TYP kapsamında temizlik görevlisi alımı sona eriyor! İŞKUR başvuru ekranı...

İŞKUR’un en çok rağbet gören Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında, farklı illere ve farklı branşlarda olmak üzere noter kurası ile en az ilköğretim mezunu çok sayıda temizlik görevlisi alımı yapılıyor. Peki TYP başvuruları nasıl yapılır? TYP detayları nelerdir?

TYP kapsamında temizlik görevlisi alımı sona eriyor! İŞKUR başvuru ekranı...
TYP kapsamında temizlik görevlisi alımı sona eriyor! İŞKUR başvuru ekranı...
GİRİŞ 25.01.2019 09:04 GÜNCELLEME 25.01.2019 09:04
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkiye İş Kurumu tarafından hayata geçirilen Toplum Yararına Programı (TYP) ile yapılan personel alımlarına yenileri eklendi. Buna göre, TYP kapsamında farklı illerde istihdam edilmek üzere Çevre Temizliği, Ağaçlandırma, Kamusal Altyapının Yenilenmesi, Park Düzenlemeleri alanlarında istihdam edilmek üzere personel alımları yapılılıyor. Maaşlar asgari ücret düzeyinden ödenecektir. Peki hangi illerde alımlar yapılacak? Başvuru şartları neler?

 

İŞKUR / TYP Personel Alımı

ALIMLAR HANGİ İLLERDEN YAPILACAK?

 

İŞKUR’un TYP kapsamında yayımladığı ilanlara göre, istihdam edilecek adayların aşağıdaki şehirlerden birinde ikamet etmeleri gerekmektedir. İşte o iller:

- Erzincan

- Karabük

- Manisa

- Kırklareli

- İzmir

- Tekirdağ

- Çanakkale

- Aksaray

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?

İşsizliğin fazla olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlamış olmak,

- Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,

- Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),

- TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak

- İş gücünün ikamet edilen şehirde olması gerekir.

TYP MAAŞI NE KADAR?

İŞKUR’un TYP programında istihdam edilen personeline aylık, asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmaktadır. Bunun yanında vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri vardır.

TYP SÜRESİ NE KADAR?

Toplum yararına Program (TYP) uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.

TYP’YE BAŞVURU YAPILAMAYACAK DURUMLAR NELER?

- Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

- Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

- Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İŞKUR tarafından alımları yapılacak olan söz konusu pozisyonlara başvuru yapacak adaylar kendilerine uygun olan ilde yayımlanan ilanlara tıklamaları gerekmektedir. Daha sonra yukarıdaki başvuru şartlarını taşıyan adaylar BURAYA tıkladıktan sonra açılan sayfadaki sol üst köşede yer alan ‘’ARA’’ butonuna bastıktan sonra ilanları görebilir ve başvuru işlemini gerçekleştirebilir. Başvurular, 25.01.2019 tarihinde sona erecektir.

YORUMLAR 1
  • sssss 2 yıl önce Şikayet Et
    İşkur TYP ilanları verilip duruyorda sonucları nerden öğreneceğiz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya'nın Türkiye kararı sonrası flaş açıklama! Yunanistan ve Ermenistan'a da mesaj
A Milli Takım'ın son 16'ya kalabilmesi için gereken ihtimaller...