Hava durumuyla ilgili korkutan uyarı

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse "Küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucu sel, taşkın, fırtına, kuraklık gibi olayların yanı sıra yıldırım, şimşek, hortum gibi olaylarda da artışlar görülmektedir. Bu durum ne ilk ne de son olacak" dedi.

GİRİŞ 24.07.2018 11:59 GÜNCELLEME 24.07.2018 12:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucu sel, taşkın, fırtına, kuraklık gibi olayların yanı sıra yıldırım, şimşek, hortum gibi olaylarda da artışlar görüldüğünü belirterek, "Bu durum ne ilk ne de son olacak. Her geçen yıl iklim değişikliğinin etkisiyle bu tarz hadiselerin şiddetinde ve sıklığında artışlar görülmektedir ve görülmeye de devam edecek." dedi.    

Son yıllarda, özellikle yaz aylarında görülen yıldırım, şimşek ve gök gürültülü yağışlara dair TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.   

BİR KAÇ GÜN İÇİNDE 2 KATINA ÇIKACAK

 

 

Köse, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'da Temmuz ayındaki yağışlı gün sayısının yıllara göre dağılımına değinerek, 1981-2010'da Temmuz ayı ortalama yağışlı gün sayısının 4,3 olduğunu, 2018 Temmuz ayında ise bu oranın, birkaç gün içinde alınacak yağışlarla birlikte iki katına çıkacağını aktardı.    

Yıldırımlı, şimşekli, gök gürültülü, şiddetli yağış ve fırtınalar için atmosferin dengede olmadığı ilkbahar ve yaz mevsimlerinin en uygun zaman dilimleri olduğunu söyleyen Köse, "Isınan ve yükselen hava atmosferin üst seviyesinde daha soğuk hava ile karşılaşınca aşağı ve yukarı yönlü aktivite başlar. Bu mevsimde dikine gelişen ve kalınlıkları 12 kilometreye kadar uzanan kümülonimbus bulutları şimşekli, yıldırımlı, gök gürültülü, sağanak yağmurlu fırtınalara neden olur." diye konuştu.      

ETİKETLER
Hava durumu
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • TeknolojikSavaş 3 yıl önce Şikayet Et
    Küresel ısınma sadece bizde oluyor değil mi? Bu sel ve aşırı yağışların başka bir sebebi var ve bunu siz de iyi biliryorsunuz. Tedbir almanızı ya da gücünüz yetmiyorsa başka bir alanda misilleme yapmanızı bekliyoruz
    Cevapla
  • muzaffer 3 yıl önce Şikayet Et
    zulum başını almış gidiyor kim kılıf uydurduysa zulme uğradıklarında korkudan bir birlerine yardım etmezler helak edildiler.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Aleyna Çakır'ın ardından Ümitcan Uygun bu kez de Esra'nın ölümüyle ilgili gözaltında
Belçika'dan skandal çağrı: Afganistan'ın faturasını Türkiye'ye kesmeye çalışıyorlar