Bakan Selçuk: TV’de aile ve çocuk yayını çok az

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TV’de aile ve çocuk yayınlarının bakanlık tarafından destekleneceğini, ancak yayın sayısının çok az olduğunu söyledi.

Bakan Selçuk: TV’de aile ve çocuk yayını çok az
Bakan Selçuk: TV’de aile ve çocuk yayını çok az
GİRİŞ 05.01.2019 20:29 GÜNCELLEME 05.01.2019 20:29
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Önder İmam Hatipliler Derneği Okul Aile Birliği Komisyonu tarafından ilki geçtiğimiz yıl yapılan Okul Aile Birliği Zirvesi'nin, bu yıl ikincisi gerçekleştirildi.

Kadıköy İmam Hatip Lisesi İBB 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu'nda düzenlenen zirvenin öğlen yapılan oturumuna, konuşmacı olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katıldı.

"EĞİTİMLİ AİLELER, EĞİTİMLİ NESİLLER İÇİN BÜYÜK YATIRIM"

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Kamber Çal'ın yer aldığı oturumda kürsüye çıkan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlığın, aile ve çocuklar üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Çocuk eğitiminde eğitimli anne ve babanın önemine dikkat çeken Bakan Selçuk, “Biz Türkiye'yi 81 milyonluk kocaman bir aile olarak görmekteyiz. Bu büyük ailenin her bir ferdi için de büyük bir özenle, özveriyle çalışıyoruz. Aile olma yönünde ilk adımı atacak gençlerimize, aile eğitimi programı kapsamında evlilik öncesi eğitimini vererek başlıyoruz. Yine aynı program kapsamında anne, babaların bilgi ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak, sorun çözme yeteneklerine katkı sağlamak adına da eğitim veriyoruz. Eğitimli anne babaların eğitimli nesiller yetiştirmek için en büyük yatırım olduğunu düşünüyorum. Zira aile eğitimi, öğretim sürecinde çok daha fazla tecrübe, sabır ve merhamet gibi hassasiyetler içermekte.” dedi.

"TEŞVİK VAR, YAYIN YOK"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TV'de yer alan program içeriklerinde yer alan aile ve çocuk yayınlarının, bakanlık tarafından teşvik edileceğini açıkladı. Ancak teşvik için yeterli yayının olmadığını ifade eden Bakan, ailelere seslendi. Aile ve çocuk yayını için farkındalık oluşturulmasını isteyen Bakan Zehra Zümrüt Selçuk şöyle konuştu;

“Aile ve çocuk yayınlarının teşviki için RTÜK ile iş birliği halindeyiz. Geçen gün RTÜK başkanımız ziyaret etti beni. Biz aile ve çocuk dostu yayınları teşvik etmek istiyoruz. Fakat şunu fark ettik ki sizler de izleyince fark ediyorsunuz. Aile ve çocuk dostu dediğimiz yayın çok az. Biz teşvik etmek istiyoruz ama yeterli sayıda yayın yok. Sizlerin bu konuda farkındalık oluşturmasıyla, sistem biraz da reyting üzerinden döndüğü için, daha çok aile dostu yayın isteyerek, bizimde teşvik edebileceğimiz yayınların sayısını artırmanızı rica ederiz.”

"ÇOCUKLARIMIZIN BUNLARI BİLMESİ GEREKİYOR"

Bakan Selçuk konuşmasının son bölümünde, geçmişte imam hatipli öğrencilerin yaşadıklarından bahsetti.

İmam hatipli bir öğrencinin ablası olduğunu belirten Zehra Zümrüt Selçuk, “Türkiye'de, özellikle eğitim konusunda özgürlükler ve imkanlar noktasında her zaman bu kadar iyi bir konumda değildik. Bu ülkede imam hatipli gençlerimizin hayallerinin nasıl karartıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ben bir imam hatipli değilim ama bir imam hatipli ablasıyım. O süreçte neler yaşandığını ailecek yakinen idrak ettik. Yasakçı zihniyetin hüküm sürdüğü yıllarda, inançlarımıza yapılan saygısızlıklar, çocuklarımızın, kardeşlerimizin, evlatlarımızın eğitim hayatında kurban edildiğine de şahit olduk. O günün çocukları, bugünün büyükleri olarak o dönemler unutmadık. Ama sadece bizim unutmamamız yetmiyor. Çocuklarımızın da bunları bilmesi gerekmekte.” dedi.

YORUMLAR 4
 • zafergülten 3 yıl önce Şikayet Et
  Selçuk Hanım bu konuda haklı,aile prağramları olmadığı gibi,çoğu tv pragramları şiddet içeren,Türkiye yi bir mafya ülkesi gibi gösterip,emniyet güçlerini aşagılayan dizilerle dolu. mesala Eşkiya Dünya dizisi--burda sanki Türkiye mafyanın elindeymiş gibi,emniyet güçleri ve devlet güvensiz hain dolu,mafya istediğini yapabiliyor,adeleti sağlamak mafya babalarına düşmüş,mafya babaları birer kahraman gibi gösteriliyor. bu gençlerimize kötü örnek değil mi.
  Cevapla
 • Canım Türkiyem 3 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım; Televizyon kanallarının çoğu reyting için halkımızın huylarını bozuyor. Ağlamayı huy olarak benimsemiş halkımızı ağlatarak perişanlığa sürüklemeye çalışıyorlar. Bunu yapmalarına niçin izin veriyorsunuz? Halkın moral seviyesini yukarıya taşımaları gerekirken, topluma sürekli bir ağlama ve gerginlik aşılıyorlar.
  Cevapla
 • mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  öncelikle başta imam hatipliler olmak üzere diğer bütün tüm okullarda kuranın hepsinin mealini ezberletmek lazım. çünkü öğrenci,birey,halk,camide namaz kılan cemaat ve toplumun hepsi kuranın mealini bilmiyor ve bilmediği bi dini nasıl yaşar nasıl hisseder nasıl davranır hiçbir şekilde bilemez.Allahin dinini kitabını anlamadan nasıl okuruz? Tevratin incilin ülkemizde ve diğer bütün dünya ülkelerinde mealleri var.Allahin emir ve yasaklarını anlamak için kuranin meali daha çok okunmalıdır. arapcasini okuyoruz okuyorlar ve geçmişten günümüze kadar da hep okundu ama kalıcı olan ne oldu?bu dilini bilmediğimiz bi turistle iletişime geçmek gibi bir şey.
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Evet Türkçe meali okutulması ve öğretilmesi öncelikli olmalı .
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Olena Zelenska, Erdoğan'a övgüler dizdi: Dünyayı krizden kurtardı!
Türkiye-ABD arasında dikkat çeken temas: Çarpıcı F-16 detayı!