Bu oyuna dikkat Türkiye! Yine devredeler

Öğrenci andı ve Türkçe ezan tartışmaları sürerken bu kez 10 Kasım provokatörleri sahneye çıktı. “Dindar-laik” çatışması ve toplumsal kamplaşma isteyenler de sosyal medyada dinin kutsallarına hakaretlerde sınır tanımıyor.

Bu oyuna dikkat Türkiye! Yine devredeler
Bu oyuna dikkat Türkiye! Yine devredeler
GİRİŞ 15.11.2018 06:25 GÜNCELLEME 15.11.2018 06:28
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

1970’lerde sağ ve sol üzerinden Sünni-Alevi, 1980 ve 1990’larda Türk-Kürt çatışması için çaba harcayan malum çevreler, yakın tarihte ise amaçları için Gezi olayları, 17-25 Aralık yargı-ekonomi kumpası ve son olarak 15 Temmuz hain darbe girişimini FETÖ, PKK gibi örgütler aracılığıyla devreye soktular. Sayısız girişimleri başarısız olan odaklar Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle birlikte yeniden düğmeye bastı.

 

 

ÖZELLİKLE Mİ SEÇİLİYORLAR?

Bu çevrelerin ilk oyunu ise, Milli Birlik ve Kardeşlik Sürecinde uygulamadan kaldırılan ancak Danıştay’ın zamanlaması manidar Öğrenci Andı’nı iptal kararı ile harekete geçti. Ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım’da da aynı odaklar sahneye çıktı. Adıyaman’da Atatürk heykeline tırmanan tiner bağımlısı bir kişi ortaya çıkarken, bu olayı çarşaflı bir kadının Tekirdağ’da Atatürk heykeline balta ile saldırması izledi. Edirne’de düzenlenen 10 Kasım törenleri sırasında yoldan geçen Emine Şahin isimli bir öğrenci Atatürk’e hakaret ettiği için tutuklandı. Olayların kahramanlarının mütedeyyin olarak algılanabilecek kişiler arasından çıkması, laik kesimin damarına basma tezgahı olarak yorumlanıyor.

 

 

OKYANUS ÖTESİ ETİKET!

Şahin’in tutuklanmasının ardından pusuda bekleyen sosyal medya provokatörleri “Atatürk ilah değildir” tahrikini ateşledi. Bu tag’e (etiket) karşı “Atatürk her şeyimizdir” tagı açıldı. Ancak her iki tag’ın da açılış adresinin ABD’nin Californiya eyaleti olması soru işaretlerini daha da büyüttü.

AMAÇLARINA ULAŞAMADILAR

Provokasyonlar zinciri amacına ulaşamadan ortaya çıkarıldı. Cezaevinde Emine Şahin ile görüşen avukatlar tören sırasında yolda yürürken “bu kıyamdır” diye kendi kendine mırıldandığı ve o esnada orada bekleyen polis memurunun müdahale ederek Şahin’le tartıştığı olayın orada bulunan bazı polis memurları tarafından büyütüldüğü belirlendi. Tekirdağ’daki olayda ise kadının psikolojik sorunları olduğu için saldırı olayını gerçekleştirdiği anlaşıldı.

KIRIKKANAT DA PROVOKASYONA DAHİL OLDU

Bu provokatif olayları kimin yaptırdığı merak edilirken, kendini aydın olarak tanımlayan bazı isimler de provokatörlerin tuzağına düştü. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat da bu provokasyona uyarak açıklama yapanlardan biri. Kırıkkanat, “Arkadaşlarıma dedim ki, artık Atatürk ilahım. 10 yıl önce Atatürk’e tapıyorum demezdim, ama artık Atatürk’e tapıyorum dedim. Arkadaşlarım da aynı şekilde dediler ki, “Mine, aynı fikirdeyiz. Çünkü bundan 10 yıl önce biz ilk cumhuriyet döneminin kusurlarını da görüyorduk. Atatürk’ü severdik ama küçük kusurlarını da görürdük. Şimdi ise bir kusur bulana çakacak vaziyetteyiz. Yani artık o kadar kinliyiz” ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 43
 • önkonyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  valla canımızı sıkmasınlar. Bu millet neyin ne olduğunu iyi biliyor. Amerika'nın İsrail'in İngiltere'nin Fransa'nın Rusya'nın Almanya'nın ve dâhi şeytanın oyununa gelen onlarla beraber olan karşısında bizi bulur. Eğer bir kalkarsa bu millet taşlar yerine oturuncaya kadar durmaz.
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  din düşmanlara sınır yok. Müslümanlara sınır çok. Açık ÇIK TEHDİT VAR Hukuk bunlara dokunamıyor. Darbe yapın biz yargılayalım dendi, arkası kesildi. İncelemeye bile gerek duyulmadı. 80 yıl İRTİCA var dediler, Muhafazakarları düşman gösterdiler. EZANIN intikamını almaya çalışanlara söz eden yok.
  Cevapla
 • YILDIRIM 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu memlekette bu tür oyunları kimse yemez artık. O türbanlıyı bulup deşifre edeceksin. Bakalım kimlerle bağlantısı çıkacak.
  Cevapla
 • abdullah 23 1 yıl önce Şikayet Et
  Fil suresinde Kabe'yi yıkmaya gelen aptal ebrehe Allah'ü Telanın Ebabil kuşlarını göndermesi ile helak olmuştur.Biz bunları ülkemizdeki kardeşlerimize anlatmaya çalışıyoruz ama gerici yobaz oluyoruz.ben artık diyorum ki ne haliniz varsa görün neye inanırsanız inanın.bırakın kendi hallerine kendi düşen ağlamaz.ey çağdaş ilerici arkadaşlar o ileri dediğiniz yüksek teknolojiye sahip olanlar neden ölüme çare bulamıyor,neden ölüyorlar.ölüm nedir bunu bir düşünün.
  Cevapla
 • The Turk 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben provakasyon falan bilmem. Bu ulke Turkiye, bu ulke osmanli, bu Topraklardan Turk un osmanlinin adi silinemez, tabiki varligim Turk varligina armagan olsun. Tabiki olumune ne mutlu Turkum diyene
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin vizyon projesi! 100 katlı gökdelen yükseliğinde...
Yunanların 'Çatışmaya hazırız' sözlerine Bakan Akar'dan son dakika yanıtı