TSK en büyüğüne hazırlanıyor! Titreyecekler...

TSK, ilk kez Türkiye’nin tüm denizlerini kapsayan dev tatbikatla gövde gösterisine hazırlanıyor. 27 Şubat-3 Mart tarihleri arasında 462 bin kilometrelik alanda yapılacak “Mavi Vatan” tatbikatına Deniz kuvvetleri'nin yanısıra Kara ve Hava birlikleri katılıyor. Atina’ya mesaj niteliğindeki tatbikat, Yunanistan ile Rum kesiminin hak iddia ettiği tartışmalı bölgeleri de kapsıyor.

TSK en büyüğüne hazırlanıyor! Titreyecekler...
TSK en büyüğüne hazırlanıyor! Titreyecekler...
GİRİŞ 10.01.2019 06:57 GÜNCELLEME 10.01.2019 06:57
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Türk Silahlı Kuvvetleri, denizlerde dev bir tatbikata hazırlanıyor. Donanmanın şimdiye kadarki en büyük savaş provası olması beklenen tatbikata 'Mavi Vatan' adı verildi.

 

 

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin işgal girişimlerine karşı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin denizlerdeki egemenlik alanlarına '462 bin kilometrelik mavi vatan' sözleriyle işaret etmişti. 27 Şubat-3 Mart tarihleri arasında yapılacak Mavi Vatan Tatbikatı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın tüm unsurlarının yanı sıra Hava ve Kara Kuvvetleri'nden bazı unsurların da katılımıyla icra edilecek.

Milli savaş sistemlerinin yoğun olarak kullanılacağı 'Mavi Vatan-2019' hava-deniz tatbikatında, Türk Donanması ile Kara ve Hava Kuvvetleri'nin olası harp senaryoları üzerinden caydırıcı gücü sergilenecek. Tatbikatın Ege ve Doğu Akdeniz'de, Yunanistan ve GKRY tarafından sözde tartışmalı gösterilen sahaları da içerecek şekilde Türk kıta sahanlığında yapılması bekleniyor.

 

 

EN NET UYARI

Mavi Vatan-2019, aynı zamanda Akdeniz'de bir süredir tatbikat icra eden Mısır, Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs'a karşı da gövde gösterisi anlamı taşıyor. Türkiye'nin hem sınır içinde hem de Suriye ve Irak'taki operasyonlarını fırsat bilerek Doğu Akdeniz'de oldu-bitti girişimlerine yönelen Yunanistan ve GKRY'nin Mavi Vatan'ı dikkatle izlemesi bekleniyor. Tatbikatla birlikte TSK, 462 bin kilometrekarelik deniz alanlarında egemenliğini pekiştirecek ve işgal haritaları hazırlayanlara net bir uyarıda bulunmuş olacak.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Ayder 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk Türk türkiye türk düşmanları dağılın marş,marş.bin yaşında gaziyim şerefli bir maziyim.milletimden razıyım benim adım türkiye .uğur ışılak....
  Cevapla
 • Molla Muhammed 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahim dedelerimizin mirası toprakları geri almayı nasip eyle.
  Cevapla
 • Molla Muhammed 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahim dedelerimizin mirası toprakları geri almayı nasip eyle.
  Cevapla
 • Vatan haklisiniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Haklisiniz arkadas lar nukler sart ama icimizdeki hainleri tamamen bitirmeden nukler bile bos
  Cevapla
 • HamidiyeSüvarisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbul Alemin Müslüman ordumuzu korusun ve muzaffer eylesin.Amin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bahçeli'den Meral Akşener ve Muharrem İnce açıklaması!
Esenyurt'ta korkunç kaza! Araçtan böyle fırladı