LGS sonuçları açıklandı! Tıkla öğren!

Liselere yerleştirme sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının "www.meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı.

LGS sonuçları açıklandı! Tıkla öğren!
LGS sonuçları açıklandı! Tıkla öğren!
GİRİŞ 30.07.2018 10:31 GÜNCELLEME 30.07.2018 11:48
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Liselere yerleştirme sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın "www.meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı. Öğrenciler Millî Eğitim Bakanlığı-2018 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Yerleştirme tercih sonuçlarını TC kimlik numarası ve doğum tarihlerini girerek sorgulayabilecek...

LGS SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığından, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı ortaöğretim kurumlarına yerleştirme kapsamında ortaokulların 8’inci sınıfını başarıyla tamamlayan öğrencilerin yerleştirme işlemlerine yönelik bir açıklama yapıldı. 

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, “2017-2018 eğitim ve öğretim yılı ortaöğretim kurumlarına yerleştirme kapsamında ortaokulların 8’inci sınıfını başarıyla tamamlayan öğrencilerin yerleştirme işlemleri için tercihler 2-13 Temmuz tarihleri arasında alınmıştır. Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılmıştır. Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. 

Yerleştirme sonuçlarına ilişkin veriler ise şöyle: 

“Merkezi yerleştirme; toplam kontenjan 127 bin 480, boş kalan kontenjan 197, tercih yapan aday sayısı 437 bin 70, yerleşen aday sayısı 127 bin 283. Yerel yerleştirme; toplam kontenjan sayısı 1 milyon 141 bin 318, boş malan kontenjan 342 bin 392, tercih yapan aday sayısı 1 milyon 17 bin 891, yerleşen aday sayısı 798 bin 926, yerleşemeyen aday sayısı 91 bin 687.” 

YÜZDE 15'İ İMAM HATİP LİSESİNE

Genel olarak merkezi yerleştirme ve yerel yerleştirme sonuçlarına göre; yüzde 50 Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, yüzde 15 imam hatip lisesi, yüzde 35 meslek liselerine yerleşme gerçekleşti. 

Yapılan açıklamada, merkezi yerleştirme işlemlerinde adaylar sınav puanlarına göre yerleştirildikleri belirtilirken, sadece 51 adayın sınav puan eşitliği durumu oluştuğu ve bu adayların OBP üstünlüğüne göre yerleştirildiği ifade edildi. 

Yerel yerleştirme sonucunda puanların eşitliği oluşan 252 aday için kontenjan artırımı yapılarak yeniden yerleştirme yapıldığı, bu işlem sonucunda puanların eşitliği oluşan 5 adayın ilgili okullara manuel yerleştirildiği ve işlemin sonlandırıldığı kaydedilirken, bu 5 adayın hiç yerleşemeyen veya önceki durumda kontenjanı dolmamış olan okullara yerleşmiş adaylar olduğundan, yer değişikliğinden kaynaklı herhangi bir hak kaybı oluşmadığı kaydedildi. 

LGS SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
lys
YAZDIR
YORUMLAR 67
 • mert 2 yıl önce Şikayet Et
  Hangi liseye gidecem
  Cevapla
 • esveni 2 yıl önce Şikayet Et
  bence iyi yeni sistem
  Cevapla
 • şaka mı bu? 2 yıl önce Şikayet Et
  öğrenciler çalışmayı bıraksınlar diye yapılmış bir sistem bu sanki? Başarılı öğrenciler çok dar bir alanda boğulurken sırf evinin yanında anadolo lisesi var diye bir öğrenci başarılı öğrencinin önüne geçebiliyor. Abd tembel nesil yetişsin diye mi dayattı bu sistemi bize? Niye uyguladık biz bunu?
  Cevapla
 • berfin 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu yeni sistem in kurbanı olduk ortalama 91 gittiğim okula bakya yazık günah
  Cevapla
 • BERAT 2 yıl önce Şikayet Et
  50-55Ortalamayla Anadolu'ya giden var. Benim ortalamam 80 İmam hatip geliyor tercihte sikinti yok kura çekmiş gibi dagittiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'de deprem! 'Delikanlı ol' deyip istifaya davet etti
Küstah sözler: Erdoğan'ın nefesi kesildiğinde Türkiye ile yeniden dost olacağız