HSK Genel Kurulu, Bakan Gül başkanlığında toplandı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulu, 06.03.2019 günü Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün başkanlığında toplandı.

HSK Genel Kurulu,  Bakan Gül başkanlığında toplandı
HSK Genel Kurulu, Bakan Gül başkanlığında toplandı
GİRİŞ 06.03.2019 11:53 GÜNCELLEME 06.03.2019 11:53

Toplantıda, 2016’dan beri üzerinde çalışılan Türk Yargı Etiği Bildirgesi ele alındı.

Bilindiği gibi, Yargı Etiği konusunda çalışmalar yapmak üzere 2016 yılında HSK bünyesinde Yargı Etiği Bürosu oluşturulmuştu. Ayrıca 2017-2021 Yargı Strateji Belgesinde de “Etik Kuralları Belirleme Çalışmalarının Yapılması” hedefi yer almıştı.

Bu süreçte, uluslararası belgeler taranmış, hakim-savcılar başta olmak üzere yargı çevreleri ile geniş istişareler gerçekleştirilmiş, UYAP üzerinden anketler yapılmış ve bu yolla özgün Türk Yargı Etiği Bildirgesi taslak metni ortaya çıkarıldı. 

Hakimler Savcılar Kurulu Başkanı sıfatı ile Adalet Bakanımızın başkanlığında toplanan HSK, Türk Yargı Etiği Bildirgesi taslak metni üzerinde son değerlendirmelerini yaptı. 

Hazırlıkları tamamlanmak üzere olan Türk Yargı Etiği Bildirgesi’nde, Hakim ve Savcılar “Bağımsızdırlar”, “Tarafsızdırlar”, “Yargıya Olan Güveni Temsil Ederler”, “Mesleğe Yaraşır Şekilde Davranırlar” gibi başlıklar yer alıyor. 

“Güven veren adalet” anlayışıyla çalışmalar sürdürülmekte olup, Türk Yargı Etiği Bildirgesi’nin önümüzdeki günlerde açıklanması planlanıyor. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Aşı düellosu! Rusya'nın ardından ABD'den de açıklama geldi
Akdeniz'de sıcak dakikalar! Görüntüler az önce kayıt edildi