İstanbul'un göbeğinde skandal görüntü!

İstanbul'da ayakta kalan en eski yapılardan biri olan Eirene Kulesi, son zamanlarda yapılan kaçak kazılarla büyük bir tahribata uğratıldı. Kuleye bitişik kaçak bir yapıyı onarmaya çalışan kişilerin, Orta Dönem Bizans'tan kalan duvarlara demirler çaktığı, Tarihi Sağır Han'ın çatısına beton döktüğü görüldü.

GİRİŞ 07.11.2018 12:03 GÜNCELLEME 07.11.2018 12:20
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Tarihi yapıya zarar veren bu kişiler kendilerini görüntüleyen DHA'nın drone'nuna ise tüfekle ateş etti. 

 

Bizans Sarayı'nın ayakta kalan son burcu olarak günümüze kadar ulaşan Eirene Kulesi, son zamanlarda yapılan kaçak kazılar ve izinsiz çalışmalar nedeniyle ağır bir tahribata uğradı. Yaklaşık 1500 yıllık geçmişiyle İstanbul'da ayakta kalan en eski yapılardan biri olma özelliğini taşıyan kule, kaderine terk edilmesine rağmen asırlara meydan okuyarak ayakta kaldı. Kule şimdilerde dış müdahaleler nedeniyle zarar görüyor. 

 

Osmanlı padişahlarından Sultan I. Ahmet'in eşi Kösem Sultan tarafından kervansaray kompleksi olarak inşa ettirilen, günümüzde Eminönü Mercan'da yer alan Büyük Valide Han ve Sağır Han'ın ortasında yükselen kule, hakkındaki çeşitli hazine iddialarının sebebiyle yıllardır definecilerin hedefi oldu. Tarihi yapı bugünlerde ise ağır bir tahribat daha yaşıyor. Kulenin tepesinde ve çevresinde izinsiz kazılar define avı şüphesi taşıyor. Kulenin çevresini saran kaçak yapılardan birinde 'tadilat' adı altında yapılan çalışmalar havadan görüntülendi.

 

 

DRONE'A  TÜFEKLE ATEŞ ETTİLER

Görüntüler İstanbul'un göbeğinde güpegündüz yaşanan skandalı gözler önüne serdi. Drone ile kaydedilen görüntülerde, Eirene Kulesi'nin Haliç Boğazı'na bakan cephesinde, Tarihi Sağır Han'ın çatısına yapılan bir barakanın çatısını onaran kişilerin kulenin asırlık duvarlarına büyük demirler monte ettiği görüldü.  

Bu kişilerin yine Sağır Han'ın çatısına beton dökmesi de dikkat çekti. Tarihi yapılarda mülk iddiasında bulundukları öğrenilen bu kişilerden biri, kendilerini görüntüleyen DHA'nın drone'nuna tüfekle ateş etti. 

ETİKETLER
ateş açıldı
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Misafirler 1 yıl önce Şikayet Et
  Gereği neyse yapılsın
  Cevapla
 • ddd 1 yıl önce Şikayet Et
  devlet gevşek olursa normal. yarın imar barışı diye bu barakaya da tapu verirlerse şaşırmam...
  Cevapla
 • paşam123 1 yıl önce Şikayet Et
  Betonu dkene değil döktürene, tüfekle ateşedene değil ettirede, o surlara demir kazıklar çakanı değil çaktırana dur demediğin sürece!!!! Bu yapılanlar gayet normal...
  Cevapla
 • NoPolice 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunu başka bir ülkede yyap bak neler geliyor başına, malesef denetleme mekanizmasında sorunlarımız var
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunu yapanlarda sorun yok, normal. Asıl sorun onlara bu işi yapmasına göz yuman, bundan haberi olmayan, denetlemeyenlerde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de Genelkurmay Başkanı sokağa indi!
İstanbul'da heyecan verici görüntüler