Suikastta Rusya masası kullanıldı

Karlov suikastında yeni detaylar ortaya çıkıyor. Ankara Başsavcılığı’nın iddianamesine göre MİT’te Rusya masasına bakan FETÖ’cü Vehbi Kürşat Akalın, “Uçak krizi sonrası Türkiye-Rusya ilişkileri”ne dair rapor hazırladı. Akalın iki ülkenin yeniden bir araya geleceğini yazınca suikast kararı alındı.

Suikastta Rusya masası kullanıldı
Suikastta Rusya masası kullanıldı
GİRİŞ 25.11.2018 08:22 GÜNCELLEME 25.11.2018 08:22
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Karlov suikasti iddianamesinde yer alan veriler, suikastla Türkiye-Rusya ilişkilerinin hedef alındığını bir kez daha ortaya koydu. FETÖ, Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından MİT’in Rusya masasında görevli mensuplarına Türkiye-Rusya ilişkilerinin geleceği konusunda makale hazırlattı. Makalede, “İki ülke ilişkileri düzelecek” görüşü öne çıkınca Karlov suikastı için düğmeye basıldı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. FETÖ ve arkasındaki dış güçlerin Karlov’u neden hedef aldığı, soruşturma kapsamında itirafçı olan şüphelilerin ifadeleriyle çözüldü. İddianameyle, FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in örgüt yöneticileri aracılığıyla ilettiği talimat sonrasında Rus Büyükelçi Andrey Karlov ilgili istihbarat toplayan Vehbi Kürşat Akalın’ın, MİT’te görev yaptığı dönemde Rusya masasına baktığı ortaya çıktı.

TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİN BOZULMASI İÇİN ÇALIŞTILAR

Akalın, ifadesinde, Karlov’un güvenliğine ilişkin bilgilerin yanı sıra özel yaşamı ve Rusya Federasyonu Temsilciliği ile ilgili etkinliklerle alakalı bilgileri de mahrem abisi Yusuf kod adlı Hüseyin Kötüce’ye verdiğini anlattı. Akalın, birebir görüşmelerde sözlü olarak ilettiği bilgileri Kötüce’nin kendi evinde bulunan bilgisayarına işlediğini söyledi. İddianameye göre, Kötüce, söz konusu istihbarat bilgilerini Ubuntu isimli işletim sistemini kullanarak şifreli olarak kaydetti.

KRİZE MAKALE HAZIRLAMIŞLAR

Andrey Karlov’un, 2015 Kasım’da Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye-Rusya ilişkilerini düzeltmek amacıyla yoğun bir diplomasi yürüttüğü ve çok gayretli birisi olduğu yönünde bilgileri de Hüseyin Kötüce’ye ilettiğini aktaran Akalın, mahrem imamın Türk-Rus ilişkilerinin geleceği konusunda makale yazmasını istediğini anlattı. Akalın, “Hüseyin Kötüce’nin evinde açmış olduğu laptopa söz konusu makaleyi yazdım” dedi.

İKİ ÜLKE YAKIN ZAMANDA BİR ARAYA GELİR

Eski BTK çalışanı olan Mahrem imam Hüseyin Kötüce de Akalın’ın beyanlarını doğruladı. Kötüce, ifadesinde, “Hatırladığım kadarıyla 2015 yılı içerisindeydi. Makalenin içeriğinde ‘her iki ülkenin çıkarlarının birbiriyle ile örtüştüğü, yakın zamanda yeniden bir araya gelebilecekleri’ gibi görüşler bulunuyordu. Kötüce, Gülen’e çok yakın bir isim olan Cemal Karaata’ya verdiğini belirtti.

AMAÇ KRİZİN ÇÖZÜLMESİNİ ÖNLEMEK

Türkiye-Rusya ilişkilerinin geleceğine ilişkin hazırlanan makale silsile yoluyla örgüt elebaşısı Fetullah Gülen’e ulaştırıldı. Söz konusu makalenin, FETÖ ve dış güçler tarafından Türkiye-Rusya savaşını çıkarmayı amaçladıkları Karlov suikastının zeminini hazırladığı değerlendiriliyor. Türkiye-Rusya arasındaki krizin çözülmesinin önüne geçmek isteyen FETÖ de bu kapsamda, 2016 Ocak ayında ABD’de yapılan toplantıda Karlov’a yönelik suikast kararını aldı.

