Yayınevinin tepki çeken iş ilanına ceza

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), bir kariyer sitesine verdiği iş ilanında aradıkları çalışanın "türbanlı olmamasını" belirten yayınevine, ayrımcılık yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle 3 bin lira idari para cezası verdi.

Yayınevinin tepki çeken iş ilanına ceza
Yayınevinin tepki çeken iş ilanına ceza
GİRİŞ 15.11.2018 10:31 GÜNCELLEME 15.11.2018 10:31
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, muhasebe ve finans bölümüne personel alımı yapmak isteyen yayınevitarafından bir kariyer sitesine iş ilanıverildi.

İlanda, "Erkek adayların ve türbanlı adayların CV'leri dikkate alınmayacaktır. Önemle belirtiriz." ifadesi yer aldı.

İş ilanında, başörtülü kadınların başvurularının dikkate alınmayacağı yönündeki ifadeler tepki gördü.

TİHEK, ayrımcılık yasağının ihlal edildiği gerekçesiyle "Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu"nda yer alan hüküm gereğince konuya ilişkin resen inceleme başlattı. Kurum, yayınevi, internet sitesi ile ilanı hazırlayan çalışanın konuya ilişkin beyanlarını aldı.

Yapılan inceme ve değerlendirmelerin ardından Kurum, aynı Kanunun 3. maddesinde yer alan ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmetti. 
Kurum, inanç ve cinsiyet temellerinde ayrımcılık yasağının ihlali nedeniyle yayınevine 3 bin, ilanın yayınlandığı internet sitesine de bin lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

TEPKİ GELİNCE AÇIKLAMA YAPMIŞLARDI

İlanın sosyal medyada büyük tepki görmesinin ardından yayınevinin bağlı bulunduğu şirket, yaptığı yazılı açıklamayla özür dilemişti. Açıklamada, kurumlarının, siyasi görüş, dinsel inanç, cinsiyet, cinsel tercih ve felsefi görüş gibi hiçbir konuda ayrımcılık kabul etmeyen bir anlayışta olduğu belirtilmişti.

İlanı veren bölümdeki bir personelin sabote etmesi sonucu istenmeyen durumun ortaya çıktığının aktarıldığı açıklamada, "Kurumumuz kesinlikle ayrımcı bir politika gütmediği gibi aynı zamanda bünyesinde halihazırda türbanlı personel çalıştırmaktadır. Böylesine zihin bulandırıcı bir algının yaratılmasına sebep veren bahse konu personelimizin işine derhal son verilmiş olup bundan sonrasında iş ilanlarımızın yayınlanmasına yönetimimizin onayı kısıtlaması getirilmiştir." ifadeleri yer almıştı.

Öte yandan ilanın yayınlandığı kariyer sitesi de sosyal medya adresinden yaptığı açıklamada, ilanın otomatik olarak yayına girdiği için içerik kontrolünün yapılamadığını, ilan metninin yayından kaldırıldığını bildirmişti. 

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • İlyas Tuncel 1 yıl önce Şikayet Et
  birde müslüman diyolar kendilerine
  Cevapla
 • belde 1 yıl önce Şikayet Et
  dilese ne olacak ki adamlar bu ilanı bilerek vermişler. sen ayrımcılığı bilerek ve isteyerek yap. ondan sonra özür dile. hiç inandırıcı değil.
  Cevapla
 • Bir Müslüman 1 yıl önce Şikayet Et
  O yayınevini belirtin de destek olmayalım böyle inançsızlara!
  Cevapla
 • birol karataş 1 yıl önce Şikayet Et
  hangi yayın evi bunu da yazar mısınız lütfen
  Cevapla
 • gresunlu 1 yıl önce Şikayet Et
  boyle gerici yobaz vatikan dusunceli yerlerde de turbanlilar calismasin zaten
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Galatasaray, Omar Elabdellaoui'i KAP'a bildirdi
Kayseri'de bulundu! 7.5 milyon yıl öncesine ait!