Dikkat çeken AB anketi!

Optimar araştırma şirketi vatandaşa AB’yi sordu. ‘Türkiye’nin Nabzı Araştırması’ adı altında yapılan çalışmada, vatandaşın yüzde 52.6’sı AB’ye karşı tutumunun olumsuz olduğunu belirtti. Yüzde 37.2’si olumlu yaklaşırken yüzde 10.2’si fikrini beyan etmedi.

Dikkat çeken AB anketi!
Dikkat çeken AB anketi!
GİRİŞ 07.10.2018 09:24 GÜNCELLEME 07.10.2018 09:39
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM ile ilgili gerekirse “81 milyon ne karar veriyor ona bakmak” açıklamaları ile AB’ye üyelik tartışmaları konuşulmaya başlandı. AB konusunda en son yapılan anketler vatandaşın AB’ye karşı olduğunu ortaya koydu. Optimar araştırma kuruluşu, 30 Ağustos 1 Eylül tarihleri arasında 26 ilde 1787 deneğe AB ile düşüncelerini sordu.

AB FİKRİNİ DEĞİŞTİRMEZ

 

 

Ankete katılan deneklerin yüzde 68.3’ü AB’nin Türkiye’ye karşı tavrını değiştirmeyeceğini belirtirken yüzde 31.7’si de AB’nin fikrini değiştireceğini dile getirdi. 24 Haziran seçim sonuçlarına göre partilerde ‘Evet değiştirir’ oranın dağılımı ise şöyle: AK Parti seçmenin yüzde 30.8, CHP yüzde 28.8 MHP yüzde 24.1, İP yüzde 40.1, SP yüzde 45 oranında AB’nin fikrini değiştireceğine inandığını belirtti.

AB’YE KARŞI TUTUM NASIL

‘AB’ye karşı tutumunuz nasıldır?’ sorusuna vatandaşın yüzde 50’den fazlası olumsuz yaklaşıyor. Yüzde 52.6’sı olumsuz derken yüzde 37.2’si olumlu baktı, yüzde 10.2’si ise fikrinin olmadığını kaydetti. AK Parti seçmeninin yüzde 29.6’sı olumlu derken CHP’li seçmenin yüzde 45.9’u, MHP yüzde 29.3’ü, İP’in yüzde 45.9’u, SP’nin yüzde 35’i olumlu yanıt verdi.

AB ÜYELİĞİ Mİ YOKSA YAŞAM TARZI MI?

Ankete göre ‘Sizce AB üyeliği mi yoksa AB standartlarındaki bir yaşam tarzı mı daha önemli?’ sorusuna yüzde 36.3’ü ‘AB standartlarında bir yaşam tarzı’ istediğini, yüzde 17.6’sı ‘her ikisini’, yüzde 14’ü ‘AB üyeliğini’ dedi. Yüzde 22.9’u ‘hiçbiri’ yüzde 8.9’u da ‘bilmiyorum’ cevabını verdi.

REFERANDUM MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB’nin Türkiye’yi üye yapmadan farklı bir uygulama önerdiğini, Türkiye olarak da kendilerinin bunu kabul etmediğini söyledi. Erdoğan AB ile ilgili karar için halkı göstererek, “Bizim Avrupa Birliği’ne katacağımız çok şey var, onların da bize katacağı çok şey olabilir. Ama böyle giderse, bu mantıkla giderse bize düşen de, 81 milyona gitmek, 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  tarihe bakmak lazım önce..? türkler ortak düşmanları degilmi niye alsınlar ...bizimde onların icinde işimiz yok gercekci olmak lazım
  Cevapla
 • Erhan 3 yıl önce Şikayet Et
  İstenmediğimiz bir birliğe girmeye çalışmak akıl işi değil
  Cevapla
 • aslan 3 yıl önce Şikayet Et
  defalarca avrupalalar turk yoneticilerine soylediler ab ye almiyacagiz istenmeyen yere ikide bir konusmayin bos bosuna
  Cevapla
 • Dortmund 3 yıl önce Şikayet Et
  Ab,ligi zaten turkiye,yi alma gibi bir dusunceleri yok almayanyada yasayan biri olarak daha iyi goruyorum bu yuzden halka sorulmalidir
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu anket gerçekleri yansıtmaktan çok uzak. En az %70 Ab saçmalığına karşı. Hem bu saçmalığa son vermemiz hemde bu haseple yapılan değişiklikleri geri almamız elzemdir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye Barolar Birliği'nde skandal görüntüler: DHKP-C marşı söylediler!
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar: Mesele dolar değil