Ziya Selçuk duyurdu: İlan edeceğiz, büyük bir sistem...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullar arasındaki imkan ve farklılıkların azaltılacağına işaret ederek, "Yakında da ilan edeceğiz, Mart ortasında. Birkaç ay içerisinde ortaya koyacağımız büyük bir veri yönetim sistemiyle de ne demek istediğimizi belki daha somut olarak anlatma ihtimalimiz ortaya çıkacak" dedi.

Ziya Selçuk duyurdu: İlan edeceğiz, büyük bir sistem...
Ziya Selçuk duyurdu: İlan edeceğiz, büyük bir sistem...
GİRİŞ 25.02.2019 13:25 GÜNCELLEME 25.02.2019 13:25
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Swiss Otel'de düzenlenen AB Türkiye Delegasyonu iş birliğiyle gerçekleştirilen 2023 Eğitim Vizyonu çalıştayında konuştu. 2023 eğitim vizyonunun Türk eğitim sisteminde zemin, şekil, amaç ve yapı arasındaki makasın açılmasına izin vermemek olduğunu belirten Selçuk, "Türkiye'nin küresel rekabet gücü konusundaki konumunu geliştirmek. Dünya barışı ve insanlık onuru için her zaman gereğini yapacak nitelikli insanlar yetiştirmek olarak ifade edilebilir" dedi. Oyunun ortasında kuralı değiştirmeden ilerlemeye gayret ettiklerini anlatan Selçuk, teori ve pratiğin bir arada olmasıyla ilgilendiklerini ifade etti.

 

 

Yol haritasının canlı bir mahluk olduğunu anlatan Selçuk, asıl olanın bu omurgayı takip etmek olduğunu kaydetti. 'Nasıl bir insan yetiştirileceği' konusunun önemine dikkati çeken Selçuk, "Bugünkü yaptığımızı yapmaya devam edersek çağın ruhunu yakalama konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacağımız açık. Bu çağ çok farklı çünkü üssel bir değişimi beraberinde getiriyor. Biz dünyanın nereye gittiği konusunda daha uyanık olmak zorundayız" diye konuştu.

Selçuk, önümüzdeki yılların hatta daha sonrasının da çözümleriyle ilgilenmeye çalıştıklarını belirterek, "Bugünkü çocuklarımız için elbette bir şeyler yapıyoruz, yapacağız ama doğmamış çocuklarımız için de sorumluluklarımızın olduğunun farkındayız. Türkiye'nin 40 sene sonrası için neyi nasıl hazırlayacağımızı, çocuklarımıza cevap olarak hazırlamış olmak durumundayız" şeklinde konuştu. 

 

 

''EĞER EĞİTİMİMİZ ORTA İSE EKONOMİMİZ DE ORTA OLACAKTIR''

Sistem tasavvurunun yeniden inşasının çok önemli olduğunu vurgulayan Selçuk, ilerleme süreçlerinin gözden geçirileceğini anlattı. Eğitimsel olarak teknolojinin kazandırdığı imkanların kullanılacağını söyleyen Selçuk, "Çocuklarımız bugünkü suni gündemlerin içerisinde tutmak istemiyoruz ve çocuklarımızın hayatına dokunduğumuz sorumluluğumuzun farkındayız. Onların kendi potansiyellerini açığa çıkarmak en önemli hedeflerimiz arasında. 'Araçlarda zengin, amaçlarda fakir olmak' bizim en son isteyeceğimiz şey" dedi.

Selçuk, eğitimin dışarıdan dayatılan bir tanım olmaktan çıkması gerektiğini kaydederek, eğitimin anlamsal boyutuna vurgu yapılması gerektiğini dile getirdi. Türkiye olarak hedefin büyük olduğunu anlatan Selçuk, eğitimsel kalitenin artırılması gerektiğini ifade etti. Selçuk, "Bize orta gelir tuzağı olarak ifade edilen kavramın aslında orta gelir değil, orta eğitim tuzağı olduğunu fark etmek zorundayız. Eğer eğitimimiz orta ise ekonomimiz orta olacaktır" ifadelerini kullandı. 

''BÜYÜK BİR VERİ YÖNETİM SİSTEMİ İLE...''

Eğitimin önemine işaret eden Selçuk, "Bizim bütün süreçlerde yapmak istediğimiz şey, okullarımız arasındaki imkan ve farklılıkları azaltmak. Okulu çok önemsiyoruz. Detaylı çalışmalarımız var. Yakında da ilan edeceğiz, Mart ortasında. İçinde bulunduğumuz çağda veri yönetmek ile ilgili bakış açımız bu konuda hemen birkaç ay içerisinde ortaya koyacağımız büyük bir veri yönetim sistemiyle de ne demek istediğimizi belki daha somut olarak anlatma ihtimalimiz ortaya çıkacak" diye konuştu.

YORUMLAR 63
 • Turancı AKSAÇLILAR 2 yıl önce Şikayet Et
  Bilim Sanat Merkezlerine (BİLSEM'lere) sınavla seçilen öğrenciler bu ülkenin geleceğinin bilim adamları, sanatçılarıdır. Bu çocukları devlet özel olarak yetiştirmeli ve ülkenin geleceğini inşa edecek bu evlatlarımıza sahip çıkmalıdır. Bu çocukları hem okula gönderip okuldan arta kalan zamanda BİLSEM'lere göndermek yerine devamlı BİLSEM bünyesinde eğitim almalarını sağlayarak, temelden daha iyi yetişmiş bilim adamlarımız olabilir...
  Cevapla
 • Sezer pek 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakan sizden çok umutluyuz.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Sınıf geçmeler level atlama gibi olabilir,Konuyu anlamadan geçmemeli,ders sayısı daha az olmalı
  Cevapla
 • istanbul 2 yıl önce Şikayet Et
  sınıf geçme zorlaştırılmalı.bu kadar kolay sınıf geçilirse biz de ülke olarak sınıfta kalırız malesef..
  Cevapla
 • Eğitimci 2 yıl önce Şikayet Et
  Ezber yaparak sınava girip müdür ve müdür yardımcısı olacak yeni idareden hiç bir beklentiniz olmasın hayata sadece ben çalışıp kazandım egosuyla sadece masa meşgul ederler bence idarecilik gerçekten bir beceri ister siz o becerikli kişileri keşfetmeniz gerekir.burda dikkat etmeniz gereken ayrım yapmadan gerçekten işi yapacak kişileri tesbit etmeniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Financial Times Türk Lirası üzerinden Erdoğan'ı hedef aldı!
ABD neden Yunanistan'da üs kuruyor? Üsler Türkiye'ye mi karşı?