Danıştaydan 'Öğrenci Andı' kararı

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında uygulanan 'Öğrenci Andı'nı (Andımız) kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti.

Danıştaydan 'Öğrenci Andı' kararı
Danıştaydan 'Öğrenci Andı' kararı
GİRİŞ 18.10.2018 18:45 GÜNCELLEME 18.10.2018 18:46
Bu Habere 209 Yorum Yapılmış

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Öğrenci Andı" başlıklı 12. maddesini yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Danıştay 8. Dairesinin oy çokluğuyla aldığı kararda, "Öğrenci Andı" başlıklı yönetmelik maddesinin, 8 Ekim 2013 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 1. maddesiyle kaldırıldığı hatırlatıldı.

 

 

Anayasa'nın 10. maddesinde yer alan eşitlik ilkesinin görünümlerinden biri olan düzenli idare ilkesi gereği idarenin düzenleme yetkisine sahip olduğu alanlarda hukuka uygun olan uygulamayı sağlamak adına objektif düzenlemeler yapması ve istikrarlı uygulamalarda bulunması gerektiği belirtilen kararda, idarenin haklı bir neden olmadan yerleşik, istikrar kazanmış uygulamalarından ayrılmasının sahip olduğu serbestiyi düzenli idare ilkesine ve bu ilkenin bağlı olduğu eşitlik ilkesine aykırı kullanması anlamına geleceği bildirildi.

Hukuk güvenliğinin; normların öngörülebilir olmasını, bireylerin tüm eylem ve işlemlerinde devlete güven duyabilmesini, idarenin de düzenleyici işlemlerde bu güven duygusunu zedeleyici yöntemlerden kaçınmasını gerekli kıldığı ifade edilen kararda, öğrenci andının 1933'ten bu yana uygulandığı kaydedildi.

Metinde yer alan kavram ve ilkelerin Anayasa'da anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu, milli eğitim sisteminin kanun ve yönetmelikle belirlenen, düzenlenen temel amaçlarını ortaya koyduğu belirtilen kararda, "İdari istikrar oluşturacak biçimde çok uzun zamandır bütün devlet okullarında ve hatta özel okullarda genç nesillerin anayasal vatandaşlık temelinde aidiyetini güçlendiren ve öğrencilerde değer oluşumuna katkı sunan  ve her sabah ders başlamadan önce okutulması şeklinde uygulanan öğrenci andının kaldırılması, ancak bu değişikliği hukuka uygun kılacak bir bilimsel gerekçeye dayanması halinde olanaklıdır. Aksi tutum, idarenin sahip olduğu düzenleme yetkisini ve takdir hakkını hukuka uygun kullanmadığı anlamına gelecektir." denildi.

Kararda, dava konusu düzenlemeyle öğrenci andının kaldırılmasını gerekli kılacak idarece yaptırılmış eğitim biliminin gerekleri ve pedagojik formasyon ilkeleri bakımından değerlendirmeler içeren dava dosyasına sunulmuş araştırma, inceleme ve tespit bulunmadığı da bildirildi.

Söz konusu öğrenci andının uygulanmaya başlamasından itibaren dayanağını teşkil eden anayasal ve yasal kurallarda bir değişiklik olmadığı gibi bu kuralları şekillendiren ve metinde de yer alan toplumsal değer yargılarının ve ilkelerin değişmesinin de mümkün olmadığı aktarılan kararda, şu tespitlere yer verildi:

"Dava konusu kararı hukuki bir zemine oturtacak, idarenin takdir hakkını ve düzenleme yetkisini kamu yararı ve hizmet gerekleri uyarınca kullandığını ortaya koyacak yeterli bilimsel gerekçenin bulunmadığı, Türk Devletini ve milletini ebediyete kadar yaşatacak, çağdaş uygarlığın ve medeniyetin ortağı ve öncüsü yapacak, toplumun ve kişilerin refah, huzur ve mutluluğunu sağlayacak yeni nesillerin yetiştirilmesi olan milli eğitim sistemimizin temel amaçlarını gerçekleştirmesini içeriği itibarıyla sağlamaya yardımcı olabilecek nitelikteki öğrenci andının kaldırılmasına ilişkin değişikliğin haklı ve hukuksal temellere dayandırılmadığı anlaşıldığından dava konusu düzenlemede hukuka uyarlık görülmemiştir.

Kaldı ki davalı idarenin savunma dilekçesinde dile getirdiği andın uygun olmayan hava koşulları ve fiziki koşullarda dahi söylenmesine ilişkin olarak ileri sürdüğü hususlar, öğrenci andının özüne ilişkin olmayıp icra ediliş şekline ilişkin olup, iddialar andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir."

KAYNAK: AA
ETİKETLER
andımız
YAZDIR
YORUMLAR 209
 • hunulu 3 yıl önce Şikayet Et
  200 kusur yorum ve cogu catisma ve biribirimize dusecek tartismalar iceriyor, nedeni MENFİ MİLLİYETCİLİK. iste bizi de bolmek ve parcalmak isteyenlerin amaci da bu BİZİ BİRBİRİMİZE DUSURMEK. RESMİN BUYUGUNE BAKALİM. selametle kalin
  Cevapla
 • mahmut 3 yıl önce Şikayet Et
  nekadar Türk düşmanı varsa alayının dibine kiprit suyu
  Cevapla
 • ülkem benim 3 yıl önce Şikayet Et
  Türk eğitim sen eğitim adına çok büyük(?) bir hizmette bulunmuş, eğitimin onca sorunu varken andımızda takılı kalmışlar. gece gündüz andımız andımız. vizyon misyon meselesi elbette. sendikacılık bu mudur?
  Cevapla
 • ülkem benim 3 yıl önce Şikayet Et
  isteyen her gün sabah evinde okusun çoluğu çocuğuyla kardeşim. 2018 deyiz ne saçmalıklarla uğraşıyoruz. ne bu bu ye her gün doğruyum demekle herkes doğru mu olacak, bu safsataya kimler inanıyor?
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar çok andımız taraftarı varmış. O kadar istiyorsanız, kendi çocuklarınıza, evden çıkarken, akşam eve gelirken, yatarken, kalkarken okutun
  Cevapla
 • Başka bir vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Okutuyorum kardeşim,milletini sevmeyi, dürüst olmayı,doğru olmayı öğreten bir marşı okutuyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk SİHA'larından PKK'ya çifte darbe: Sözde komutan ve istihbaratçı öldürüldü
Sedef Kabaş’a tepki yağıyor... "Akıl fukarası zavallı"