Medine'ye dil uzatan Berna Laçin'e kötü haber!

Oyuncu Berna Laçin hakkında twitter hesabında yaptığı bir paylaşımından dolayı, “halkın dini değerlerini alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

GİRİŞ 25.07.2018 10:28 GÜNCELLEME 25.07.2018 12:40
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Oyuncu Berna Laçin hakkında, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, çocuklara karşı işlenen cinsel istismar ve öldürme eylemlerinin idam cezası gerektirip gerektirmediğine dair kamuoyunda çıkan tartışmalar kapsamında şüpheli Berna Laçin'in Twitter hesabından 3 Temmuz'da bir yazı yayınladığı anlatıldı.

Bu yazıya karşılık muhtelif sosyal medya sitelerinde yoğun tepkiler oluştuğunun tespit edilmesi üzerine şüpheli Laçin hakkında soruşturma başlatıldığı aktarılan iddianamede, Laçin'in alınan savunmasında suça konu paylaşımı kendisinin yaptığını, o tarihte gündemde idam ve çocuk tacizine ilişkin sosyal medyada tartışmalar yapıldığını, takipçileri ile yazışırken Suudi Arabistan'daki düzen içerisinde tacizin ve tecavüzün olmadığına dair iddialarda bulunulduğunu, bunun üzerine kendisinin de söz konusu yorumu yaptığını, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama kastının bulunmadığını, söz konusu tweet'in konusunun da idama ilişkin olduğunu, sadece idama karşı olduğunu, çocuk ve kadınlara tecavüz, kadına şiddet suçları ile benzeri suçlarda idamın çözüm olmadığını anlatmak istediğini söylediği ifade edildi.

İddianamede, soruşturmaya konu yazıda örnek gösterilen Medine şehrinde İslam Peygamberi'nin kabrinin bulunduğu, hac ibadeti kapsamında ziyaret edildiği ve tüm dünya Müslümanlarınca kutsal bir şehir olduğu, açık internet kaynaklarından yapılan araştırmaya göre buradaki tecavüz suçlarının, dünyadaki diğer şehir veya ülkelere nazaran "tecavüz rekoru kırdığı" şeklinde lanse edilmesini gerektirecek hiçbir resmi ya da gayri resmi istatistiki veri bulunmadığı vurgulandı.

Dolayısıyla Müslümanlar için kutsal değeri bulunan bu şehrin tecavüz rekoruna sahip olduğuna dair şüpheli Laçin tarafından dile getirilen iddianın, nesnel bir veriye dayanmadığı aktarılan iddianamede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarında vurgulandığı üzere şiddet çağrısı barındırmasa bile dini değerlere yönelik "ucuz" saldırıların ifade özgürlüğü kapsamında korunamayacağı ve düşünce açıklanırken dini değerlere yönelik saygısız tutumlardan kaçınılması gerektiği ifade edildi.

İddianamede, bu nedenle şüpheli Laçin'in kamuoyuna yansıyan idam tartışmalarına hiç bir şekilde katkısı olmayan, nesnel bir veriye dayanmayan ve büyük tepki alan ifadelerinin de halkın dini değerlerini aşağılayıcı ve kamu barışını bozmaya elverişli nitelik taşıdığı aktarıldı.

Şüpheli Laçin'in bu şekilde üzerine atılı "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçunu işlediği kaydedilen iddianamede, 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianame gönderildiği Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Şüpheli Laçin ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • ????????????? 2 yıl önce Şikayet Et
  İdam cezasının uygun olmadığı görüşünü savunan siz! Hangi çözümü daha uygun gördünüz ve sorunun ortadan kaldırılabilmesi için, bugüne kadar getirilen, çözüm odaklı kanun ve yasalarda ne gibi başarı elde edildi..Bırakın çözülecekse, sırf önerilen,"İslam'dan"olduğu ićin kininizi bu şekilde kusmayın!
  Cevapla
 • ????????????? 2 yıl önce Şikayet Et
  İdam cezasının uygun olmadığı görüşünü savunan siz! Hangi çözümü daha uygun gördünüz ve sorunun ortadan kaldırılabilmesi için, bugüne kadar getirilen, çözüm odaklı kanun ve yasalarda ne gibi başarı elde edildi..Bırakın çözülecekse, sırf önerilen,"İslam'dan"olduğu ićin kininizi bu şekilde kusmayın!
  Cevapla
 • insan 2 yıl önce Şikayet Et
  günün en güzel haberi herkes haddini bilecek
  Cevapla
 • insan 2 yıl önce Şikayet Et
  çok mutlu edici bir haber
  Cevapla
 • yurdum insanı 2 yıl önce Şikayet Et
  Ortam yatışsın bir kaç ay sonra kaç dev bütçeli kurulusun reklamında oynayacak asıl siz ona bakın bekleyin gòrün
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İzmir'de enkaz altında kalanlar kurtarılıyor! ( (31 Ekim 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
Son dakika haberi: Seferihisar açıklarında 5 büyüklüğünde deprem, can kaybı 26'ya yükseldi