Diyanet din istismarıyla mücadele başlattı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet'in din istismarcılarıyla her türlü mücadeleyi yaptığını söyledi.

Diyanet din istismarıyla mücadele başlattı
Diyanet din istismarıyla mücadele başlattı
GİRİŞ 29.10.2018 17:17 GÜNCELLEME 29.10.2018 17:45
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kanaat ve düşünce dünyasının önemli isimleriyle yaptığı toplantılarının üçüncüsünü düzenledi. Adres Yıldız'daki Ertuğrul Tekkesi'ydi. Prof. Dr. Ali Erbaş, Eşi Seher Erbaş'la birlikte kahvaltıda ağırladı misafirlerini.

Toplantıya Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, Prof. Dr. Saadettin Ökten, Yazar Alev Alatlı, Prof. Dr. Raşit Küçük, Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, Kanal 7 Haber Dairesi Başkanı Mehmet Yazıharman, Gazeteci Hilal Kaplan, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Prof. Dr. Mustafa Karataş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Dr. Selim Argun ve Prof. Dr. Ramazan Muslu katıldı.

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, teşkilat olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez İl müftüleriyle İlahiyat fakültesi dekanlarını Ankara'daki istişare toplantısında bir araya getirdiklerini söyledi ve o istişare toplantısında alınan 13 maddelik kararları anlattı.

DİNİ İSTİSMAR EDENLERE İZİN YOK

Dini istismar eden kişi, grup ve oluşumlarla her alanda mücadele ettiklerine dikkat çeken Prof. Erbaş, "Diyanet işleri başkanlığı olarak, insanlarımızın iyi niyet ve temiz duygularını istismar edenlerle mücadeleye ve din konusunda toplumumuzu aldatmaya yönelik bütün söylem ve faaliyetlere karşı milletimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. Dinimizi karanlık emellerine ve menfaatlerine alet edenlere, birlik ve beraberliğimizi hedef alanlara karşı dikkatli olmak en başta gelen sorumluluğumuzdur." dedi. Prof. Erbaş, "Dini İstismar ve Tedhiş Hareketi DEAŞ", "Örgütlü Bir Din İstismarı FETÖ" kitapları hakkında da bilgi verdi.

PEYGAMBERİMİZ VE GENÇLİK

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, bu yılı ‘Peygamberimiz ve Gençlik” yılı olarak belirlediklerini söyledi. Bütün Türkiye'yi karış karış dolaşarak ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ konusunu anlatacağız” dedi.

HER DİN GÖREVLİSİ 10 GENCE ULAŞACAK

Prof. Ali Erbaş gençliğe ulaşmak için başlattıkları "her din görevlisi 10 gence ulaşacak" projesini de anlattı. Buna göre yurt genelinde bütün din görevlileri, çevresinde ulaşabildiği 10 gençle ilgilenecek. O gençlerin sorularını cevaplandıracak, her türlü sorunlarını ve dertlerini dinleyecek. Din görevlileri bu vesile ile tanıştıkları gençlerle iletişimi devam ettirecek, onlarla devamlı olarak buluşmanın yollarını arayacak.

CAMİLER MEKTEBE DÖNMELİ

Prof. Dr. Ali Erbaş Türkiye genelinde yaklaşık 90 bin cami olduğunu hatırlattı. Bu camilerin nasıl sadece namaz kılınan mekanlardan çıkarılabileceğinin, camileri nasıl mektebe dönüştürebileceklerinin arayışı içinde olduklarını ifade etti.

BOZDAĞ: MEZHEPÇİLİK FİTNESİNE KARŞI UYANIK OLMALIYIZ

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ da, İslam ülkeleri arasında söylem ve uygulama birlikteliği sağlamak amacıyla Uluslararası İslam Üniversitesi'nin kurulduğunu söyledi. Müslüman dünyasının sorunlarına çözüm bulmak amacıyla çalışmalar yapacak olan Uluslararası İslam Üniversitesi'nin, dini istismar eden örgütlerle de mücadele başlatmayı hedeflediğini belirtti. Türkiye'deki ilahiyat fakülteleri arasında uyum ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Bozdağ, son günlerde büyük bir tehlike haline gelen mezhepçiliğe dikkat çekti. "Mezhepçilik fitnesine karşı uyanık olmalıyız. Mezheplerin İslam dinindeki yerini doğru olarak anlamak ve anlatmak lazım" dedi.

Toplantıya katılan diğer katılımcılar da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın faaliyetlerinde gördükleri eksiklikleri dile getirdi ve tavsiyelerde bulundu.

YORUMLAR 30
 • Ehli Sünnet 4 yıl önce Şikayet Et
  Bence bu işe orta öğretim 10. sınıf din kültür kitabını hazırlayanlardan başlayın . 4 Hak mezhep vardır . Hanefi, Şafi , Hambeli, Maliki bunlar tutmuş mezhep sayısını 5 e çıkarmışlar Caferiliği eklemişler. bu ne fitneden başlayın ilk önce icraata
  Cevapla
 • Emekli 4 yıl önce Şikayet Et
  Tekbir alırken üşenen,cemaaten sonra girip,cemaatten önce çıkan imamlar mı Gençleri bilgilendirecek !...
  Cevapla
 • mustafa 4 yıl önce Şikayet Et
  ki din sakalı, sarığı, şalvarı ve çarşafı değil, güzel ahlâkı tamamlamak için gönderilmiştir. İslâmın nihai amacı dürüst, doğru, adil, merhamet sahibi, iyi niyetli ve güvenilir insanlar yetiştirmektir. Sadece şapka giyip gravat takmakla medeni insan olunamayacağı gibi, yalnızca sakal şalvarla da kamil müslüman olunamayacağını söylemek istemiştim yoksa sakallılara cübbelilere karşı en ufak bir lafım yok herkesin kendi tercihi hepimiz müslümanız elhamdülliha müslüman müslümanın kardeşidir asla ayrı gayrı olmaz hepinizi seviyorum
  Cevapla
 • aciz.. 4 yıl önce Şikayet Et
  iyi hoş güzelde ya diyanet toplantısı yapılıyor orada bayanın ne işi var haremlik selamlığa daha çok ehemmiyet verilmesi gerekmez mi artık o kadar normal hale gelmiş ki alıştırılmışız..
  Cevapla
 • Musa 4 yıl önce Şikayet Et
  Din eğitimi anasınıfna inerse o zaman kurtuluruz. 2 . sınıfa İngilizce dersi getirme zahmetini gösterenler size söylüyorum. Allah'tan korkun. Din iman islam ve Kuran ingilizceden daha mı önemsiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte Türkiye'nin beyaza bürünen illerinden kar manzaraları
Marmaris açıklarında 4,4 büyüklüğünde deprem