişi sağlamak için keşif ve mevzilenme faaliyetlerine başladı.

MÜTABAKAT SAĞLANMIŞTI

ABD ve Türkiye, YPG/PKK'nın Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batısında işgal ettiği Menbiç'ten çekilmesi için mutabakat sağlamıştı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo, 4 Haziran'daki görüşmelerinde, ilçede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştı.

Plan, Türk ve Amerikan taraflarının askeri ve istihbari unsurlarla ilçede ortak denetime başlamasını da öngörüyor.

Mutabakat ayrıca Menbiç'te teröristlerin çıkmasından sonra ilçenin yerel unsurlarından bir yönetim kurulmasını içeriyor. 

YPG/PKK, Halep iline bağlı Menbiç ilçesini Ağustos 2016'da ABD'nin desteğiyle terör örgütü DEAŞ'tan alarak işgal etmişti.

Terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadele bahanesiyle YPG/PKK'ya desteğini sürdüren ABD, ilçe merkezinin DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından YPG/PKK'nın ilçeden çıkacağı konusunda Türkiye'ye garanti vermiş ancak bunu yerine getirmemişti.

Menbiç nüfusunun yüzde 90'ından fazlasını Araplar oluşturuyor.

 

 

YORUMLAR 77
 • Srcn 6 yıl önce Şikayet Et
  Sizin duruşunuza asaletinize kurban
  Cevapla
 • Kürşat 6 yıl önce Şikayet Et
  Şükür yaradana toprakların asıl emanetçisi geri döndü! Türkoğlu zulmü yok edecek Allahın izniyle!
  Cevapla
 • ASKERLERIM 6 yıl önce Şikayet Et
  Askerim Munbicten Çıkış Yok Tarihte Önceden o Topraklar Bizimdi Askeri Üs Kurun Musul Kerkugude Geri Alacaz
  Cevapla
 • Murat 6 yıl önce Şikayet Et
  Abd/Pyd sırf rezil olmamak için Menbiç ten çekildiler. Onların en büyük savunması ve tüm hazırlıkları Afrin deydi. TSK Afrin de dünyayı onların başına yıkınca hesapları allak pullak oldu. Menbiç savunmasız kaldı. İsteselerde direnemezlerdi. Bu Abd nin çaresizliğinden başka birşey değildir.. ( bence kimse tam olarak farkında değil ama AFRİN de olanlar tarihimizin en büyük zaferlerinden biriydi)
  Cevapla
 • Laz 53 6 yıl önce Şikayet Et
  Yarabbi! Zalimin korkusu, mazlumun ümidi duası olan ordumuzu mansuru muzaffer eyle, onlara güç kuvvet kudret ver, sağlık sıhhat afiyet ver. Ailelerine sabir ihsan eyle. Devletimizce güç kuvvet ver fitne oyunlarına karşı bize dik durmayı nasip et.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Şehidin oğlu böyle seslendi: Bunlar bizim asker değil mi? Bize niye ateş ettiler?
Trump ilk röportajını verdi: Şu anda ölmüş olmam gerekiyordu