Sağlık Bakanlığı'ndan ambalajlı sular açıklaması!

Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış tüm su markalarının piyasa ve imalathane denetimlerinde alınan son üç yıllık verilerin incelendiği ve 41 bin 458 analizin tamamının kurşun ve baryum parametreleri açısından mevzuat limitlerine uygun olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan ambalajlı sular açıklaması!
Sağlık Bakanlığı'ndan ambalajlı sular açıklaması!
GİRİŞ 10.01.2019 22:10 GÜNCELLEME 10.01.2019 22:10
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı, üretim izni verilen ve denetimleri yapılan ambalajlı suların güvenli şekilde tüketebileceğini duyurdu.

Bakanlıktan, bazı basın yayın organlarında yer alan "Ambalajlı sularda kurşun riski" başlığıyla yer alan haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Türkiye'de ambalajlanarak piyasada satışa sunulan suların, kaynak ve içme suları ile doğal mineralli sular şeklinde sınıflandırıldığı belirtilen açıklamada, Avrupa Birliğine üyelik süreci ile tüm kurumlarda olduğu gibi Sağlık Bakanlığı'nda da mevzuatta uyumlaştırma çalışmaları başlatılarak gerekli yönetmeliklerin hazırlandığı belirtildi.

Ambalajlı suların, söz konusu yönetmelik hükümleri doğrultusunda, tesis ve üretim izni olmak üzere iki aşamalı süreci içeren prosedür çerçevesinde ruhsatlandırıldığının vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"SINIR DEĞERLERE UYGUN OLMAYA HİÇBİR SUYA ÜRETİM İZNİ VERİLMEMEKTEDİR"

"Bu süreç içerisinde suyun hem kaynağından hem de üretim yerinden su numuneleri alınarak adı geçen mevzuatta belirtilen kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve radyoaktivite parametreleri yönünden bakanlıkça yetki verilen laboratuvarlarda analizleri yapılmaktadır. Bu analizlere arsenik, kurşun, cıva, kadmiyum, baryum ve bakır gibi ağır metal parametreleri de dahildir. Analiz sonuçları adı geçen yönetmeliklerde belirtilen sınır değerlere uygun olmayan hiçbir suya üretim izni verilmemektedir." 

Bu yönetmeliklerin AB üyesi ülkelerde uygulanan direktiflere göre uyumlaştırıldığı ve bu ülkelerde uygulanmakta olan sınır değerlerin Türkiye'de de aynı şekilde uygulandığına işaret edilen açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

"GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE İÇİLEBİLİR"

"Stronsiyum adı geçen direktiflerde izlenmesi gereken zorunlu parametreler arasında yer almadığından ülkemiz mevzuatında bulunmamaktadır. Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılmış olan tüm su markalarının gerek piyasa denetimlerinde alınan, gerekse imalathane denetimlerinde alınan son 3 yıllık (01.01.2016 -10.01.2019) veriler incelenmiş, yapılan 41 bin 458 analizin tamamının kurşun ve baryum parametreleri açısından mevzuat limitlerine (Kurşun 10 µg/L, Baryum 1000 µg/L) uygun olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu haberlerde ölçüldüğü belirtilen baryum ve kurşun değerleri, mevzuat limitleri içerisinde olup denetleme ve kontrol süreçleri bakanlığımız tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Vatandaşlarımız, bakanlığımız tarafından üretim izni verilen ve denetimleri yapılan ambalajlı suları güvenli şekilde tüketebilir."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Birol 3 yıl önce Şikayet Et
  Suların tutulduğu depolardan numune alın. Günlerce güneşin altında bekletilen plastik şişelerdeki sudan ne hayır gelir?!
  Cevapla
 • Bir Vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  Çevreyi kirletiyor diye bunları da yasaklasanıza... Hatta milletten şişe parası alınsın.
  Cevapla
 • serhat 3 yıl önce Şikayet Et
  acil cam şişe olmalı...
  Cevapla
 • -ibrahim- 3 yıl önce Şikayet Et
  Poşetler her yerde, köye ,bağevine ordanda şehire gidiyorum...Tüm dağlarda tepelerde ovalarda hep poşet uçuşuyor.. Doğaya zararlı çok uzun ömürlü zararlı bu üründen kurtulmamız şart....Kaliteli sağlıklı doğal file tarzı ürünler gelmeli ...
  Cevapla
 • Enigma 3 yıl önce Şikayet Et
  Plastiği hayatımızdan kaldıralım.!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan tarih verip duyurdu: Siyaset sahnesinden silinecekler...
Doğu Akdeniz'de Osmanlı tokadı: EastMed'in çöküşü