Bilgileri abiler inceliyor!

Şüpheli Vehbi Kürşad Akalın, ifadesinde, mahrem imamı Hüseyin Kötüce’ye Karlov ve Rusya Federasyonu Temsilciliği ile ilgili topladığı bilgilerin ne yapıldığını sorduğunu da anlattı. Akalın, şunları ileri sürdü: “Bu bilgilerin abiler tarafından incelendiğini, diğer kaynaklardan elde edilen bilgilerin bir araya getirildiğini, elde edilen bu bilgiler sayesinde yol haritası hazırlanıldığını, ülke içerisinde makam sahibi konumunda olan abilere bu yönde bilgiler verildiğini ve bu abilerin çizilen rota dahilinde politika ürettiklerini ve bu yönde işlemler yaptıklarını belirtti. Ayrıca sadece benden değil teşkilat içerisinde bulunan ve örgüt mensubu olan diğer arkadaşlarından da bilgi aldıklarını söyledi.”

Eşimi uyardım

Büyükelçi Andrey Karlov’un eşi Marina Mihlovna Karlova’nın ifadesi de iddianameye girdi. Karlova, ifadesinde, uçak düşürme krizinin çözümü çabaları devam ederken eşinin terör eylemleri ve provokasyonlara karşı kendisine yaptığı uyarıları anlattı. Karlova, “Eşim işinin detaylarını hiçbir zaman anlatmazdı. Eşim, Türk pilotunun SU-24 askeri uçağını düşürmesinin ardından Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerde yaşanan zor dönemde çalıştı. O dönemde eşim elçiliğe ait arabada ‘yat’ komutu duymam durumunda derhal otomobilin içine yatmamı öğütledi. 10 Aralık’ta 2016’da Ankara’da kermes yapılması planlanmıştı. Elçilik mensuplarıyla bu kermesi ziyaret etmeyi düşündük. O gün eşim Moskova’dan görüşmelerden döndü. Havalimanına iner inmez elçiliği arayarak terör eylemlerinin yapılması tehdidinin bulunduğunu söyleyerek elçilik mensuplarına kermese katılmayı yasakladı” dedi.

Yeni Şafak

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • atesperesler 2 yıl önce Şikayet Et
  Islamin icindeki siyonizim cocuklarindan hersey beklenir
  Cevapla
 • Rusya 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya bizimle biz de rusyayla dost kalmaya mecburuz, bu is bir din meselesi degil jeotrateji meselesi, biz avrasyayiz. Batinin ve dogunun cukuse gectigi bu zamanda avrasya yukselen deger olacak
  Cevapla
 • cem. iç ish.izmir 2 yıl önce Şikayet Et
  fetö halen aktif beyler koşturuyor.kayyum atanan ve satılan şirket-okulları -yine fetöcüler aldı.izmirde 200 tane devlet okulunun müdürü fetöcü fetönün kapanan okul dersane 4.800 adet bankasyada resmi olmayan para 10 milyar civarı bu parayla şuan ürkiyede fetönün 5000 e yakın özel okul dersanesi var hani fetö bitmişti.siz dışardan istihbarat yapıyorsunuz biz içerden 25 yıldır ish.takip ettik bucada 25 camii imamı fetöcü kaymakamların yarıya yakını fetöcüdür.
  Cevapla
 • izmir-dobracı 2 yıl önce Şikayet Et
  büyükelçilik korumaları nasıl etkisiz hale getirildi adam 2 dk konuştu sonra ateş etti.rus büyükelçilik korumaları nerdeydi.fetöcü katil polisi neden durdurmadılar rus korumalar nerdeydi sivil korumalar nerdeydi.bence abd ve fetö hepsini etkisiz hale getirip rahatça cinayeti işledi. önemli emniyet birimlerinin yarısı fetöcü istediğini atıyorlar istediğini sürüyorlar.fetö istediği gibi at koşturdu
  Cevapla
 • Hamdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Idam isteriz kardesim Idam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika yüz yüze eğitim açıklaması! İstanbul'da vakalar korkutucu seviyede mi?
Çok konuşulmuştu! Sıfır otomobillerde 'stok' iddialarıyla ilgili son dakika açıklaması