Yerli telefon markası Reeder'dan Samsun'a fabrika!

Yerli akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayar firması Reeder'ın Samsun'da açtığı fabrikada 180 kişi istihdam ediliyor.

Yerli telefon markası Reeder'dan Samsun'a fabrika!
Yerli telefon markası Reeder'dan Samsun'a fabrika!
GİRİŞ 31.08.2018 21:38 GÜNCELLEME 31.08.2018 21:59
Bu Habere 270 Yorum Yapılmış

Yerli akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayar firması Reeder, Samsun'da 180 kişinin istihdam edildiği fabrika açtı.

Organize Sanayi Sitesi'nde düzenlenen fabrikanın açılış töreninde konuşan Reeder Yönetim Kurulu Başkanı Uygar Saral, memleketi Samsun'a bu yatırımı yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

"HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK"

 

Saral, bu fabrikanın açılmasıyla bir hayalini gerçekleştirdiğini ifade ederek, "Benim bir hayalim var. Samsun'dan, değer yaratan Türkiye için gerçek değer yaratan dünyada kimsenin vazgeçemeyeceği bir mücadeleyi vermek. Bu mücadeleyi daha önce bu topraklarda yaşayan büyüklerimiz verdiler. Samsun markasıyla verdiler. Biz de şimdi Reeder markasıyla vereceğiz." dedi.

Saral, bu mücadeleyi verirken Turkcell'in her zaman kendisine destek olduğunu vurguladı.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise Türkiye'nin yerli teknolojiyle neler yapabileceğini gösteren bir yatırımın açılışına katıldığını ifade etti.

TERZİOĞLU: YATIRIM BAŞLANGIÇ AŞAMASINDA, HER ŞEY BÖYLE ADIM ADIM BAŞLAR

Yatırımın başlangıç aşamasında olduğunu anlatan Terzioğlu, "Her şey böyle adım adım başlar. Önemli bir adım bu. Eğer bir şeyi yapamayacağınızı düşünüyorsanız haklısınız, yapamazsınız. Ama bazı insanlar var ki bir hayalin peşinden gidiyorlar. Yapabileceklerini düşünüyorlar ve neticede onu hayata geçiriyorlar. İnsanlara iş yaratıyorlar, bölgelere canlılık getiriyorlar verimlilik getiriyorlar, değer yaratıyorlar." dedi.

"10 YIL SONRA BURAYA GELDİĞİMİZDE BAMBAŞKA BİR FABRİKA GÖRECEĞİZ"

Terzioğlu, Reeder'ın hikayesinin Türkiye'nin teknoloji gelişiminde çok önemli bir anı olacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bir 10 sene sonra buraya geldiğimizde bambaşka bir fabrika göreceğiz. Bambaşka şeyler üretildiğini göreceğiz. Kim Türkiye'de değer yaratıyorsa, Türkiye'de istihdam yaratıyorsa, Türkiye'de vergisini ödüyorsa yerli ve millidir. Dünyanın her yerinden her türlü bilgiyi sünger gibi emmek ve o emdiğimiz bilgiyle yeni bilgiler üretmek değerler yaratmak zorundayız. Yerlileşme ve millileşme sürecinde yerli altyapı, yerli cihazlar ve dijital servisler olmazsa olmazlar."

Bundan 3,5 sene önce Turkcell olarak yola çıktıklarını ifade eden Terzioğlu, " 'Niye yapamayalım ki' dedik. Bize dediler ki 'yapılmışı var niye yapıyorsunuz?' 'Hayır' dedik, biz bunun yerlisini yapacağız. Datamızı Türkiye'de tutacağız, Türkiye'de işleyeceğiz, Türkiye'de servisleştireceğiz ve anlık mesajlaşma platformu Bip'i yaptık, müzik platformumuz Fizy'i yaptık, arama motorumuz Yaani'yi yaptık ve şimdi adım adım o dijital servislerin üzerinde çalışacak cihazları da hep birlikte iş ortaklarımızla beraber hayata geçirmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin tüm dünyanın en gelişmiş mobil altyapısına sahip ülkelerden biri olduğunu ifade eden Terzioğlu, belediyelerle iş birliği içinde alt yapı çalışmalarını hızla sürdürdüklerini söyledi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve davetliler fabrikada incelemelerde bulundu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 270
 • Levrok 5 yıl önce Şikayet Et
  Ismi yenileyin "Samsun Reeder"
  Cevapla
 • TC vatandaşı 5 yıl önce Şikayet Et
  çinden gelen parçaların montajı ne zamandan beri yerli üretim olmuş? aliexp ten getirip bende yapıyorum çoğu zaman. ne zaman markamız olacak çok merak ediyorum..
  Cevapla
 • Abdullah HÂN Birkul 5 yıl önce Şikayet Et
  10 yıl sonra demişler.
  Cevapla
 • cevdet 5 yıl önce Şikayet Et
  Tabure üstünde teknoloji olsa olsa cinde üretilen parça montajı olur
  Cevapla
 • vatandaş 5 yıl önce Şikayet Et
  PLASTİK TABUREDE İŞÇİ ÇALIŞTIRIYORSUNUZ AYIPTIR BE..!! biraz daha rahat b,ir koltuk verinde adamlar rahat çalışsın..
  Cevapla
 • İş Güvenliği 5 yıl önce Şikayet Et
  çok doğru iş sağlığı ve güvenliği açısından uygun değil daha ergonomik koltuklar verilmelidir.
  Cevapla
 • Misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  ismi yerli olmadıktan sonra
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ticaret Bakanlığı çalışma başlattı! Fahiş fiyata ağır ceza geliyor
İstanbul'daki görüşme manşetlerde! Hangi gazete nasıl gördü?